Φροντίδα Καναρινάκι σε γραφείο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλημέρα στην παρέα, ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το εξής: Σκέφτομαι να φέρω στο γραφείο ένα από τα μικρά αρσενικά και ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το κατά πόσον είναι καλή ιδέα. Το καναρινάκι θα βρίσκεται σε ξύλινο κλουβί που σκέφτομαι να του πάρω (καθαρά θέμα γούστου) σε εσωτερικό χώρο στον οποίο υπάρχει ανθρώπινη παρουσία έως το μεσημέρι ως επί το πλείστον. Αυτό σημαίνει ότι θα κοιμάται καλά, δεν θα είναι εκτεθειμένο σε καιρικές συνθήκες και φυσικά δεν θα είναι σε μέρος που το χτυπάνε ρεύματα απο air condition κλπ. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα κάνει καλό στο ίδιο. Το πουλάκι είναι σχεδόν 3,5 μηνών, περνάει την πρώτη του πτερόρροια και έχει γεννηθεί και ζει σε εξωτερικό χώρο καθ΄ όλη τη διάρκεια της ζωής του, ενώ φοβάμαι μήπως η τόσο άμεση ανθρώπινη παρουσία το στρεσάρει. Εσείς τι λέτε;
 
Τα καναρινια ειναι κοινωνικα, δεν θα το επηρρεασει η ανθρωπινη παρουσια.
Αρκει βεβαια να παραμενει "ανθρωπινη" γιατι πολλοι νομιζουν οτι ειναι παιχνιδι και τα ενοχλουν οσο δεν παει.

Ξυλινο κλουβακι προσωπικα θα το απευφευγα για λογους υγιεινης και καθαριοτητας
 
Αν έχεις τον νου σου ώστε να μην το ενοχλούν, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα που θα σου φτιάχνει την διάθεση καθημερινά. Για μένα θα είσαι απο τους τυχερούς που θα έχεις αυτή την δυνατότητα.
 
Ευχαριστώ παιδιά. Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η ηλικία του και ότι ακόμα "μαθαίνει", αν και έχω σκοπό να του βάζω φωνούλες να ακούει...
 
Εκπληκτική η ιδέα σου.
Προσοχή όμως στα τσιγάρα και στα "ανθρώπινα" ωράρια "εργασίας" που γίνονται εγκληματικά για τα ζώα.
Για παράδειγμα, η καθαρίστρια τι ώρα καθαρίζει το γραφείο σου;
 
η καθαρίστρια τι ώρα καθαρίζει το γραφείο σου;

Μεσημέρι. Το θέμα είναι μόνο το ότι κάποιες φορές οι συνάδελφοι της βάρδιας κοιμούνται στο γραφείο. Αυτό ρυθμίζεται όμως συν το ότι δε νομίζω να ενοχλούν πολύ το πουλάκι, από τη στιγμή που οι υπολογιστές παραμένουν χωρίς πρόσβαση και δεν μπορεί να "σερφάρει" κάποιος μετά το μεσημέρι.
 
Back
Top