Ασθένειες Καναρινάκι 2,5 μηνών χάνει πολλά φτερά στον λαιμό

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
μια ερωτηση να κανω κι εγω;το ενα απο τα μωρα (γεννημενο τον απριλη) εχει χασει σημαντικη ποσοτητα φτερων στο λαιμακι του. Ειναι φυσιολογικη πτερορροια αυτη την εποχη ή παθολογικη;τους βαζω πολυβιταμινες στο νερο εναλλαξ με ασβεστιο, εκτιθενται σε ηλιο απευθειας το απογευμα, σπορους συσκευασμενους, αυγο μερα παρα μερα και λαχανικο-φρουτο την μερα που δεν βαζω αυγο. Τα υπολοιπα πουλακια (μαμα-μπαμπας-αδερφακι) δεν εχουν χασει φτερα τοσο μαζικα, βλεπω στα κλουβια φτερα ομως.
 
Η έλλειψη φτερών χωρίς να βγαίνουν νέα δεν είναι καθόλου καλή. Άνοιξε ένα θέμα στις ασθένειες γιατί μάλλον το πουλάκι έχει πρόβλημα. Βάλε και φώτο.
 
Έχει αραίωση στο λαιμό ή απλά είναι γυμνό στο λαιμό; Μια φώτο σίγουρα θα βοηθούσε πολύ!
 
DSC05653.3.webp
να το το μικρο μου! Δεν ξερω αν ειναι απωλεια χωρις να βγαινουν νεα ομως, μπορει να θελει λιγες μερες για να ξαναγεμισει ☹
 
Περίεργο σημείο για πτερόροια... ως συνήθως δεν αδειάζουν αυτά τα σημεία, επίσης δεν είναι πολύ μικρό για να την περάσει; Έχεις παρατηρήσει μήπως ξύνεται; Το έψαξες για ψείρες; Ή μήπως έχει κάποια περίεργη συνήθεια και το χτυπάει συνέχεια στο ίδιο μέρος;
 
Ξυνεται οταν καλωπιζεται, για ψειρες το κοιταξα δεν εχει. Το μονο που ειχα δει ειναι να μαλωνει με το αδερφακι του αλλα δεν θεωρησα οτι ειναι τραγικο, ολα τα αδερφακια δε μαλωνουν; :) το χωρισα παντως κ το βλεπω μια χαρα, κελαηδαει κιολας τωρα που ειναι μοναχο του. Δεν βλεπω να χειροτερεψε η απωλεια μας παντως! Το αδερφακι το εβαλα στη μανα του να το συνετισει! Αμα το συνετισει το επομενο βημα ειναι να βαλω στην καναρα την τριτη μου κορη που μαδαει την δευτερη!
 
Είσαι σίγουρη πως δεν μαδιούνται τα αδελφάκια και αυτό έχασε έτσι τα φτεράκια;

αμα το συνετισει το επομενο βημα ειναι να βαλω στην καναρα την τριτη μου κορη που μαδαει την δευτερη!

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.. 😛
 
Είσαι σίγουρη πως δεν μαδιούνται τα αδελφάκια και αυτό έχασε έτσι τα φτεράκια;



Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.. 😛
Μπορει κ να το μαδησε το αδερφακι του γι'αυτο τα χωρισα. Πηρα το μαδημενο κ το εβαλα στο κλουβι της μανας κ την μανα με το αδερφακι. Παρατηρησα οτι το αδερφακι ειναι πολυ μορτακι κ κανει μαγκιες απο τα καγκελα κ στον πατερα! Θρασσος παιδι μου καταλαβες; Τωρα θα το μαλωσει η μανα του να στρωσει χαρακτηρα! Κι αμα στρωσει (εμενα να μου γραψεις! 😀) θα δωσω στην καναρα κ την κορη μου μιας που δεν μπορω να την στρωσω εγω! 😀
 
α😀 τώρα κατάλαβα! Ναι τα μικρά έτσι κάνουν! τραβούν τις ουρές των άλλων και τα φτερά! Παίζουν! 😛
 
Εν τω μεταξυ να θυμηθω να ρωτησω αυριο γιατι αυτο το μικρο γαντζωνεται στα καγκελα με το κεφαλι κατω; Μηπως νομιζει οτι ειναι παπαγαλος; αυτα τα μικρα ειναι ατιμα! Παιδια-πουλια εχουν ανησυχο πνευμα! 😵
 
ειπα να ενημερωσω ωστε να βοηθηθει κανεις αν εχει παρομοιο προβλημα κ τυχει να το διαβασει.. Το πουλακι μου εχει βγαλει ψιλα ψιλα φτερακια που θα μεγαλωσουν κ θα ξαναγεμισει το λαιμουδακι του! Μαλλον το αδερφακι του το μαδησε γιατι παρουσιασε σαφη βελτιωση μολις τα χωρισα και χωρις να αλλαξω κατι στην διατροφη του!
 
Back
Top