Ασθένειες Καναρινάκι 20 ημερών με μεγάλο πρόβλημα στο πόδι

Grigorios77

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2021
Μηνύματα
19
Πόλη
Γιαννιτσά
Το καναρινακι ειναι 20 ημερών. Το ταΐζει ο πατέρας, αλλά η αναπηρία στο πόδι το δυσκολεύει πολύ. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να βελτιωθεί το πρόβλημα ώστε να μπορεί να τραφεί μόνο του. Πάντως μετακινείται πετώντας και μπορεί να ανέβει στη φωλια του που είναι κάπως ψηλά μέσα στο κλουβι.
IMG-12d42d03648484e316e683417a846499-V.webpIMG-abfd09ab9358c80f6038b5ab6b6bfc7c-V.webpIMG-b39766670043a42743b6c348b2aeaf76-V.webp
 
Το πρήξιμο λέει σπάσιμο. Αλλα και απλή εξάρθρωση να είναι έπρεπε να είχε πάει σε γιατρό όσο το δυνατόν γρηγορότερα.
Υ.Γ Που να βρείς τον κατάλληλο που θα το αναλάβει όμως 🤔
 
Ακριβώς αυτο είναι το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι ψαχτηκα λίγο. Αλλά δεν βρήκα κάποιον να θέλει να ασχοληθεί. Ακόμα και οι γιατροί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Stavros Η φωλια είχε 4 αυγά. Εκκολαφθηκαν τα δύο. Λόγω απειρίας αποφάσισα να μην επέμβω καθόλου και να αφήσω όλα να εξελιχθούν με φυσικό τρόπο. Την 7η μέρα παρατήρησα ότι το ένα πουλάκι ήταν πάνω στο άλλο. Όταν μετά από σκέψεις αποφάσισα να βάλω χέρι στη φωλια (με σκοπο να την καθαρισω και να μετακινησω τα πουλακια σε θεσεις ισοτιμες) ήταν πλέον αργά για το πουλάκι που είχε πλακωθει. Μου έκανε εντύπωση η αδυναμία της μητέρας να τοποθετήσει τα μικρά σε σωστές θέσεις (ήταν και μόνο δύο μικρά και πίστευα ότι αργά ή γρήγορα θα κάτσουν δίπλα διπλα). Νόμιζα ότι η κανάρα θα είχε διορθώσει το πρόβλημα, όμως διαψεύστηκα.
Όταν απομάκρυνα το νεκρό καναρινακι, παρατήρησα το πρόβλημα στο πόδι στο αδερφάκι του.
 
Νόμιζα ότι η κανάρα θα είχε διορθώσει το πρόβλημα, όμως διαψεύστηκα.
Κάποιες φορές το πρόβλημα ξεκινά πριν ακόμη από την ωοτοκία. Μπορεί μια φωλιά να έχει τέτοια δομικά προβλήματα που στη συνέχεια γίνονται ή αιτία για νεκρά έμβρυα μέσα στο αυγό, νεκρούς ατάιστους νεοσσούς, πουλάκια που πέφτουν από τη φωλιά και τα βρίσκουμε στον πάτο, αναπηρίες κ.α. Η παρακολούθηση από την αρχή και οι σωστές παρεμβάσεις ΜΟΝΟ όταν χρειάζονται, μπορούν να προσλάβουν μερικά από αυτά τα προβλήματα.

Μια ακόμη περίπτωση που δημιουργεί αναπηρίες όταν υπάρχει μόνο ένας νεοσσός στη φωλιά, είτε γιατί υπήρχε μόνο ένα αυγό που στη συνέχεια εκκολάφθηκε, είτε γιατί εκκολάφθηκε μόνο ένα και στη συνέχεια αφαιρέθηκαν όλα τα μη γονιμοποιημένα αυγά. Σε αυτήν την περίπτωση ο νεοσσός δέχεται όλο το βάρος της κανάρας με αποτέλεσμα να δημιουργούνται σκελετικές ανωμαλίες, κυρίως στα πόδια του. Για να το αποφύγουμε, αφήνουμε 2 αυγά στη φωλιά ή βάζουμε δύο ομοιώματα για να μοιράζεται το βάρος, μέχρι να αναπτυχθεί αρκετά ο νεοσσός ώστε να μπορεί να προφυλάσσεται.
 
@Stavros Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Πράγματι τα αβγά τα αφαίρεσα την 5η μέρα. Ίσως ήταν νωρίς.
Έχω άγχος πλέον για τη νέα γέννα. Έχει κάνει 5 αβγά (4 την προηγουμενη) και κάθεται φανατικά. Αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω.
 
Έχει κάνει 5 αβγά (4 την προηγουμενη) και κάθεται φανατικά. Αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω.
Να ανοίξεις ένα νέο θέμα για να μας ενημερώσεις για τη νέα φωλιά και τις εξελίξεις που θα συμβαίνουν καθημερινά ώστε να έχουμε γνώση για να μπορούμε να βοηθήσουμε αν κάτι στραβώσει στην πορεία.
 
Το καναρινακι ειναι 20 ημερών. Το ταΐζει ο πατέρας, αλλά η αναπηρία στο πόδι το δυσκολεύει πολύ. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να βελτιωθεί το πρόβλημα ώστε να μπορεί να τραφεί μόνο του. Πάντως μετακινείται πετώντας και μπορεί να ανέβει στη φωλια του που είναι κάπως ψηλά μέσα στο κλουβι.
View attachment 78744View attachment 78745View attachment 78746
[automerge]1613761228[/automerge]
Θέλει δέσιμο, δες Photo

1IMG_20200629_185352-min.webp
 
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ...βέβαια κανένας δνε το αναλαμβάνει να ασχοληθεί με αυτό.. Έτσι και εγώ το έδεσα με καλαμάκι στο πόδι εδώ και λίγες μέρες είναι καλά τρώει πίνει πετάει από εδώ και εκεί απλά τραβάει τα νύχια του και έχει βγάλει το ένα και έχει ματώσει τι μπορώ να κάνω.. Να το βοηθήσω...
 

Συνημμένα

  • 012829.webp
    012829.webp
    22,6 KB · Προβολές: 6
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ...βέβαια κανένας δνε το αναλαμβάνει να ασχοληθεί με αυτό.. Έτσι και εγώ το έδεσα με καλαμάκι στο πόδι εδώ και λίγες μέρες είναι καλά τρώει πίνει πετάει από εδώ και εκεί απλά τραβάει τα νύχια του και έχει βγάλει το ένα και έχει ματώσει τι μπορώ να κάνω.. Να το βοηθήσω...
@Lambros1313 Λάμπρο άνοιξε ένα νέο θέμα μην μπερδεύουμε τα δύο περιστατικά. στο οποίο καλό θα ήταν να ανέβαζες και άλλες φωτογραφίες
 
Back
Top