Αναπαραγωγή Καναρα σε κατασταση σοκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mpampis13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mpampis13

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Μετα απο μια αποτειχημενη γεννα (ασφαιρα) αφαιρεσα την φωλια για να ξαναρχισω απο την αρχη.Απο την ωρα που την εβγαλα, η καναρα ειναι στο πατο του κλουβιου(ενω πριν με την φωλια ηταν κεφατη και συνεχως μεσα) σαν να κλωσα αυγα. Τι μπορει να τρεχει;
Εχετε καποια πατοποια εμπειρια;
Ευχαριστω
 
μπαμπη καθαρισε την παλια φωλια και βαλτην μεσα παλι καθαρη και δωσε νεο υλικο για να ξαναφτιαξει παλι φωλια!
 
Μετα απο μια αποτειχημενη γεννα (ασφαιρα) αφαιρεσα την φωλια για να ξαναρχισω απο την αρχη.Απο την ωρα που την εβγαλα, η καναρα ειναι στο πατο του κλουβιου(ενω πριν με την φωλια ηταν κεφατη και συνεχως μεσα) σαν να κλωσα αυγα. Τι μπορει να τρεχει;
Εχετε καποια πατοποια εμπειρια;
Ευχαριστω
https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
δεν νομιζω να ειναι δυστοκια γιατι το τελευταιο αυγο το γεννησε πριν 12 μερες.😕
 
Οκ της εβαλα ξανα την φωλια καινουργιο νημα, ασβεστιο στο νερο ομως οσο δουλευα στο κλουβι ηταν στα κλαδακια κ φωναζε, απο την συμπεριφορα της δεν μου εδειχνε προβλημα.
Μολις εβαλα το κλουβι στη θεση του πηγε παλι κατω στο κλουβι (συνεχεια στο ιδιο σημειο) και εκατσε λες και ειναι στη φωλια της.
Αντιθετα ο αρσενικος αρχισε να περνει νημα κ να φτιαχνει την φωλια :-/.
Περιεργο δεν μου εχει ξανατυχει. Ξανακατεβασα το κλουβι την πηρα στα χερια μου κοιταξα αν ειναι πυρωμενη ομως βαση των φωτογραφιων του σαιτ δεν ειναι.
 
μπαμπη αν η καναρα σου δεν ηταν ''πυρωμενη''δεν θα εκανε αυγα. Το οτι ο αρσενικος βοηθαει στην φωλια ειναι κατι που το κανουνε πολλα αρσενικα και μαλιστα μερικα κλωσανε κιολας μαζι με την καναρα. Δωσε λιγο χρονο στο ζευγαρι σου και ολα θα πανε καλα. Αν ειναι ενταξει η καναρα σου και εκανε ηδη 1 γεννα θα προχωρησει και σε 2η!
 
Φιλε σαινερ σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τις αποψεις σου.
Στην πρωτη γεννα μου εκανε μονο ενα αυγο και αυτο ηταν ασφαιρο. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι της ξαναεβαλα την φωλια και νημα οπως ειπαμε αλλα αυτη καθετε παντα στο ιδιο σημειο κατω στο κλουβι. Τελικα ο καναρος μαλον επαιζε με το νημα η φωλια παραμενει αδεια.
 
μπαμπη οπως σου ειπα δωσε χρονο στο ζευγαρι σου και οταν νιωσει ετοιμη θα κανει νεα φωλια. Με τον αρσενικο ταιζονται;τα εχεις δει καποια φορα να βατευονται;τι διατροφη τους κανεις;
 
δοκιμασε να βαλεις την φωλια σε αλλο σημειο και βγαλε τον αρσενικο απο το κλουβι θα ενωσης το ζευγαρη ξανα οταν θα αρχισει να χτιζει την φωλια
 
το πουλι εχει στρεσαριστη που του πηρες την φωλια καντου καλη διατροφη και θα επανελθει
 
ok την εβγαλα απο το κλουβι που ηταν με το καναρο και την ξανα εβαλα στο κλουβι της. Σε λιγες μερες θα την ξαναβαλω αλλα δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο ρε παιδια😕
 
Back
Top