Αναπαραγωγή Καναρα πετάει τα αυγά της κάτω

Χρηστος_21

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Καλλιθέα
Μπορει να με βοηθήσει καποιος να μου πει τι μπορώ να κανω το ζευγάρι το πήρα πριν δυο εβδομάδες 2 μοζαικ κόκκινα τα είχα χωριστά 10 μερες και εδώ και 4-5 μερες τα έβαλα μαζι μέσα σε μια μερα η καναρα μου πέταξε δυο αυγά κάτω δεν είχα βάλει την φωλιά γιατι σύμφωνα με όσα μου είπαν απο το κατάστημα που τα πήρα έπρεπε να τα αφήσω μια βδομαδα και μετα να τους βάλω την φωλιά με το που το ειδα λοιπόν έβαλα την φωλιά και σημερα ειδα και άλλο αυγό κάτω
 
Τα είδες τα αυγά μέσα στη φωλιά;
Ήταν πεταμένα κοντά στη φωλιά ή μακρυά από αυτή;
Ήταν και τα δύο στο ίδιο σημείο ή σε διαφορετικό?
Έχει φτιάξει φωλιά η κανάρα;
Σε τι κατάσταση είναι τώρα τα πουλιά;
 
Δεν έχεις κάνει σωστή προετοιμασία στο ζευγάρι.
Γιατι το λες αυτο έκανα ακριβώς οτι μου είπαν απο το κατάστημα τα πήρα τα άφησα 10 μερες με την χωρίστρα να βλέπονται δεν τους άλλαζα περιβάλλον τους έκανα την σωστή διατροφή και με το που τα έβαλα μαζι η καναρα μου πέταξε 2 αυγά κάτω μέσα σε μια μερα ύστερα τους έβαλα τη φωλιά αλλα η καναρα δεν ασχολείται καθόλου και σημερα ειδα κι άλλο αυγό κάτω

Τα είδες τα αυγά μέσα στη φωλιά;
Ήταν πεταμένα κοντά στη φωλιά ή μακρυά από αυτή;
Ήταν και τα δύο στο ίδιο σημείο ή σε διαφορετικό?
Έχει φτιάξει φωλιά η κανάρα;
Σε τι κατάσταση είναι τώρα τα πουλιά;
Μου είχαν πει απο το κατάστημα οτι αφού τα βάλω μαζι μετα απο μια εβδομάδα πρέπει να βάλω και την φώκια ομως η καναρα μου πέταξε δυο αυγά απο την Τρίτη μερα με το που το ειδα αυτο τους έβαλα την φωλιά και το νήμα μέσα στο κλουβί ομως η καναρα δεν ασχολήθηκε καθόλου με την φωλιά και σημερα ειδα κι άλλο αυγό κάτω τα καναρίνια ειναι σε καλη κατάσταση τα βλέπω που ζευγαρώνουν καθημερινα
 
Αυτα ολα δηλωνουν πουλια που δεν ειναι καλα προετοιμασμενα.
Και να ξερεις, οι καναρες κανουν ενα αυγο καθε μερα. Αποκλειεται δυο αυγα σε μια μερα.
 
Αυτα ολα δηλωνουν πουλια που δεν ειναι καλα προετοιμασμενα.
Και να ξερεις, οι καναρες κανουν ενα αυγο καθε μερα. Αποκλειεται δυο αυγα σε μια μερα.
Αυτο το ξέρω και γω έχω διαβάσει αρκετά ειμαι νέος στον χώρο αλλα έχω ενημερωθεί αρκετά Τρίτη απόγευμα τα άλλαξα και Τετάρτη μεσημέρι ειδα δυο αυγά στον πάτο του κλουβιού
 
@Χρηστος_21 κάνε μου μια χάρη και απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα στο τρίτο πόστ.
Ίσως έτσι μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο. Γιατί έτσι ίσως καταλάβουμε τα διαδραματιζόμενα με τα πουλιά σου.
 
@Χρηστος_21 κάνε μου μια χάρη και απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα στο τρίτο πόστ.
Ίσως έτσι μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο. Γιατί έτσι ίσως καταλάβουμε τα διαδραματιζόμενα με τα πουλιά σου.
Σε ευχαριστώ σου απάντησα πριν λιγο
 
Χρήστο, φίλε μου.. Αν στα πετ-σοπ ήξεραν όντως από πουλιά,τώρα θα είχαν όλοι τους τεράστιες περιουσίες και βαρβάτα πελατολόγια!(προσωπική μου άποψη, παρακαλώ, μιας και όταν καείς απ'το χυλό..φυσσάς και το γιαούρτι)

κόκκινα μαζαίκ; αν έχεις πολύ μεράκι μέσα σου, μπορείς να δουλέψεις πολύ καλά και να χτίσεις ένα όμορφο σμήνος καναρινιών! αλλά για είμαστε ειλικρινείς, στα καναρίνια σου έπρεπε:

1)να κρατήσεις 1 μήνα καραντίνα, δηλ. Τα πουλιά χώρια και σε απόσταση..
2)σωστό ζευγάρωμα= σωστή διατροφική προετοιμασία του μελλοντικού ζευγαριού, δηλ. Ξεκινάμε πρώτα με το αρσενικό που προηγείται διατροφικά από το θηλυκό τουλάχιστον 4 εβδομάδες και συνεχίζουμε ακριβώς την ίδια προετοιμασία στη θηλυκιά. Προετοιμασία η οποία περιλαμβάνει καλό μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, βραστό αυγό, σουπιοκόκκαλο, φρούτα(μήλο, σύκο, φράουλα) και λαχανικά(ραδίκι,ζοχός, αντίδι, τσουκνίδα, μπρόκολο) εναλλάξ 2-3 φορές την εβδομάδα, φρέσκο νερό καθημερινά ενώ κατά την 4η εβδομάδα προετοιμασίας προσθέτουμε στο νερό και μια πολυβιταμίνη.
3)Αφού έχουν προηγηθεί όλα αυτά,τότε και μόνο τότε ενώνεις το ζεύγος σε ζευγαρώστρα αλλά με το διαχωριστικό να βλέπονται μόνο.Αν καθώς περνούν οι μέρες παρατηρήσεις ταίσματα στο χώρισμα, πεταρίσματα της θηλυκιάς,τότε ναι.. Βγάζεις το χώρισμα!

στη μία πλευρά του μυαλού σου βάλε αυτό το πλάνο..στην άλλη ότι σου είπαν στο πετ-σοπ. Τότε προκύπτει ένα μεγάλο ερώτημα: '' Ποιό από τα 2 σενάρια ακολουθούμε;''

θέλω να πιστεύω, καλέ μου φίλε, πως ήδη μέσα σου έχεις βρει την απάντηση στο ερώτημα αυτό.. Ακολούθησε τη και να σαι σίγουρος πως θα χαρείς πολύ όμορφες στιγμές με τα καναρίνια σου!
να σου ζήσουν και να τα χαρείς αληθινά και ανθρώπινα!
ότι θελήσεις.. Πάντα στην διάθεσή σου θα είμαστε..
 
Σας ευχαριστώ παρά πολυ για τις συμβουλές σας!
Αυτο που πρέπει να κανω τωρα δηλαδή ειναι να τα ξανά χωρίσω;
 
Φίλε μου @Χρηστος_21 ! Καλώς ήρθες αρχικά στον χώρο της εκτροφής καναρινιών! Ξεκίνησες με μία πολύ όμορφη ράτσα καναρινιών χρώματος και να τα χαίρεσαι!

Χωρίς να κατηγορώ όλους όσους έχουν πετ σοπ, χωρίς να θέλω να γενικεύω, ελάχιστοι είναι αυτοί που όντως ξέρουν για να σε βοηθήσουν στην αναπαραγωγή καναρινιών.. Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται αυτή είναι η πικρή αλήθεια..

Πάμε τώρα να δούμε τι πρέπει να κάνεις. Απ την στιγμή που τα πήρες μαζί απ το ίδιο πετ σοπ, πρέπει με κάποιο τρόπο να επιβεβαιώσεις πως τα πουλιά δεν έχουν κάποια συγγένεια μεταξύ τους. Μήπως φοράνε δαχτυλίδι στα πόδια τους;

Αυτό που σου είπαν να τα έχεις χώρια 10 μέρες και μετά να τα ενώσεις δεν έχει καμία λογική. Το ζευγάρι μας το ενώνουμε όταν κρίνουμε εμείς πως ήρθε η ώρα. Όταν και τα δύο είναι πυρωμένα. Θα μου πεις πως θα καταλάβω ότι είναι πυρωμένα; Αυτό θα μας το δείξουν τα πουλιά μας με τη συμπεριφορά τους. Ο αρσενικός τραγουδάει έντονα και χοροπηδηστά προς το μέρος της θηλυκιάς, η οποία πέραν του ότι θα κόβει χαρτιά και θα ξεπουπουλιάζετε (σε ακραίες περιπτώσεις) για να φτιάξει φωλιά, θα του "στήνεται" κιόλας. Ακόμα τα ταίσματα και τα φιλάκια απ το χώρισμα δείχνουν πως τα πουλιά έχουν ταιριάξει, έχουν πυρώσει και μπορούμε να τα αφήσουμε μαζί. Η θηλυκιά σου είναι βέβαιο πως είναι πυρωμένη μιας και έχει κάνει ήδη 3 αυγά. Ο αρσενικός τραγουδάει έντονα; Δείχνει να "τρώει" τα κάγκελα για να φτάσει στη θηλυκιά; Έχεις δει κανένα βάτεμα;

Η "φυσιολογική" σειρά λοιπόν έχει ως εξής. Περίπου τέλη Φλεβάρη με μέσα Μάρτη (μιλάω για εξωτερική εκτροφή, στην οποία ο καιρός παίζει καθοριστικό ρόλο για το πότε θα πυρώσουν τα καναρίνια μας), παίρνεις το ζευγαράκι σου το έχεις χωριστά και αρχίζεις σταδιακά να αυξάνεις τη συχνότητα που δίνεις αυγό ή συσκευασμένη αυγοτροφή και όλα τα άλλα καλούδια που δίνεις. Δίνεις πιο συχνά χόρτα, λαχανικά, φρούτα, βλαστωμένους σπόρους, βότανα και μπορείς να προσθέσεις σε ξεχωριστή ταίστρα κία, καμελίνα και κινόα (σπόροι είναι αυτοί). Μετά από μερικές βδομάδες θα φτάσεις να δίνεις κάθε μέρα αυγό ή αυγοτροφή και μέρα παρά μέρα από κάποιο λαχανικό ή χορταρικό. Θα μου πεις γιατί να τα κάνω όλα αυτά; Γιατί μαζί με την θερμοκρασία που ανεβαίνει, με την άνοιξη που έρχεται, πρέπει και εμείς να τους δώσουμε να καταλάβουν πως ήρθε για τα καλά η άνοιξη, πως υπάρχει ποικιλία στη διατροφή τους, όπως και στη φύση. Αλλά τα πουλιά δεν πυρώνουν με τη διατροφή που θα τους παρέχουμε. Τα καναρίνια πυρώνουν όταν η θερμοκρασία είναι 20-22 βαθμοί και η διάρκεια ημερήσιου φωτισμού 13-14 ώρες. Απλά με την πλούσια διατροφή νιώθουν στα αλήθεια πως ήρθε η άνοιξη, και με αυτή την σωστή και ποικίλα διατροφή που τους δίνουμε, είναι ταυτόχρονα έτοιμα να αντεπεξέλθουν στην δύσκολη περίοδο της αναπαραγωγής! Το πόσο θα διαρκέσει αυτή η προετοιμασία πριν τα ενώσεις δεν είναι στάνταρ. Μπορεί 2 μήνες, μπορεί και μια βδομάδα. Αναλόγως την ετοιμότητα και το πόσο πυρωμένα είναι τα καναρίνια σου. Εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/ υπάρχει ένα πρόγραμμα διατροφής για ένα μήνα, που είναι καλός ως μπούσουλας για την αρχή. Δες και αυτό το άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/

Αφού λοιπόν έχεις κάνει την διατροφική προετοιμασία, και δεις πως υπάρχουν σημάδια ότι και τα 2 είναι πυρωμένα (γι αυτό μπορεί να χρειαστούν λίγες μέρες, μέχρι και 2 μήνες), δίνεις στην κανάρα φωλιά και νήμα (πριν τα ενώσεις). Αν είναι πυρωμένη μέσα σε λίγες ώρες την έχει στρώσει. Λίγο πριν την τελειώσει τα αφήνεις μαζί και από κει και πέρα εσύ δεν κάνεις και πολλά. Όλα έχουν πάρει το δρόμο τους. Τα παρατηρεις να ερωτοτροπούν,. Να ταίζονται να ζευγαρώνουν. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να συνεχίσεις την πλούσια διατροφή! Εκείνες τις μέρες πριν τα αυγά μπορείς να δώσεις λίγο ωμό σουσάμι. Το κόκκαλο σουπιάς είναι απαραίτητο να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί, και την περίοδο αυτή τα θηλυκά το τιμούν δεόντως. Μετά από λίγες μέρες, θα δεις και το πρώτο αυγό μέσα στη φωλιά! (αν όλα κυλούν ομαλά εκεί θα πρέπει να το κάνει.. όχι κάτω) Και κάθε μέρα θα κάνει από μένα μέχρι να φτάσει συνολικά τα 4-6 αυγά. Μόλις δεις το 2ο αυγό για λίγες μέρες θα της δίνεις κάθε μέρα υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νεράκι της για να μπορέσει να αναπληρώσει το ασβέστιο που χάνει καθημερινά και να αποφύγεις κάποια δυστοκία. Μόλις κάνει όλα της τα αυγουλάκια σταματάς να δίνεις αυγό ή αυγοτροφή και δίνεις μόνο σπόρους, λαχανικά, βότανα, φρούτα. Αυτό γιατί η κανάρα κάθεται και με τόση πρωτείνη θα παχύνει και ο αρσενικός λένε πως θα παραμείνει πυρωμένος καταστρέφοντας τη φωλιά και τα αυγά. Κυρίως το πρώτο ισχύει. Μετά κάνεις υπομονή 13-14 μέρες από το τελευταίο αυγό για να δεις κάτι κεφαλάκια να ξεπροβάλουν απ τη φωλιά! Αλλά αυτά θα τα πούμε πιο μετά! 😉

Στη δική σου περίπτωση τώρα, αφού ξεκίνησε την ωοτοκία, δύσκολα θα σταματήσει. Αν έχουν ταιριάξει και ταίζονται και βατεύονται άστα μαζί. Αν είναι αδιάφορα ή υπάρχουν μικρές μάχες, τότε καλύτερα χώρισε τα και άστη να κάνει όσα αυγουλάκια έχει μέσα της. Τώρα αν τα κάνει κάτω απλά πέτα τα, αν τα κάνει στη φωλιά άστην να τα κλωσήσει. Ποτέ δε ξέρεις μπορεί να είναι και ένσπορα! Δώστης για λίγες μέρες υδατοδιαλυτό ασβέστιο για να μην πάθει καμία δυστοκία. Και μετά για μένα πρέπει τουλάχιστον για 15-20 μέρες να ενισχύσεις τη διατροφή τους και να ακολουθήσεις το πρόγραμμα του άρθρου που σου παρέθεσα. Τι προετοιμασία τους έκανες; Τι διατροφή τους παρέχεις; Σε τι χώρο και σε τι κλουβί τα έχεις; Τα έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;

όταν απαντήσεις στις 5-6 ερωτήσεις που σου έχω κάνει θα έχω καλύτερη εικόνα για την κατάσταση που βρίσκονται τα πουλάκια σου και θα μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα! Αλλά γενικότερα μην αγχώνεσαι! Ακόμα είναι νωρίς και προλαβαίνεις και προετοιμασία να κάνεις και να τα ετοιμάσεις κατάλληλα! Είναι δύσκολη περίοδος και πρέπει να τα εφοδιάσεις με όλα τα απαραίτητα για να τα βγάλουν πέρα. Γι αυτό μη βιάζεσαι και βήμα βήμα είμαι σίγουρη πως θα τα πας περίφημα! 😉 Περιμένω με ανυπομονησία να απαντήσεις στις απορίες μου! :D

1)να κρατήσεις 1 μήνα καραντίνα, δηλ. Τα πουλιά χώρια και σε απόσταση..
Αφού Δημήτρη μου τα πήρε μαζί από το ίδιο μαγαζί την ίδια χρονική περίοδο, η καραντίνα δεν είναι απαραίτητη. :)
 
Σε ευχαριστώ πολυ για όσα μου είπες!
Λοιπόν απο προετοιμασία τους έκανα οτι μου είπαν απο το πετ σοπ μου είπαν οτι ηταν ήδη πυρωμένα και απλα τα άφησα στην ζευγαρώστρα δέκα μερες να βλέπονται με το χώρισμα στην μέση μέχρι που ο αρσενικός άρχισε να κελαηδάει και τα έβαλα μαζι απο διατροφή τους έδινα και παλι οτι μου είπαν απο το κατάστημα τους έδινα κανναβούρι βιταμίνη ενα παστέλακι τους άλλαζα καθημερινά το νερό και τους έριχνα κάποιες σταγόνες μέσα για το πύρωμα κι την επώαση τον αυγων μήλο και τους έβραζα καθημερινά απο ενα αυγό που ο αρσενικός δεν το πολυ έτρωγε!
Τα έχω σε εξωτερικό χώρο τωρα που εχει ανοίξει ο καιρός που ειναι περισσότερο μόνα τους και νομίζω οτι τους αρεσει περισσότερο τα βλέπω καθημερινά που βατευονται και τα πηγαίνουν καλα μαζι το θέμα είναι οτι η καναρα μου σημερα πέταξε και το τέταρτο αυγό κάτω μέσα σε μια εβδομάδα που τα έχω μαζι και δεν εχει φτιάξει ακομα την φωλιά παρόλο που έκανα την προσπάθεια να την φτιάξω εγω μετα απο συννενόηση με μια κυρία που εκτρέφει καναρινια!
Αυτα θα χαρώ πολυ να μου απαντήσεις και γενικότερα οποίος Ξερει κατι παραπάνω να με βοηθήσει με τις συμβουλές του.
 
τους έδινα κανναβούρι βιταμίνη ενα παστέλακι τους άλλαζα καθημερινά το νερό και τους έριχνα κάποιες σταγόνες μέσα για το πύρωμα κι την επώαση τον αυγων μήλο και τους έβραζα καθημερινά απο ενα αυγό που ο αρσενικός δεν το πολυ έτρωγε!
Λάθος διατροφή... Η διατροφή τους πρέπει να έχει:
Αν δίνεις όλα αυτά που σου λέω, που είναι όλα φυσικά και κάνουν καλό στο ανοσοποιητικό των πουλιών μας, δε θα χρειάζεται να παίρνεις ό,τι σου πουλάνε για καλό και πυρωτικό, που στην ουσία προσφέρουν μόνο λίπος και χαλάνε το συκώτι των πουλιών μας. Και θα χτίσεις στα πουλάκι σου ένα ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα.

το θέμα είναι οτι η καναρα μου σημερα πέταξε και το τέταρτο αυγό κάτω μέσα σε μια εβδομάδα που τα έχω μαζι και δεν εχει φτιάξει ακομα την φωλιά
Αφού δεν την έχει φτιάξει δεν της αρέσει το σημείο. Βάλε μια εσωτερική ψηλά στο κλουβί (ψηλά μεν αλλά να χωράει να μπει και να χωράει να βατέψει ο αρσενικός) και μια εξωτερική να διαλέξει σε ποια θα νιώσει πιο ασφάλεια. Δώστης ποικιλία σε νήματα. Λινάτσα, τρίχα ζώων και βαμβάκι να διαλέξει.

παρόλο που έκανα την προσπάθεια να την φτιάξω εγω μετα απο συννενόηση με μια κυρία που εκτρέφει καναρινια!
Πες στην κυρία που εκτρέφει καναρίνια, και εσύ να την χτίσεις δεν πρόκειται να κανει τα αυγά μέσα. Μην τα δίνετε όλα έτοιμα στα καναρίνια σας, ακυρώνοντας το ένστικτό σου. Βάλε απλά το καλαθάκι με μια τσόχα ( https://community.petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/ ) και άστη να στρώσει τη δική της φωλιά όπως θέλει εκείνη και όταν εκείνη νιώσει έτοιμη. Υπομονή πρέπει να κάνεις και να σεβαστείς ότι η κυρία κανάρα έχει τις δικές στις προτιμήσεις. Αν δεν έχεις υπομονή ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις χόμπι! Εγώ σου είπα περίμενα 15 - 20 μέρες να στρώσει φωλιά μια κανάρα. 😉

Τα πουλιά τα πήρες ταυτόχρονα απ το ίδιο μαγαζί;
 
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου έχω υπομονή δεν καίγομαι να βγάλω τωρα νεοσσούς απλώς νόμιζα οτι ηταν έτοιμα οποτε αυτο που πρέπει να κανω ειναι να τα αφήσω μαζι να ακολουθήσω μια σωστή διατροφή και να ξεστρωσω την φωλιά;
 
ηταν έτοιμα
Είναι έτοιμα, αλλά για να κάνει η κανάρα κάτω τα αυγά κάτι δεν πάει καλά... κάτι την ενοχλεί! 😉

να τα αφήσω μαζι
Ναι

να ακολουθήσω μια σωστή διατροφή
Πολύ σωστά!

και να ξεστρωσω την φωλιά;
Βάλε μια εξωτερική και μία εσωτερική φωλιά με τσόχα και δώσε πολλά είδη νήματος. Για να μην στρώνει και να κάνει τα αυγά κάτω δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς, δεν νιώθει ασφάλεια να κάνει εκεί τα αυγά της, οπότε και τα κάνει κάτω. Το κλουβί το έχεις κρεμασμένο ψηλά;
 
Τα πουλιά τα πήρα ταυτόχρονα ναι απο το ίδιο μαγαζι αλλα οι θηλυκές ηταν όλες μαζι και τα αρσενικά μόνα τους σε κλουβιά ο αρσενικός εχει βραχιολάκι στο πόδι ειναι του 15 ενώ η καναρα δεν εχει

Βάλε μια εξωτερική και μία εσωτερική φωλιά με τσόχα και δώσε πολλά είδη νήματος. Για να μην στρώνει και να κάνει τα αυγά κάτω δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς, δεν νιώθει ασφάλεια να κάνει εκεί τα αυγά της, οπότε και τα κάνει κάτω. Το κλουβί το έχεις κρεμασμένο ψηλά;
Το σκέφτηκα αυτο και γι αυτο την άλλαξα θέση θέλεις να σου στείλω μια φωτογραφία την φωλιά;
 
Back
Top