Ασθένειες Καναρινί σταμάτησε να κελαηδά μετά από πτερόρροια τον Οκτώβριο

CHRYSSOYLA

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ
το καναρίνι μου είναι τριών ή τεσσάρων ετών και τα προηγούμενα τρία χρόνια πέρασε την πτερόρροιά του πολύ καλά και ωραία από 15/8 μέχρι 15/10 χωρίς ιδιαίτερες εξτρα φροντίδες και τραγουδούσε όλον τον υπόλοιπο χρόνο συνέχεια από το πρωι μέχρι το βράδυ
τον προηγούμενο αυγουστο δεν αρχισε την πτερορροια κανονικά - περίμενα μέχρι τον οκτωβριο και μετά από τις 25/10 αρχισε να μαδαει σταματησε να τραγουδάει και μέχρι σήμερα δεν έχει ξαναρχίσει - το μάδημα φέτος ήταν ατακτο και περιεργο ακόμα χανει λιγα φτερακια που και που κυρίως πουπουλα το κεφάλι του εχει 3-4 φτερα που δεν έχουν ξαναβγει οπως πρέπει. Κατά τα άλλα τρωει και πίνει κανονικά και φρουτα λαχανικά απ΄όλα μένει μέσα τώρα το χειμώνα αλλα τις καλές μέρες είναι στον ήλιο και μέσα που μένει είναι στο παράθυρο και έχει πολύ φως και ήλιο καποιες ώρες - δεν λέει όμως λέξη τίποτα ούτε τσιου - το μόνο επιπλέον που μπορω να πω είναι ότι τα νύχια του εχουν μεγαλώσει πάρ πολύ και θελουν κόψιμο αλλα δεν ξερω πως να το κανω και φοβαμαι γιατι τρομαζει πολύ και ακόμα δεν έχει συνηθίσει ούτε που βάζω το χέρι μου στο κλουβί για να αλλάξω κάτι κάνει σαν τρελός - αυτά αν ξερει κανεις τι να κάνω ή αν γνωρίζετε καποιον πτηνοκτηνιατρο για καναρίνια μένω αθήνα νεο ηρακλειο
σας ευχαριστώ πολύ
 
αν γνωρίζετε καποιον πτηνοκτηνιατρο για καναρίνια
Δες εδώ:
 
Στο Νεο Ηρακλειο υπαρχει η κα. Μαντακα Βανεσα την οποια επισκευτηκα τον Δεκεμβριο για τα budgie μου. Η πρωτη εντυπωση ηταν πολυ καλη. Δεν ξερω αν αναλαμβανει καναρινια αλλα μπορεις να ρωτησεις. Απλα το λεω επειδη ειναι κοντα σου.
 
@CHRYSSOYLA Δεν γνωρίζω από καναρίνια και είμαι σχετικά νέα κάτοχος budgie. Όμως σίγουρα θα υπάρχουν πολλά μέλη εδώ που θα σε βοηθήσουν με τις γνώμες του. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
το μόνο επιπλέον που μπορω να πω είναι ότι τα νύχια του εχουν μεγαλώσει πάρ πολύ και θελουν κόψιμο αλλα δεν ξερω πως να το κανω και φοβαμαι γιατι τρομαζει πολύ και ακόμα δεν έχει συνηθίσει ούτε που βάζω το χέρι μου στο κλουβί για να αλλάξω κάτι κάνει σαν τρελός
Μερικές χρήσιμες οδηγίες μπορείς να βρεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-νυχιών-των-καναρινιών.18825/

Μια μικρή αναστάτωση θα υπάρξει, δεν μπορεί να αποφευχθεί. Χρειάζονται σύντομες και αποτελεσματικές κινήσεις. Εάν νομίζεις ότι δεν θα τα καταφέρεις την πρώτη φορά, μπορείς να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου που το έχει ξανακάνει για να σε βοηθήσει να εξοικειωθείς. Μια δύο φορές και μετά θα γίνει ρουτίνα.
 
θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ
το καναρίνι μου είναι τριών ή τεσσάρων ετών και τα προηγούμενα τρία χρόνια πέρασε την πτερόρροιά του πολύ καλά και ωραία από 15/8 μέχρι 15/10 χωρίς ιδιαίτερες εξτρα φροντίδες και τραγουδούσε όλον τον υπόλοιπο χρόνο συνέχεια από το πρωι μέχρι το βράδυ
τον προηγούμενο αυγουστο δεν αρχισε την πτερορροια κανονικά - περίμενα μέχρι τον οκτωβριο και μετά από τις 25/10 αρχισε να μαδαει σταματησε να τραγουδάει και μέχρι σήμερα δεν έχει ξαναρχίσει - το μάδημα φέτος ήταν ατακτο και περιεργο ακόμα χανει λιγα φτερακια που και που κυρίως πουπουλα το κεφάλι του εχει 3-4 φτερα που δεν έχουν ξαναβγει οπως πρέπει. Κατά τα άλλα τρωει και πίνει κανονικά και φρουτα λαχανικά απ΄όλα μένει μέσα τώρα το χειμώνα αλλα τις καλές μέρες είναι στον ήλιο και μέσα που μένει είναι στο παράθυρο και έχει πολύ φως και ήλιο καποιες ώρες - δεν λέει όμως λέξη τίποτα ούτε τσιου - το μόνο επιπλέον που μπορω να πω είναι ότι τα νύχια του εχουν μεγαλώσει πάρ πολύ και θελουν κόψιμο αλλα δεν ξερω πως να το κανω και φοβαμαι γιατι τρομαζει πολύ και ακόμα δεν έχει συνηθίσει ούτε που βάζω το χέρι μου στο κλουβί για να αλλάξω κάτι κάνει σαν τρελός - αυτά αν ξερει κανεις τι να κάνω ή αν γνωρίζετε καποιον πτηνοκτηνιατρο για καναρίνια μένω αθήνα νεο ηρακλειο
σας ευχαριστώ πολύ
[automerge]1613466635[/automerge]
Γεια σας. Το πουλί κάθεται πολλες φορες φουσκωμένο? Και το δικο μου σταμάτησε να κελαηδάει τον προηγούμενο Μάιο με Ιούνιο και απο τοτε τιποτα. Του ειχα δωσει καποια στιγμή αντιβίωση αλλα ακομη καθεται φουσκωμένο. Το πηγα σε γιατρο εχθες και ειπε οτι εχει λιγο καταρράκτη και μύκητες. Ειναι απο την τροφή του εμπορίου. Μου ειπε τι να παρω και οχι αυγό. Πηγαίνετε το το πουλάκι στον γιατρο, εχουν πολλες ευπάθειες.
Θα σας δωσει οδηγίες τι να τρώει, για το κλουβί κτλ. Ειναι στην Μεσογειων 247 εκει που ειναι το κτίριο της Estée Lauder και μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, απεναντι απο τον δαναο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top