Αναπαραγωγή Καναρα μονο τρωει καθεται ακινητη και ειναι φουσκωμενη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paul.

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2011
Μηνύματα
75
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα,
Απο πέρυσι έχω μια κανάρα η οποία μέχρι τώρα ήταν μια χαρά κινητική γιαυτο αποφάσισα να την βαλω στην ζευγαρωστρα με τον κόκκινο αρσενικό μου.. Ολα εδειχναν καλα και ετσι εβγαλα το χωρισμα αλλα σε 5 λεπτα γινονταν σκοτωμός.λυπηθηκα την θυληκια απ τις τσιμπιες που δέχονταν και τα απομόνωσα.. Εδω και μια εβδομαδα ομως την εβαλα με το αλλο αρσενικο μηπως γινει τιποτα αλλα τωρα καθεται συνεχεια ακινητη και μονο τρωει με αποτελσμα να ειναι συνεχεια φουσκωμενη.. Δεν ξερω τι να κανω..

Δυο εβδομαδες ηταν με χωρισμα.. Καιβο αρσενικός κελαηδούσε..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειναι προφανες οτι δεν αφησες καποιο σταδιο γνωριμιας των πουλιων. Στον χωρο του αρσενικου σου εβαλες με τη βια εσυ ενα εισβολεα (θηλυκο) χωρις να τα αφησεις να γνωριστουν με το χωρισμα, και προφανως της επιτεθηκε.
Διαβασε εδω για τη διαδικασια και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.
Ζευγάρωμα καναρινιών

Εφοσον δεχθηκε επιθεση απο τον προηγουμενο υποψηφιο γαμπρο επρεπε να την αφησεις να ησυχασει και να αναρρωσει.

Ο αρσενικος κελαηδουσε... Εκεινη τι εκανε;
 
Καλησπέρα,
Απο πέρυσι έχω μια κανάρα η οποία μέχρι τώρα ήταν μια χαρά κινητική γιαυτο αποφάσισα να την βαλω στην ζευγαρωστρα με τον κόκκινο αρσενικό μου.. Ολα εδειχναν καλα και ετσι εβγαλα το χωρισμα αλλα σε 5 λεπτα γινονταν σκοτωμός.λυπηθηκα την θυληκια απ τις τσιμπιες που δέχονταν και τα απομόνωσα.. Εδω και μια εβδομαδα ομως την εβαλα με το αλλο αρσενικο μηπως γινει τιποτα αλλα τωρα καθεται συνεχεια ακινητη και μονο τρωει με αποτελσμα να ειναι συνεχεια φουσκωμενη.. Δεν ξερω τι να κανω..
Έχεις κάνει δυο λάθη που κανονικά θα έπρεπε να αποφύγεις..
Το χώρισμα μπαίνει για να γνωριστεί το ζευγάρι... και βγαίνει μόνο όταν τα πουλιά δεχτούν αρμονικά τη συνύπαρξη και όσα θα ακολουθήσουν.
Η αλλαγή του αρσενικού είναι το δεύτερο και πιο σοβαρό λάθος σου και δείχνει έλλειψη υπομονής γι' αυτό το κρίνω και ως χειρότερο.
Δε σε μαλώνω ..
Αντίθετα θέλω διακαώς τα παιδιά που παλεύουν και αγαπούν τα καναρίνια να έχουν τα αποτελέσματα που επιδειώκουν κι αυτός είναι ο μοναδικός κατά τη γνώμη μου τρόπος... Βλέπουμε όλοι τα λάθη μας ή τα διαβάζουμε... και δεν το ξανακάνουμε.
Στο "δια ταύτα" τώρα...
Βάζεις την κανάρα σε ατομικό κλουβάκι, σε ήσυχο μέρος με πολύ καλή τροφή και παρακολουθείς τη συνέχεια.
Αν δεις πως στις επόμενες 10-12 ώρες δε συνέρχεται... χαρτί λευκό κάτω στο κλουβί να συλλέξεις κουτσουλιές και μας βάζεις φωτογραφίες τους αλλά και του στήθους και της κοιλιάς του πτηνού. Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό αλλά παροδικό και να περάσει.
Καλά αποτελέσμτα
 
Καλό είναι οταν ανοιγουμε το χώρισμα στις ζευγαρώστρες να ειμαστε παρών για να αποφευγουμε τσακωμους.

Ο καινούργιος αρσενικός πως συμπεριφέρεται στην καναρα την εβδομάδα που είναι μαζί; Θα συμφωνήσω με την @Myra και για να έχουμε σωστά αποτελέσμτα πρεπει να ακολουθούμε κάποιους κανόνες.

Σου έυχομαι καλή συνέχεια και το πρόβλημα της καναρας να ειναι παρωδικό.
 
Ο καινουργιος δεν εδειξε καποια εχθρα.. Οριστε και μια φωτο..
 

Συνημμένα

  • 20150519_174234-1-1-1.webp
    20150519_174234-1-1-1.webp
    22,1 KB · Προβολές: 64
Μεχρι πριν εδειχνε.. Οταν βρίσκεται με αρσενικο χωρις χώρισμα ειναι σε αυτη την κατάσταση..☹
 
Αν ηταν ετοιμη να ζευγαρωσει θα ταιζονταν μεσα απο το χωρισμα, θα προσπαθουσε να κανει φωλια με οτι βρει και τελοσπαντων αμα ανοιγες το χωρισμα θα γινοταν χαμος με την καλη εννοια. Αρα ισως βιαστηκες λιγο να τα ενωσεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: paul.
Μαλλον ναι.. Αρα τωρα την βαζω μονη της και δεν κανω αλλη προσπαθεια..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι, ισως αργησες για φετος. Αλλα και χρονο να ειχες, προεχει η υγεια της ετσι κ αλλιως, οποτε και παλι επρεπε να μεινει μονη της να το ξεπερασει και να συνελθει.
 
Εγώ θα σου έλεγα να μην στενοχωριέσαι. Κάνε χωρισμό για φέτος γιατί προέχει η υγεία των πουλιών. Μείνε στην παρέα μας, λύσε απορίες αλλά και μελέτησε διάφορα θέματα που θα βρεις εδώ στο petbirds.gr. Του χρόνου θα είσαι πανέτοιμος και με μεγαλύτερη σιγουριά.

Όλοι μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε.
 
Back
Top