Αναπαραγωγή Καναρινάκια φουσκώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω 3 μικρά ηλικίας 26-25-24 ημερών. Τα παρατηρώ συχνά και τα βλέπω ότι ενώ τρώνε κανονικά, είναι συχνά φουσκωμένα και κοιμούνται πολύ συχνά. Είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί; Η είναι φυσιολογική συμπεριφορά σε αυτήν την ηλικία. Επίσης, από ποια ηλικία μπορώ να τους κάνω προληπτικές θεραπείες για κοκκίδια και σκουλήκια;
 
τα εχεις μονα τους η με τους γονεις τους; οταν τα πλησιαζεις παραμενουν φουσκωμενα η επανερχονται στο κανονικο και ειναι ζωηρα; Τα μικρα τα χωριζουμε απο τους γονεις στους στις 30+ μερες
 
είναι στο ίδιο κλουβί με τον πατέρα αλλά χωρισμένα διότι τα τσιμπάει μέχρι που είδα αίμα. Τα ταΐζει από το κάγκελο. 30 μέρες πολλές δεν είναι; κοντά στις 25 ήξερα εγώ. Όταν πάω κοντά τους ζωηρεύουν νομίζω.
 
εαν δεν δουμε φωτο με τις κουτσουλιες τους αλλα και τα ιδια δεν μπορω να σου πω με σιγουρια, αλλα εμπειρικα ολα τα μικρα πανω κατω ετσι ζαρωμενα καθονται μεχρι να γινουν ενα εναμιση μηνων, ειναι τσιμπημενα οπως λες οποτε μαλλον ειναι φυσιολογικο ετσι οπως τα βλεπεις
 
Το πτέρωμα των μικρών πουλιών δεν είναι αρκετά πυκνό για να τους προσφέρει θερμοπροστασία. Για αυτό πολλές φορές φούσκωνουν ώστε να κρατήσουν τη θερμότητα που εκπέμπει το σώμα τους όσο περισσότερη ώρα γίνεται γύρω από αυτό.

Αυτό είναι μια γενική θεωρία και δεν αποκλείει την περίπτωση ασθένειας. Για να αποκλειστεί, θα πρέπει να εξεταστούν όλα τα δεδομένα, όπως σου είπε ο Παναγιώτης.

Εφόσον δεχόταν επιθέσεις από τον αρσενικό, καλά έκανες και τα χώρισες. Πρέπει όμως με κάποιον τρόπο να είσαι σίγουρος ότι τρώνε μόνα τους. Τι τροφές τους έχεις; Έχεις παρατηρήσει αν τρώνε μόνα τους;
 
Βάζω μήλο στα πλάγια και έχω βάλει ένα φύλλο χαρτί στον πάτο που έχω βάλει αυγοτροφή. Είμαι σίγουρος ότι τρώνε και τα δύο μιας και τα είδα, αλλά επίσης είδα και τον πατέρα να τα ταΐζει από τα κάγκελα. Οι κουτσουλιές τους είναι μια χαρά, ίσως μερικές φορές λίγο πορτοκαλί επειδή ο πατέρας τα τάιζε κρόκο αυγού.

ΥΓ. Παρεπιπτόντως, μια και μιλάμε για κουτσουλιές, η μάνα τους (είναι σε διπλανό κλουβί μόνη της), αφού παράτησε την δεύτερη φωλιά για άγνωστους λόγους, και τώρα γεννάει τα αυγά στο πάτωμα, έχει πολύ νερουλές κουτσουλιές. Αυτό είναι πάνω κάτω φυσιολογικό για πουλί που γεννάει αυγά;
 
Αυτό είναι πάνω κάτω φυσιολογικό για πουλί που γεννάει αυγά;
Όχι απαραίτητα. Μπορεί όμως να επηρεαστεί από τη διατροφή. Τι διατροφή της κάνεις; Υπάρχουν πολλά φρούτα στη διατροφή της;
 
Τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω ότι έτρωγε αρκετό μήλο και μπρόκολο. Από χτες που παρατήρησα τις υγρές κουτσουλιές της είχα μόνο αυγό και σπόρους, σήμερα μόνο σπόρους. Η αμάρα της είναι λίγο παρατεταμένη και προεξέχει λίγο από το φτέρωμα αλλά το πουλί δεν έχει λερωμένα φτερά στην περιοχή, ούτε κάτι περίεργο στο δέρμα του στήθους. Γενικά είναι πολύ ζωηρή, δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα ασθένειας πέρα από τις υγρές κουτσουλιές.
 
Η αμάρα της είναι λίγο παρατεταμένη και προεξέχει λίγο από το φτέρωμα...
πέρα από τις υγρές κουτσουλιές...
Γιάννη, αν είναι εύκολο ανέβασε φωτογραφίες.
 
Μην βάζεις μήλο στο κάγκελο γιατί το κάγκελο δεν είναι καθαρό μπορεί να έχει και σκουριά.. Και την αυγοτροφη όχι στον πάτο γιατί μπορεί να την κουτσουλησουν... Πάρε μια εσωτερική ταιστρα ή στην τελική άμα δεν έχεις βάλε το μπανακι και μέσα βάλε την αυγοτροφη... Να το έχεις δίπλα στο κλαδάκι ώστε να μπορούν να πάνε και να φάνε..
 
έχω και εσωτερική ταΐστρα αλλά δεν την προτιμούν όσο το πάτωμα. Το χαρτί το αλλάζω κάθε λίγες ώρες ώστε να μη γεμίσει κουτσουλιές και επίσης το βάζω σε σημείο που δεν έχει κλαδάκια από πάνω. Να πω την αλήθεια, τώρα πιο πολύ ανησυχώ για την μάνα τους παρά γι'αυτά.
 
Την μαμά καλό θα ήταν να τη βάλεις σε ένα κλουβάκι μόνη της σε ένα ζεστό μέρος ώστε να την παρατηρείς από κοντά και να καταλάβεις τι έχει... Άσε που μπορεί να κολλήσει τον μπαμπά ή τα μικρά..
 
20140517_094711.webp 20140517_094730.webp 20140517_094719.webp

Αυτές είναι από σήμερα το πρωί, μισή ώρα αφού έκανε και πάλι αυγό στον πάτο του κλουβιού. Με ανησυχεί τόσο η ποσότητα του νερού, όσο και τα μικρά αυτά κομματάκια τροφής που βλέπω μέσα στις κουτσουλιές.
 
Back
Top