Αναπαραγωγή Καναρα που ζευγαρωσε με καναρινι, ζευγαρωνει με καρδερινα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jody
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jody

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια; Μια καναρα που παλιοτερα εχει ζευγαρωσει με καναρινι, μπορει να ζευγαρωσει τον επομενο χρονο με καρδερινα;υπαρχουν πιθανοτητες; η το "ΟΧΙ" ειναι απολυτο. Γενικα μπορει ενα πουλι το οποιο ειναι ζευγαρωμενο με ενα ειδος Α να ζευγαρωσει την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο με ενα αλλο ειδος; το ιδιο ισχυει και για το αρσενικο και το θυλικο; (με ολες τις προβλεπωμενες ετοιμασιες πριν το ζευγαρωμα)
 
σε εμενα εχει τυχει καναρα να κανει σε μια σεζον γεννα με καναρινι και δευτερη γεννα να τη βαλω με καρδερινα και να βγαλει 5 στα 5. συνεπως τιποτα δεν ειναι απολυτο. την επιτυχια την αποδιδω στην πολυ καλη καρδερινα που ειχα. Αν τωρα εσυ πρωτη φορα δοκιμαζεις κατι παρομοιο καλυτερα δοκιμασε με μια πρωταρα καναρα σκουρου χωματος.
 
Φιλε Γιαννη ειναι καθαρα θεμα πουλιου, ειχα μια φαιο κιτρινη θηλυκια που την1η χρονια εβγαλε 10 καναρινακια και την 2η 8 οργανελοκαναρα την 3η χρονια την εκανα δωρο σε ενα πολυ φιλο και εβγαλε 3 φλωροκαναρα...
 
Δεν υπαρχει απολυτο οχι σε τετοιου ειδους εγχειρηματα ειναι καθαρα θεμα προετοιμασιας και πανω απο ολα τυχης.
Μπορεις στην ιδια χρονια να παρεις και καναρινακια αλλα και μουλο απο την ιδια καναρα
 
Αυτό εχει συνβεί και σε μένα, με κανάρα σκουρόχρωμη, είχαι βγάλει πρώτη χρονιά κανάρια και την άλλη χρονιά μούλους, φυσικά πιστεύω ειναι θέμα καλής καρδερίνας αρσενηκής η οπιουδήποτε άλλου αρσενηκού και όχι κανάρας και βαίβεα καλής προετημασίας.


Φιλικά
Χαρίτου Πίτσα
ΑL 173
 
ευχαριστω ρε παιδια! τι να πω, αρχιζω και το... Ερωτευομαι το site, εχουν λυθει πολλες αποριες.
 
Καλημέρα σε όλους...
να σας ρωτήσω κ γώ κάτι γιατί η κανάρα μέσα στην ζευγαρώστρα όταν εβγαλα το χωρισμα τσίριζε σαν παπαγάλος όταν την πλησίαζε η καρδερίνα κ γινόταν επιθετική μην φανταστείτε μαχη απλά την έδιωχνε με τον τρόπο αυτό...
Εψαξα μέσα για κάτι σχετικό μεσα αλλα δεν βρήκα κάτι...όποιος θέλει κ μπορεί να με βοηθήσει. (υπόψην οτί το χωρισμα το τοποθέτησα ξανα κ απλα τα παρακολουθώ) βοηθεια κανείς...
 
Εμένα κανάρα είχε 2 αυγά στην φωλιά όταν της έριξα την καρδερίνα καθότι ο κάναρος απο άγνωστο λόγο μας άφησε χρόνους και επειδή η κανάρα θα συνέχιζε να κάνει αυγά είπα τι έχω να χάσω;
Η κανάρα δεν την ήθελε καθόλου στο κλουβί και την κυνηγούσε και μάλωναν πολύ, αποτέλεσμα τα άφησα όλη μέρα μαζί και τα χώρισα το βράδυ οριστικά.
Όταν τα πουλάκια βγήκαν απο τα αυγά είχα στην φωλιά 2 καναρίνια και 3 γαρδελοκάναρα... Ο γάρδελος το είχε κάνει το θαύμα του:)
Ασε τα μαζί τα πουλιά και αν είναι έτοιμα και τα δύο θα ζευγαρώσουν και μην σε απασχολεί αν η κανάρα θυμώνει και πέφτει λιγο ξύλο που και που.🙄
 
καλημέρα
Χθές που γυρισα σπίτι μετα την δουλεια αντικρισα την καρδερίνα να έχει περάσει στην μεριά της κανάρας κ να κάθονται μαζί!(πέρασε απο το χώρισμα δεν κλείνει μέχρι κάτω το κλουβι, αν το δει κάποιος θα πει αποκλειεται να περασε απο δώ κι όμως..) είναι κάποιο σημάδι αυτό φιλάκια δεν πεφτουν αλλά καθονται αρκετές ωρες αντικρηστα στο χωρισμα, αυτό λέει κάτι; Αν έχει συμβει κάτι παρομοιο ή γνωρίζει καποιος ας βοηθήσει, γιατι η βοηθειες τελευταία είναι μηδαμινές...*άποψη προσωπική
 
καλημέρα
γιατι η βοηθειες τελευταία είναι μηδαμινές...*άποψη προσωπική
Προσωπική μου άποψη,
είναι ότι οι βοήθειες είναι με βάση το ρυθμό που γενικότερα πάνε τα πουλιά
& όχι με βάση τις προσδοκίες που έχει ο καθένας για το ζευγάρι του.
Καθημερινά παρακολουθούμε ανά... Τέταρτο μηνύματα για το ίδιο ζευγάρι,
που έκατσε πως κοιτάχτηκε, εάν κοιτάχτηκε κτλ.
Περισσότερο έχουν ευθύνη οι απαντούντες, παρά οι ερωτώντες.
Όταν γράφουμε (& περισσότερο απαντάμε) ένα μήνυμα,
πρέπει εκτός την προσωπική μας θέση,
να αναλογιζόμαστε & τι αυτό προσφέρει στο γενικότερο σύνολο του φόρουμ.
Εάν λοιπόν κάποιος που μπαίνει να "δει" γνώσεις
έρχεται αντιμέτωπος με μία ατελείωτη περιπτωσιολογία για ασήμαντα (προσωπική θέση) πράγματα υπάρχουν 3 τεινά:
1. Νέα μέλη άπειρα να μην βοηθούντε, διότι από ένα
καθημερινό τεράστιο όγκο μηνυμάτων να μην μπορούν να
βγάλουν συμπέρασμα.
Άρα ή δεν βγάζουν άκρη ή αλλάζουν... Κανάλι...
2. Εμπειρότερα μέλη να "απέχουν" από την όλη, ατελείωτη διαδικασία.
3. Οι περισσότεροι αυτών που ίσως έχουν γνώσεις να μην μπορούν να συμμετέχουν, διότι έχουν..."μυριστεί"
την επόμενη -ανούσια- ερώτηση... 😀
Τα παραπάνω αποτελούν ασφαλώς προσωπικές θέσεις,
που απορρέουν παρακολουθώντας την θεματολογία του φόρουμ
τον τελευταίο καιρό.
Δεν αναφέρομαι & δεν υποννοώ κανένα μέλος προσωπικά.
 
Ωραία ρε χάρη, καλά τα είπες κατανοητά και μπραβο σου, αλλα η απάντηση που είναι; Κ συγκεκριμένα απο σένα έχω πάρει αρκετες απαντήσεις, απο κάποιους που βλέπω μονιμως να παραπεμπουν άλλους αρχαριους σε παλιότερες συζητησεις τις περισσοτερες φορες μαζί και μένα, ο αρχάριος γνώμη μου είναι πως πρεπει να του λυθει η απορία απο τους παλιότερους είναι ξενέρωμα να σε βάζουν στο τριπάκι να διαβασεις παλι κ πάλι αυτα που ήδη απο την χαρά ή την αγωνία διαβάζει κάθε αρχαριος.
Ελπίζω να μην δοθεί συνέχεια απλώς τεκμηρίωσα ένα κομμάτι απο μια άποψη που είχα.
Το ξαναλέω δεν θέλω να δοθει συνεχεια. Οποιος θέλει να στειλει κάτι ας στείλει απαντηση στα ερωτηματα μου στο προηγούμενο post.
thanks leon!
 
Back
Top