Αναπαραγωγή Καναρινάκι 20 ημερών, άρρωστο ή υπναρούδικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης savio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

savio

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Ιταλία
Καλημέρα σε όλους,
είμαι καινούργια στη παρέα, μα θέλω τη βοήθεια σας...
Για πρώτη φορά τα καναρινάκια μας απέκτησαν μωρά. Είναι ήδη 20-21 ημερών και έχουν αρχίσει και τσιμπάνε λίγο και μόνα τους πέραν από το ταίσμα των γονιών. Τα φρόντιζω συνέχεια (καθαριότητα του κλουβιού, νερό φρέσκο, βιταμίνες, αυγό, μήλο, αυγοτροφή με νίζερ, κ. Α.).
Το μεσαίο από τα τρία αδερφάκια τις 3-4 τελευταίες μέρες κάθεται μέσα στη ταίστρα με το νίζερ για πολύ ώρα και κοιμάται φουσκωμένο ακόμη και μέσα στη μέρα. Κατά τα άλλα τρώει κανονικά και όταν αποφασίσει να κινηθεί είναι ενεργητικό. Αλλά γενικά κοιμάται πολύ... αφύσικα σε σχέση με τα άλλα δύο.
Σήμερα το έπιασα για να ελέγξω τη κοιλίτσα του καλού κακού η οποία ήταν εντάξει, αλλά παρεμπιπτόντως παρατήρησα στο ένα του ποδαράκι από τη μέσα πλευρά κάτι σαν γδάρσιμο.. μήπως έχει αυτό σχέση με την υπνηλία του...
Λέτε να έχει κάποια άλλη αρρώστια ή κάποιου είδους φλεγμονή που να προήρθε από ενδεχόμενο τραυματισμό στο ποδαράκι του;

Σας ευχαριστώ πολύ,
Σαβ
 
Καλημερα! Προσπαθησε να βγαλεις μερικες καθαρες φωτογραφιες απο το μικρουλι,θα βοηθουσε. Επισης, αν το εβαζες ξεχωριστα για λιγο,ωστε να απομονωσεις σιγουρα δικες του κουτσουλιες! Ευχομαι να ειναι καλα!
 
Σαν μωρα που ειναι κοιμουνται λιγο παραπανω απο τα ενηλικα, μην ανησυχεις δεν εχουν τιποτα.
 
Σαν μωρα που ειναι κοιμουνται λιγο παραπανω απο τα ενηλικα, μην ανησυχεις δεν εχουν τιποτα.




Θα συμφωνησω κι εγω με τον Κωστα, γιατι κι εγω την ειχα αυτην την απορια και τελικα δεν εχει κατι...
Αν ολα καλα αλλα κοιμαται λιγακι δεν ειναι τιποτα. 🙂
 
Ευχαριστώ πολύ Frania, Κώστα & Φάμπιο. Ήδη αντιδρά καλύτερα σήμερα και από μόνο του...
 
συνήθως είναι συμπτώματα αυτά που έχουν να κάνουν με το ότι το μικρό είναι ατάιστο! Είναι προσωρινό νομίζω θα το προσπεράσει σύντομα:)
 
Back
Top