Αναπαραγωγή Καναρα σταματησε να καθεται στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
Σημερα ειναι η 15η μερα απο τοτε που αρχησε η καναρα να κλωσσαει τα αυγα(3 αυγα) και μεχρι σημερα δεν εχει βγει κανενας νεοσος, σημερα η καναρα δεν εχει κατσει καθολου στην φωλια ουτε κοντα στην φωλια παει... Τι γινεται;
 
Η κανάρα είναι φουσκωμένη; Ειναι η πρώτη της γέννα;
 
Χορήγησε ασβέστιο υγρό στην ποτίστρα. Παρακολουθησε αν θα πιει αλλιως πρέπει να της δώσεις στο στόμα. Εχεις κάνει ωοσκοπηση στα αυγά;
 
οχι δεν εχω κανει ωοσκοπηση... Τη σημασια εχει αμα βαλω τωρα ασβεστιο;
 
αν είχες κάνει ωοσκόπηση θα ήταν πιο ευκολα τα πράγματα.

Μήπως να κάνεις τώρα να σου φύγει η αγωνία για τα αυγά;

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι γονιμοποιημένα τα αβγά;
Παρουσιαση ωοσκοπησης με φωτογραφιες
Ωοσκοπηση, πιανουμε τα αυγα ή τα φωτιζουμε μεσα στη φωλα;

Κατα την προετοιμασια πως χορηγούσες ασβέστιο;
 
δεν εκανα ωοσκοπηση γιατι καποιος μου ειχε πει πως με την ωοσκποπηση αμα τα βαλω τα αυγα κοντα στην λαμπα μπορει να πεθανουν απο την μεγαλη θερμοκρασια... Κατα την προετημασια τους ειχα ασβεστιο απο το σουσαμι και απο σουπιοκκοκαλο... Μπορω να κανω τωρα ωοσκοπηση; Τοσο αργα;
 
Διάβασε πιο πάνω στα link σχετικά με την ωοσκόπηση.

Μήπως η κανάρα δεν έλαβε την απαραιτητη ποσότητα ασβεστίου. Το τσιμπούσε το σουπιοκόκαλο; Σου προτείνω να χορηγήσεις υγρό ασβέστιο για να είσαι σίγουρος στην επόμενη γέννα.
 
ετρωγε πολυ σουσαμι και τσιμπαγε αρκετα το σουπιοκοκαλο!
 
Κάνε μια ωοσκόπηση να σου φυγει το αγχος και περίμενε και γνώμες απο τους εμπειρους του forum
 
εβγαλα τα αυγα φωτογραφια... Πως μπορω να ανεβασω τις φοτο;

παω να ανεβασω τις φοτο και μου λεει οτι το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο!
 
Διαβασε εδω petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και αν χρειαστει κανε resize
 
κάνε μια ωοσκόπηση με ένα μικρό φακό να δεις αν υπάρχουν πουλάκια, ακόμα και για αρχάριο είναι εύκολο να καταλάβει μέτα τις δέκα μέρες..ίσως η κανάρα σηκώνεται μετά από κάποιες μέρες αναμονής.. Ας μας πουν και οι πιο έμπειροι την γνώμη τους σε αυτό..υπάρχει και το σενάριο ψείρες.. Ελεγξε το προσεκτικά..
 
Η εγκατάλειψη της φωλιάς την 14-15 ημέρα για μένα σημαίνει άσπερμα αυγά.
Οι μητέρες όπως συμβαίνει σε όλα τα όντα αισθάνονται τις δονήσεις τους ήχους της ζωής κάτω από την κοιλιά τους και συνεχίζουν την επώαση ακόμη και περισσότερες του αναμενόμενου.
όταν αυτά απουσιάζουν... Την εγκαταλείπει ενστικτωδώς νωρίτερα.
Η ωοσκόπηση θα επιβεβαιώσει η μη τη γνώμη μου..

δεν εκανα ωοσκοπηση γιατι καποιος μου ειχε πει πως με την ωοσκποπηση αμα τα βαλω τα αυγα κοντα στην λαμπα μπορει να πεθανουν απο την μεγαλη θερμοκρασια..
Αν σου το ξαναπούν να τους πεις πως λένε ανοησίες γιατί χρησιμοποιούμε πολύ μικρής έντασης λαμπτήρες ή led
 
τωρα πως μπορω να συνεχισω στην δευτερη γεννα και τι μπορω να βαλω στα πουλια μου για να εχω ενσπορα αυγα;
 
Βαλε ασβεστιο σε υγρη μορφη και σουπιοκοκκαλο, φρουτα (μηλο) λαχανικα και κλπ
 
και εγώ φοβόμουν την ωοσκόπηση αλλά είναι εύκολη και χρήσιμη.. Να αναφέρω πως στην ωοσκόπηση που έκανα πριν λίγες μέρες ήταν μπροστά και ένα παιδάκι 12 ετών..χωρίς καμία γνώση και έχοντας δει μόνο ένα σχετικό βιντεάκι, μόλις ακουμπήσαμε το μικρό φακό πάνω στα αυγά κατάλαβε αμέσως πια αυγά ήταν ένσπερμα!
 
το ασβεστιο σε υρη μορφη απο που μπορω να το παρω και πως το ζηταω;
 
Back
Top