Αναπαραγωγή Καναρινα έφτιαξε φωλιά πριν 5-6 μέρες αλλα δεν έκανε αβγό ακόμα

Panayiotis1986

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
28
Πόλη
Λάρνακα
Η καναρινα μου έφτιαξε τη φωλιά πριν 5,6 μέρες αλλα δεν έκανε αβγό ακόμα. Τι φταίει;
 
Ισως να μην νιωθει ετοιμη ακομα να ζευγαρωσει... ειδες να ζευγαρωνει με το αρσενικο;
 
Τίποτα δεν φταίει... Κάνε υπομονή και όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Το μόνο που μπορείς να κάνεις να τα παρατηρείς αν ζευγαρώνουν. Η κανάρα με την πράξη της δηλώνει στον αρσενικό ότι είναι έτοιμη. Τώρα ο αρσενικός θα κάνει την δουλείά του.
 
Η καναρινα μου έφτιαξε τη φωλιά πριν 5,6 μέρες αλλα δεν έκανε αβγό ακόμα. Τι φταίει;
Οι φωλιά μπορεί να ετοιμαστεί αμέσως μόλις νοιώσει το θηλυκό τον πρώτο οργανικό " συναγερμό" για αναπαραγωγή. Κάποιες φορές λόγω της απειρίας του πουλιού, αυτός ο "συναγερμός" αποδεικνύεται εσφαλμένος, οπότε τα πράγματα για κάμποσες ημέρες ησυχάζουν.
Πολύ πιθανόν η κανάρα να ένοιωσε κάποιο παρόμοιο σήμα που μεταφράστηκε σε κατασκευή φωλιάς... και στη συνέχεια να "χαλάρωσε" αυτή η τάση.
Γνώμη μου είναι πως σύντομα θα επανέλθει με νέο alarm ποιο έντονο και θ' αρχίσει εκ νέου την επισκευή της φωλιάς... Όταν τελειώσει θα κάνει και αυγά...
Εσύ απλά χρειάζεται να ελαττώσεις την προσμονή και την αδημονία για τα ευχάριστα.
 
Παναγιώτη καλώς ήρθες στο club! Η δική μου έχει χτίσει εδώ και 10 μέρες περίπου και αντί να γεννήσει αυγά, κοιμάται τα βράδια. Το πιο αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθεται και ο αρσενικός! Τα έχω αφήσει να κάνουν ότι θέλουν. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω πουλιά από το συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά είμαι περίεργος να δω πότε θα πάρουν μπροστά...
 
Παναγιώτη καλώς ήρθες στο club! Η δική μου έχει χτίσει εδώ και 10 μέρες περίπου και αντί να γεννήσει αυγά, κοιμάται τα βράδια. Το πιο αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθεται και ο αρσενικός! Τα έχω αφήσει να κάνουν ότι θέλουν. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω πουλιά από το συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά είμαι περίεργος να δω πότε θα πάρουν μπροστά...
Κάποιες φορές τέτοια ζευγάρια μας κάνουν και τρίβουμε τα μάτια μας στο τέλος.
Μαγική συνταγή... και κρυφό μυστικό...η υπομονή.
 
Παναγιώτη καλώς ήρθες στο club! Η δική μου έχει χτίσει εδώ και 10 μέρες περίπου και αντί να γεννήσει αυγά, κοιμάται τα βράδια. Το πιο αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθεται και ο αρσενικός! Τα έχω αφήσει να κάνουν ότι θέλουν. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω πουλιά από το συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά είμαι περίεργος να δω πότε θα πάρουν μπροστά...
Την κανανε την φωλια κρεβατι! Αστα να πανε το ειχα παθει και εγω αυτο! Αλλα μετα το θηλυκο γεννησε 4 πανεμορφα αυγουλακια που μετα εγιναν καναρινακια... :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Παναγιώτη καλώς ήρθες στο club! Η δική μου έχει χτίσει εδώ και 10 μέρες περίπου και αντί να γεννήσει αυγά, κοιμάται τα βράδια. Το πιο αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθεται και ο αρσενικός! Τα έχω αφήσει να κάνουν ότι θέλουν. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω πουλιά από το συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά είμαι περίεργος να δω πότε θα πάρουν μπροστά...
Πως το ξέρεις ότι δεν θα πάρεις πουλιά;
 
Παναγιώτη καλώς ήρθες στο club! Η δική μου έχει χτίσει εδώ και 10 μέρες περίπου και αντί να γεννήσει αυγά, κοιμάται τα βράδια. Το πιο αστείο είναι ότι πολλές φορές κάθεται και ο αρσενικός! Τα έχω αφήσει να κάνουν ότι θέλουν. Δεν περιμένω φυσικά να πάρω πουλιά από το συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά είμαι περίεργος να δω πότε θα πάρουν μπροστά...
Εστι γινετε κεσεμενα καθετε ο αρσενικος στι φολια! Τι σιμενι αυτο;
 
Back
Top