Ασθένειες Καναρινακι με ψειρες, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giouli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giouli

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Κατερίνη
γεια σας εχω ενα προβλημα ενα πουλακι μου καθετε απο χτες φουσκομενο την προηγουμενη μερα ηταν μια χαρα χθες παρατηρησα οτι μαλλον εχει ψειρες ειναι μικρο πριν κανα μηνα βγηκε χθες του εριξα αντιψειρικο τι αλλο να κάνω;
 
Καλησπέρα εγω θα σου πρότεινα εαν έχεις το κλουβί του κοντά σε άλλα να το βάλεις ποιό μακριάκαι φυσικά θα πρέπει να απολυμάνεις το κλουβί, αφου βγάλεις το πουλί, είτε με ειδικό σκεύασμα ή με καυτό νερό. Μπορείς να βάλεις και ψειρόσκονη στο πάτο του κλουβιού στα κλαδάκια.
Επίσης chevitren πολύ καλό για την ψείρα, εδω μέσα εχω διαβάσει οτι είναι καλύτερο για πρόληψη παρά για ψειροκτόνο. Εγω το χρησιμοποιώ σαν ψειροκτόνο με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Οτι άλλο θες στην διάθεση σου:)
 
να καθαρισεις καλα το κλουβακι και να ψεκασεις με ενα σπρει κατα των εξωπαρασιτων (ψειρες κλπ) των πτηνων. εγω εχω χρησιμοποιησει το pinex αλλα υπαρχουν και αλλα
 
Εγώ φιλαράκο χρησιμοποιώ pinex και είμαι πολλή ευχαριστημένος επίσης θα σου πρότεινα και κανένα μπάνιο στο πουλάκι
 
γεια σας εχω ενα προβλημα ενα πουλακι μου καθετε απο χτες φουσκομενο την προηγουμενη μερα ηταν μια χαρα χθες παρατηρησα οτι μαλλον εχει ψειρες ειναι μικρο πριν κανα μηνα βγηκε χθες του εριξα αντιψειρικο τι αλλο να κάνω;
Γιουλι το οτι το πουλακι καθετε φουσκωμενο δεν σημαινει οτι εχει ψειρες υπαρχουν και αλλα προβληματα που ταλαιπωρουν τα πουλια ειδικα αυτον τον καιρο.
πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να εισαι σιγουρη για το τι μπορει να εχει το πουλακι. Ειδες ψειρες οταν λες μαλλον εχει ψειρες; ή το ειδες απλως να ξυνεται και το υπεθεσες;
Πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι σε οποιοδηποτε σκευασμα κυκλοφορει στην αγορα οσο και αν αυτο μας φαινεται αθωο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top