Αναπαραγωγή Καναρινάκια χωρίς φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Θα ήθελα την γνώμη σας για ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Εχω δύο μικρά καναρινάκια 14 ημερών (τα τελευταία για φέτος) τα οποία εκτος απο τις φτερούγες το υπόλοιπο σώμα τους είναι σχεδόν γυμνό. Η γνώμη σας θα μου ηταν πολύτιμη.
 
Σοφία καλησπέρα. Είχα μικρά που βγήκαν απο την φωλιά 15 ημερών. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει.
 
Κάποιες φορές η μητέρα συλλέγει υλικά για να φτιάξει και πάλι φωλιά χρησιμοποιώντας το μαλακό πτέρωμα των νεοσσών της που δεν έχουν ακόμη απογαλακτιστεί. Το πτέρωμα είναι συνήθως στην κοιλιά από το λαιμό και κάτω και χαμηλά στην πλάτη. Γι' αυτό κάποιες φορές τοποθετούμε διαχωριστικό πλέγμα μεταξύ μητέρας και νεοσσών για να ταίζονται από τα κάγκελα χωρίς τις άλλες ανεπιθύμητες ενέργειες...
gv
 
Φίλε Γιώργο δεν εχω παρατηρήσει να τους βγάζει τα πουπουλα η κανάρα. Ουτε εχω δει πούπουλα στο κλουβί.
 
Λευτέρη είχες κρούσματα απο ακάρεα στο ζευγάρι σου με τα μικρά; Ή κάποιο δείγμα για ψείρες;
 
Γρηγόρη δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Για ψείρες κοίταξα σήμερα στη φωλιά και ηταν καθαρή. Για ακάρεα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος (πως μπορώ να σιγουρευτώ;). Το ίδιο ζευγάρι απο την πρώτη γέννα μου χάρισε δύο καναρινάκια τα οποία τώρα είναι σε άλλο κλουβί και είναι μια χαρά.
 
Να σου εξηγήσω τι εννοώ. Σε μια γέννα φέτος πήρα 3 μικρά απο περσυνο ζευγάρι (με 12 μικρά χωρίς κανένα πρόβλημα). Τα μικρά τώρα είναι 45-50 ημερών και απο πάνω σχεδόν γυμνά. Οι γονείς όμως είχαν ακάρεα όταν το κατάλαβα και τα πήρα απο αυτούς. Απο αυτό βγάζω το συμπέρασμα οτι μπορεί να είναι απο ακάρεα η έλλειψη των φτερών. Μπορεί και βέβαια αυτό να είναι λάθος και να είναι κάποιος άλλος λόγος. Για τα ακάρεα ρίξε μια ματιά εδώ πληροφοριακά Ακάρεα της Τραχείας
Ξαναλέω οτι τα παραπάνω είναι παρατηρήσεις μου και μπορεί να είναι λάθος.
Φιλικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Εγω Λευτερη θα σου πω κατι αλλο που ειδα φετος σε τρια μικρα μαυρα κοτοπουλακια για πρωτη φορα στα τοσα χρονια.. Τα φτερα ειχαν κανονικο πτερωμα αλλα ολο το υπολοιπο σωμα ειχε λιγοτερο πυκνο χνουδι και αργοτερα πτερωμα τωρα ειναι δυομισι μηνων!Γενικα ειναι πιο ευθραυστα απο τα υπολοιπα αδελφακια τους! Νομιζω οτι εχει να κανει με κληρονομια και ελλειψεις απο τους γονεις!
 
Καλημέρα σε όλους. Βάζω και 2 φωτο για να δείτε σε ποιο στάδιο βρίσκονται αν και είναι 15 ημερών. Επιπλέον απο εχθές το βράδυ αντιμετωπίζω και άλλο πρόβλημα. Το ενα μικρό βγαίνει συνέχεια απο την φωλιά. Το βάζω μέσα και σε 2 λεπτά είναι πάλι εξω (στον πάτο του κλουβιού).
 

Συνημμένα

  • Picture 1 001.webp
    Picture 1 001.webp
    34,7 KB · Προβολές: 115
  • Picture 1 002.webp
    Picture 1 002.webp
    36,2 KB · Προβολές: 125
Αγαπητέ Λευτέρη, κρίνοντας από τις φωτό και μόνο, θεωρώ ότι τα δύο μικρά είναι σαφώς υποσιτισμένα, εάν είναι 15 ημερών. Χρησιμοποίησε αρκετή αυγοτροφή που αποτελεί την καλύτερη και ευκολότερη λύση για την μητέρα και το τάισμα των μικρών. Το πτέρωμά τους σε αυτή την ηλικία έπρεπε να είναι σχεδόν πλήρως ανεπτυγμένο. Το πρόβλημα αυτό οδηγεί σε πολύ χαμηλής ποιότητας πτέρωμα στη συνέχεια, μετά τον απογαλακτισμό...
 
φιλε Λευτερη οσον αφορα το προβλημα με το μικρακι που βγενει και πεφτει κατω μπωρεις να βαλεις ενα μικρο ξυλο η λαμαρινα 3 με 4 ποντους μικος εσι οταν βγενει το μικρο να καθετε στο ξυλο και οχι κατω
 
Η ανάπτυξη του μικρούλη μετά απο δέκα ημέρες:
 

Συνημμένα

  • μεγάλωσε.webp
    μεγάλωσε.webp
    28,6 KB · Προβολές: 99
Back
Top