Αναπαραγωγή Καναρινάκι στον πάτο του κλουβιου

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα παιδιά...
Έχω ένα καναρινάκι περίπου 20 ημερών και το είδα έξω από την φωλιά στον πάτο του κλουβιου...
Είναι φυσιολογικό;
 
Καλησπέρα παιδιά...
Έχω ένα καναρινάκι περίπου 20 ημερών και το είδα έξω από την φωλιά στον πάτο του κλουβιου...
Είναι φυσιολογικό;
Δεν περιγράφεις και κάτι σπάνιο...
Κάποιες έξοδοι των μικρών τα υποχρεώνουν για μερικές ώρες ακόμη και μέρες σε "χαμηλές" πτήσεις... Κάποια στιγμή θα ανέβει...
Το ίδιο και με το φούσκωμα... Τα περισσότερα μικρά κάποιες ώρες ακόμη και μέρες το κρατούν πολύ πιστά.
 
Δεν περιγράφεις και κάτι σπάνιο...
Κάποιες έξοδοι των μικρών τα υποχρεώνουν για μερικές ώρες ακόμη και μέρες σε "χαμηλές" πτήσεις... Κάποια στιγμή θα ανέβει...
Το ίδιο και με το φούσκωμα... Τα περισσότερα μικρά κάποιες ώρες ακόμη και μέρες το κρατούν πολύ πιστά.
Άρα είναι φυσιολογικό...
Και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω...
Αν θέλω να συνεχίσω και σε άλλη γέννα... Πότε πρέπει να τους βάλω ξανά νήμα;
Και αν δεν θέλω να συνεχίσω... Πότε πρέπει να τα χωρίσω;
 
Αν θέλω να συνεχίσω και σε άλλη γέννα... Πότε πρέπει να τους βάλω ξανά νήμα;
Να θέλεις να κάνουν και δεύτερη γέννα πρέπει να βάλεις φωλιά, ίσως μάλιστα να καθυστέρησες 3-4 μέρες.
Και αν δεν θέλω να συνεχίσω... Πότε πρέπει να τα χωρίσω;
Αν πάλι δε θέλεις χώρισμα στη ζευγαρώστρα... Από τη μια η μητέρα και από την άλλη τα μικρά με τον πατέρα.
Έτσι δεν υπάρχει και το άλλοθι που βρίσκουν κάποιοι... "κρίμα, να πετάξω τα αυγά" και κρατούν ζευγαρωμένα τα πουλιά μέχρι τον Αύγουστο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Να θέλεις να κάνουν και δεύτερη γέννα πρέπει να βάλεις φωλιά, ίσως μάλιστα να καθυστέρησες 3-4 μέρες.
Τους έχω βάλει είδη μια δεύτερη εσωτερική φωλιά καιρό τώρα...
Να τους βάλω δηλαδή από σήμερα και νήμα;
 
Τους έχω βάλει είδη μια δεύτερη εσωτερική φωλιά καιρό τώρα...
Να τους βάλω δηλαδή από σήμερα και νήμα;
Στέλιο προτείνω να βάλεις αν δε θες να ξεπουπουλιάσει τα μικρά
 
Το μικρό είναι πιά 20 ημερών σιγά σιγά θα το αφήσει, όχι με τη μία αλλά αυτό νομίζω είναι φυσιολογικό
 
Τους έβαλα...
Δεν πιστεύω να παρατήσει τώρα το μικρό και να ασχοληθεί μόνο με την επόμενη γέννα...
Το μικρό, όσο και να σου φαίνεται παράξενο αν δεν το αναλάβει στο τάισμα ο πατέρας η κανάρα φωλιά θα ετοιμάσει πολύ αργότερα...
Για να είναι το μικρό στην 20η μέρα και να μην έχει ξεκινήσει η κανάρα προσπάθεια για νέα φωλιά με κάνει να υποψιάζομαι πως ο αρσενικός ή δε συμμετέχει καθόλου ή συμμετέχει ελάχιστα στην ανατροφή του...
Άρα λοιπόν ο φόβος σου δεν είναι βάσιμος... Ούτε υπάρχουν περιθώρια να το παρατήσει...
Ο μικρός θα τους κυνηγά συνεχώς μέχρι να φάει.
 
Back
Top