Αναπαραγωγή Καναρα σταμάτησε να κλωσάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nivogr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nivogr

PB Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2007
Μηνύματα
151
Πόλη
Ρόδος
Γεια χαρά σε όλους. Εχτές παρατήρησα σε ένα ζευγάρι μου πως η καναρα δεν καθότανε στην φωλιά ενώ αρσενικός μπαινόβγαινε μέσα και σαν να την καθαριζεσε είδα τα αβγά αλλά παρατήρησα ενώ η ζευβγαρωστρα είναι καθαρή η φωλιά με τα αβγά ήτανε γεμάτο κουτσουλιές θεώρησα σωστό να τα αφήσω και ξέρουν αυτά τι θα κάνουν το πρωί σήμερα παρατήρησα πως η καναρα δεν κλωσούσε αφιερωσα κάποιες ώρες του πρωινού μου και έβγαλα και τον αρσενικό μήπως την ενοχλούσε αλλά και πάλι τίποτα. τώρα πριν λίγο πήρα τα αβγουλάκια και τα έβαλα σε άλλη καναρα που κλωσάει πρόσφατα και πιστεύω όλα να πάνε καλά ! Σας έχει συμβεί αυτό; Μπορεί να δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα της διακοπής κλωσήματος για κάποιες ώρες;
υ. Γ. τα πουλιά είναι υγιέστατα οι κουτσουλιές δεν δείχνουν κανένα σημάδι ασθενείας! Ξέχασα να σας αναφέρω πως καθότανε περίπου 6 μέρες
 
εμενα δεν μου εχει τυχει αυτο αλλα πιστευω ειναι μη σωστη προετοιμασια του ζευγαριου επισης να σου πω οτι με την διακοπη λιγων ωρων δεν τρεχει τιποτα ολα καλα ΑΡΚΕΙ να μην ειναι πολλες μερες τα αυγα κλωσσημενα και στο διαστημα της διακοπης να επεσε η θερμοκρασια κατω απο 20 βαθμους κελσιου
 
Δημήτρη, δεν γράφεις πόσες μέρες καθόταν η κανάρα στα αυγά.
 
ισως ο αρσενικος να ενοχλει την θηλυκια η κατι να την ενοχλει στο μερος που ειναι η φωλια δεν ξερω ακριβως τι συμβαινει και δεν μου εχει συμβει ποτε κατι αντιστιχο παντως που μετακινησες τα αυγα σε αλλη θηλυκια ηταν η καλυτερη ιδεα που θα μπορουσες να κανεις κατα την γνωμη μου.
 
Back
Top