Ασθένειες Καναρα χανει φτερα στον αριστερο περιοφθαλμιο δακτυλιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BILL..
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BILL..

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2014
Μηνύματα
38
Λοιπον η καναρα χανει μερικα φτερα του αριστερου περιοφθαλμιου δακτιλιου. Σημιωστε πως η καναρα αυτη εκανε 4 μικρα.Αν προκειτε για καποια αρρωστια παρακαλω βοηθηστε
 
Αυτο μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους, κακη διατροφη, υποβιταμίνωση αλλά και παράσιτα, σε τι κατάσταση είναι το δέρμα της; Το ματι της; Την βλέπει ο ηλιος;
Βάλε φωτό αν μπορεις.
 
Κακη διατροφη και αβιταμινωση αποκλειονται
ηλιος δεν τη βλεπει το δερμα που δεν εχει φτερα ειναι σε καλη κατασταση.Θα βαλω αυριο φωτογραφια
 
Φωτογραφία οπωσδήποτε.. Βάλτης για λίγες μέρες χαμομήλι και μετά tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη πρωί και βράδυ! Εφόσον μέσα το μάτι δείχνει καλά και έχει φύγει μόνο φτέρωμα πιστεύω σε 5-7 μέρες θα επανέλθει με αυτή τη θεραπεία...
 
Το χαμομιλη στο νερο; Και τι ειναι το tobrex
Προσπαθισα να βαλω φοτωγραφιες αλλα μου λεει via post only
Ειναι αρρωστη;χτες εφτιαξε δευτερη φωλια για αναπαραγωγη να τη σταματησω . Τελος τα μικρα κυνδινευουν; Ευχαριστω και συγνωμη
 
Φτιάχνεις χαμομήλι το αφήνεις να κρυώσει και της το βάζεις στο ματάκι με βαμβάκι... Όπως κάνουμε κομπρέσα.. Θα πας σε ένα φαρμακείο ανθρώπινο και θα ζητήσεις tobrex που είναι κολλύριο παιδικό όμως.. Χωρίς κορτιζόνη και μετά το χαμομήλι θα της βάζεις από μια-δυο σταγόνες στο μάτι και περιμετρικά εκεί που έχει χάσει το φτέρωμα.. Αυτό θα το κάνεις πρωί βράδυ. Δε ξέρω αν είναι αρρώστια ή όχι, αλλά πρέπει να την σταματήσεις από αναπαραγωγή έστω για λίγες μέρες που θα κάνεις αυτή τη θεραπεία.. Αν έχω δίκιο και δεν είναι τίποτα σοβαρό σε λίγες μέρες η περιοχή γύρω από το μάτι θα γεμίσει ξανά και μετά θα μπορέσεις να την βάλεις για αναπαραγωγή..

Τα μικρά πόσο ημερών είναι; Τα ταίζει μόνο η μαμά ή και ο μπαμπάς;
 
Τα μικρα καρδερινοκαρινα ειναι 3 σχεδον εβδομαδον τα εχω στη ζευγαραστρα διπλα απο τη μανα τους δεν εχω δει να τα ταιζει ουτε να τρωνε μονα τους επειδη δεν τα ενοχλω. Το αρσενικο(γαρδελι)το εχω σε αλλο κλουβι διπλα στα μικρα, οταν ηταν μαζι τους τα ταιζε.IMG_20140612_131717-1-1-1-1.webp IMG_20140612_131726-1-1-1.webp
 
Τότε βάλε τον μπαμπά με τα μικρά να τα ταίζει και την μαμά μόνη της ώστε να της κάνεις τη θεραπεία που είπαμε. Στα μικρά βάλε αυγό βραστό, κάντο κομματάκια με το πιρούνι ώστε να αρχίσουν σιγά σιγά να το τσιμπάνε και να τρώνε μόνα τους.. Σε λίγες μέρες θα φανεί αν είχε αποτέλεσμα η θεραπεία που σου είπα να κάνεις...
 
Εμένα για επιπεφυκίτιδα μου μοιάζει.. Εγώ θα έκανα αυτά που σου είπα και πιστεύω σε 5-7 μέρες θα γίνει καλά!
 
Εβαλα χαμομιλη. Τη στιγμη που το εβαλα ειχε ανοιχτο το ματι πειραζει η πρεπει να τα κλεινει
 
Όχι δεν πειράζει.. Θα της το βάζεις όπως βάζεις κομπρεσα όταν έχεις το κεφάλι σου.. Αλλά πρέπει να πάρεις και tobrex παιδικό...
 
Ok θα ρωτησω σε φαρμακει αυριο μαλλον
Υπαρχει περιπτωση να κολλησαν τα μικρα;
 
Δεν νομίζω.. Αλλά για καλό και για κακό να την έχεις μόνη της σε ένα κλουβί και τα μικρά με τον μπαμπά να τα ταίζει.. Ααα ξέχασα να σου πω, θα καθαρίζεις συνεχώς τις πατήθρες με νερό και ξύδι για να μην μεταφερθεί η μόλυνση στο άλλο μάτι ή και στα μικρά.. Επίσης (ένα ένα μου ρχεται 😛 ) θα βάζεις χαμομήλι και φάρμακο πρώτα στο μάτι το υγιές και μετά στο άλλο με το πρόβλημα. Και με τη θηλυκιά αυτή θα ασχολείσαι τελευταία.. Αφού έχεις φροντίσει όλα τα υπόλοιπα καναρινάκια σου.. Αυτός είναι γενικότερος κανόνας! 😉
 
Back
Top