Ασθένειες Καναρινάκι με πρήξιμο στο μάτι

Busdriver

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2014
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Επίσης χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Περσινό πουλάκι δέκα μηνών έχει πρήξιμο γύρω από το ένα ματάκι. Τι θα μπορούσα να του βάλω τοπικά;

Σας ευχαριστω πολυ. Θα μου πειτε τι να κανω με το καναρινακι; Εχει πρηξιμο γυρω απο το ματι και ταλαιπωρειται απο ακαρεα στο λαιμο.
 
Θα ήταν πολύ πι εύκολο για όσους γνωρίζουν να σε βοηθούσαν αν μπορούσαν να έβλεπαν μια φωτογραφία με την περιοχή του καναρινιού που λες πως έχει πρήξιμο...
Έχεις κάποια φωτογραφία να την ανεβάσεις εδώ;
Για τα ακάρεα πρέπει να περιγράψεις όσο μπορείς, πως το κατάλαβες.. Πως ξέρεις πως είναι ακάρεα. Γιατί πολλές φορές κάποιες "καταστάσεις" μας δίνουν λάθος πληροφορίες.
 
Δεν υπαρχει φωτογραφια. Το ματακι του ωστοσο ειναι καθαρο αλλα εχει χασει το τριχωμα περιμμετρικα αυτου και το τριβει συνεχως στο κλαδακι
 
Μόνο να φανταστούμε μπορούμε...
Χωρίς να είμαι ειδικός και επειδή υποψιάζομαι επιπεφυκίτιδα (αν είναι μικρό πρήξιμο) αύριο το πρωί πήγαινε σε κάποιο φαρμακείο και πάρε tobrex σε μορφή jel ... Πριν το βάλεις λίγο στο ματάκι του βγάλε μια φωτογραφία. Μόνο μ' αυτή κάποιοι θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν πιο σωστά..
Το φάρμακο δεν θα κάνει σε καμία περίπτωση κακό στο πτηνό ότι κι αν έχει και μάλλον θα το ανακουφίσει.
.

Μοιάζει καθόλου μ΄ αυτό?
2.webp
πηγή
 
το πρηξιμο εχει υποχωρησει αρκετα. Στις αρχες ειχε κανει κρουστα αλλα του εβαλα τοπικα 2-3 φορες βαζελινη και επανηλθε. Επιπλεον τριβει συνεχως το ραμφος του στο κλαδακι και το ανοιγει προσπαθωντας να αποββαλει κατι(ακαρεα;)
 
Δημήτρη πιστεύω πως η μόνη λύση είναι οι φωτογραφίες... αύριο πρωί πρωί... μια δυο και θα δούμε τι θα κάνουμε.
 
ευχαριστω για το ενδιαφερον. Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες αυριο.
 
ευχαριστω για το ενδιαφερον. Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες αυριο.
Είσαι νέος εδώ... έτσι είναι πάντα στο pet Bird... Θα περιμένουμε τις φωτογραφίες σου.
 
Χωρίς φώτο πάμε στα τυφλά και σίγουρα το να μαντέψουμε σωστά δεν είναι πιθανό!

Σιγά σιγά θα μάθεις να ανεβάζεις φώτο. Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο! Διάβασε αυτό: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
Θα σε βοηθήσει! :)
 
Back
Top