Φροντίδα Καναρινακια φούσκωμα και με τα φτερά κατω

Thanasiskont1

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2017
Μηνύματα
27
Πόλη
Καρδίτσα
Γειά σας παιδιά. Έχω 5 καναρίνακια και τα 3 από τα 5 είναι φούσκομενα και έχουν και κατεβασμενα φτερα τι εχουν;
 
Δε μας βοηθάς για να σε βοηθήσουμε. Είσαι ιδιαίτερα λακωνικός.
Μπορεί να είναι άρρωστα, μπορεί και όχι γιατί ένα φούσκωμα παρουσιάζουν οι νεοσσοί και μπορεί και να κοιμούνται κατά τη διάρκεια της ημέρας. Πρέπει όμως να μας πεις αν αυτή τη συμπεριφορά που βλέπεις την παρουσίασαν σήμερα ή είναι έτσι μέρες; Σε ποια ηλικία χώρισες τους νεοσσούς από τους γονείς; Ποια η διατροφή τους; Τους δίνεις αυγό, αυγοτροφή; Κάθονται στον πάτο του κλουβιού ή όχι; Δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς.
 
Την συμπεριφορά αυτήν την έχουν εδώ και 2 μέρες κάθονται στον πάτο τους έχω ασβέστιο και στο νερό πολιβηταμηνη η διατροφή τουΣ είναι αυγοτροφη σποροι και μήλο ταπό χώρισα πριν μια βδομάδα από τους γονείς του που ήταν σχεδόν 35 ημερών τα έβαλα και μπανιέρα να κάνουν μπάνιο τι άλλο να κάνω;
 
Την συμπεριφορά αυτήν την έχουν εδώ και 2 μέρες κάθονται στον πάτο τους έχω ασβέστιο και στο νερό πολιβηταμηνη η διατροφή τουΣ είναι αυγοτροφη σποροι και μήλο ταπό χώρισα πριν μια βδομάδα από τους γονείς του που ήταν σχεδόν 35 ημερών τα έβαλα και μπανιέρα να κάνουν μπάνιο τι άλλο να κάνω;

Τρωνε σπορους;
Τι αυγοτροφη εχεις;
,την φτιαχνεις εσυ, η την αγοραζεις:
ειδες αν εχουν ψειρες;
ταιζεις λαχανικα;
οι κουτσουλιες ειναι υδαρες πολυ;
νερο εχουν καθαρο;
εχει σχαρα το κλουβι;

Βαλε καθαρο νερο χωρις πολυβιταμινες.
 
Θανάση, η πολυβιταμίνη που δίνεις καθημερινά μπορεί και να τα βλάπτει διότι είναι μικροί οργανισμοί και ευάλωτοι.
Ασβέστιο, τι εννοείς; Κόκκαλο σουπιάς; Σκόνη ασβεστίου;
Μήλο; Πόση ώρα μένει στο κλουβί; Γνωρίζεις ότι τώρα με τις ζέστες χαλάει σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα;
τι άλλο να κάνω;
Βάλε τους αυγό βραστό με το τσόφλι, άλλαζέ το κάθε 3-4 ώρες και πες μας η αυγοτροφή σου είναι συσκευασμένη σε κλειστό από τον κατασκευαστή σακουλάκι και ποιας μάρκας είναι.
 
Την συμπεριφορά αυτήν την έχουν εδώ και 2 μέρες κάθονται στον πάτο
Εφόσον κάθονται φουσκωμένοι τρεις από τους πέντε νεοσσούς και μάλιστα στον πάτο του κλουβιού θεωρώ πως είναι άρρωστοι. Νεοσσοί σε αυτή την ηλικία όπως προείπα και στο προηγούμενο μου post μπορεί να κοιμούνται κατά τη διάρκεια της ημέρας, μπορεί να δείχνουν φουσκωμένοι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κάθονται στον πάτο του κλουβιού.
τους έχω ασβέστιο
Δίνεις υγρό ασβέστιο στο νερό;

Έλεγξες καθόλου την κοιλιά τους; Έχουν όρεξη; Τρώνε;
 
Σήμερα παιδιά τα καναρινακια μου είναι καλά την πολιβηταμηνη την βάζω μια φορά την βδομάδα και αν την βάλω ψειρες δεν έχουν είδα το μήλο το αφήνω 20 λεπτά το πολυ βάζω και λαχανικά σπανάκι και το αφήνω 30 ώρα απλός κατάλαβα ότι ζεστενόταν τα καναρινακια και έκαναν μπάνιο συνέχεια και πάλι ζεστενοταν. Σήμερα που έχει λίγο δροσιά είναι μια χαρά.
 
Δεν πιστεύω να τα χτυπά κατευθείαν ήλιος για πολλή ώρα, έτσι δεν είναι;
Βάλε τα σε ένα πιο δροσερό μέρος, χωρίς ρεύματα αέρα όμως.
 
Δεν τα χτυπάει ήλιος καθόλου εκεί που είναι και είναι το πιό δροσερό μέρος εκεί που τα έχω απλός αυτές της ημέρες είχε πολύ ζέστη
 
Back
Top