Γενικά Καναρίνια ελεύθερα στη φύση

aggelosaek

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Λεμεσός
παιδια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια σκεψη που εχω κανει για να μου πειτε την γνωμη σας. στην αυλη του γειτονα ανακαλυψα μια φωλια απο σπουργιτια και πριν 2 μερες η σπουργητινα εκανε κ το τελευταιο αυγο και αρχισε να κλοσαει τα αυγα. λοιπον ενα απο τα ζευγαρια καναρινιων που εχω γεννησε το τελευταιο αυγο σημερα και εκανα την σκεψη να αλλαξω τα αυγα της σπουργητινας με αυτα τις καναρας μου. τι πιστευετε υπαρχει περιπτωση αν κανω κατι τετοιο μπορει τον αλλο μηνα να εχω καναρινακια στη γειτονια ελευθερα; Εννοειται οτι τα αυγα τις σπουργητινας θα τα βαλω στην καναρα.
θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα. αν πιστευετε οτι δεν ειναι σωστο να μου το πειτε να μην προχωρησω... Ειναι σημαντικο να ακουσω την αποψη σας...
 
Προσωπικά πιστεύω δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να πειραματιστείς με κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί ένα παρόμοιο θέμα.
 
Άγγελε ποιος ο λόγος να διακινδυνέψεις τη ζωή τόσο των δικών σου μικρών (έχουν ελάχιστες πιθανότητες να επιβιώσουν στη φύση) όσο και του σπουργιτιού; Το σκέφτομαι αρκετή ώρα αλλά δεν μπορώ να βρω ούτε ένα λόγο για να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν κερδίζεις τίποτα ούτε εσύ ούτε τα καημένα τα πουλιά. Ας αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της και εμείς τη δική μας, νομίζω ότι είναι το καλύτερο.
 
παιδια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια σκεψη που εχω κανει για να μου πειτε την γνωμη σας. στην αυλη του γειτονα ανακαλυψα μια φωλια απο σπουργιτια και πριν 2 μερες η σπουργητινα εκανε κ το τελευταιο αυγο και αρχισε να κλοσαει τα αυγα. λοιπον ενα απο τα ζευγαρια καναρινιων που εχω γεννησε το τελευταιο αυγο σημερα και εκανα την σκεψη να αλλαξω τα αυγα της σπουργητινας με αυτα τις καναρας μου. τι πιστευετε υπαρχει περιπτωση αν κανω κατι τετοιο μπορει τον αλλο μηνα να εχω καναρινακια στη γειτονια ελευθερα; Εννοειται οτι τα αυγα τις σπουργητινας θα τα βαλω στην καναρα.
θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα. αν πιστευετε οτι δεν ειναι σωστο να μου το πειτε να μην προχωρησω... Ειναι σημαντικο να ακουσω την αποψη σας...

Φιλε μου διαβασε το θεμα που σου ειπε ο Fotis K.
Επειδη μπορουμε να επιβληθουμε σε μερικα ζωα αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε οτι μας ερθει στο κεφαλι μας.
Πολλοι θελουνε θεοι να το παιξουνε μου φαινεται.
 
Φίλε μου δυστηχώς με την νοοτροπία που υπάρχει ακόμα και να γίνεται αυτό που ρωτάς, πάλι σε κάποιο κλουβί θα καταλήξουν. Οποτε, θαύμαζε τα αγρια πουλιά "οσο υπάρχουν" και ασε τα πειράματα 😉
 
φιλε μου το θεμα οπως σου ειπανε και τα παιδια εχει ξανασυζητηθει. Ενα τετοιο εγχειρημα, ακομα και να μην εκανες το λαθος να παρεις τα αυγα του σπουργιτιου, πρωτον δεν θα πετυχεναι στο να εξαπλωθει, αφου θα ηταν περιορισμενο. Αλλα και εκτεταμενο να ηταν, αν δεν γινει κατω απο επιστημονικη επιβλεψη ισως διαταραζε το τοπικο οικοσυστημα😕
αλεξη και στη αλλη συζητηση, θυμαμαι οτι απαντουσες με εντονο παθον εναντιον του εγχειρηματος, θεωροντας το ωμη παρεμβαση στη φυση. Πιθανοτατα να ισχυει οτι λες αλλα αναρωτιομουνα (λαθος ή σωστο ειναι μεγαλη κουβεντα)αν η μεταβαση του καναρινιου στη φυση θεωρειται κατι αφυσικο, ο εγκλεισμος της καρδερινας (ακομα και της εκτροφης) γιατι να μην προκαλει σε σενα(δηλωνεις οτι εκτρεφεις καρδερινες) τα ιδια αισθηματα. Ακομα και να τα πουλακια σου ειναι εκτροφης. Αυτο δεν ειναι παρεμβαση στη φυση;λαθος η σωστη ειναι παρεμβαση αλεξη. 😉
 
Ας σταματησει εδω!

Νομιζω οτι η ολο αυτο, πρεπει να κλεισει εδω!
Μην αφηνεται παραθυρακια για τετοιες συζητησεις! Δεν πρεπει να διατυπωνονται τετοιου ειδους ερωτηματακαι δεν πρεπει να τοποθετηστε σε αυτα, ανοιγοντας κουβεντουλα!☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Δημητρη καλησπερα.
Ετσι οπως το θετεις ναι ειναι παρεμβαση.
Ομως εγω το βλεπω διαφορεττικα. Μεσα απο την αναπαραγωγη που (θα) κανω εχω σκοπο τα πουλακια να τα χαρισω σε ανθρωπους που θελουν και αυτοι σοβαρα να ασχοληθουν με την αναπαραγωγη, και ενδεχομενως να απελευθερωσω κιολας (θα ειναι μεγαλη μου χαρα).
Ετσι θα βαλω το μικρο μου λιθαρακι ωστε να μειωθει το πιασιμο αγριων (βεβαια πρεπει να γινει αυτο απο πολλους για να εχει καποιο αποτελεσμα).
Ετσι το βλεπω εγω, λιγο ρομαντικα. Ανοητα για αλλους.
 
αλεξη δεν αμφισβητω τις ρομαντικες σου προθεσεις απλα το ιδιο ρομαντικα σκεφτηκε και ο φιλος. Αυτο θελω να σου δειξω. Δεν θελω καν να ξεκινησω θεμα για καρδερινες εκτροφης ή αγριες που φοβηθηκε η ερινα. Αυτο ειναι αλλο θεμα και εχει δικο του ποστ και μαλιστα μακροσκελεστατο:)το θεμα της παρεμβασης σχολιασα. Και συ παρεμβαση δηλωνεις οτι θελεις να κανεις με απελευθερωση καρδερινων εκτροφης.σε πρωτη φαση ετσι ενθουσιωδης που ειμαι και του λογου μου θα επεφτα πανω σου να σε καταφιλησω. Αλλα εχεις σκεφτει αν οι κεκτημενες συνηθειες στο κλουβι των εκτροφης περνουσαν με το ζευγαρωμα στις αγριες;αν και δεν πιστευω οτι κατι θα γινοτανε γιατι δεν νομιζω να υπαρχουν πουλια εκτροφης πανω των10 γενιων εκτος απο εξαιρεσεις(και πολυ λεω) ωστε να εχουμε αλλαγη περασμενη σε γονιδια..
χαιρομαι που μου απαντησες με εντελως διαφορετικο υφος σε σχεση με τον αγγελο και ελπιζω να τον κατανοησες τωρα και κεινον
 
δεν θελω καν να ξεκινησω θεμα για καρδερινες εκτροφης ή αγριες που φοβηθηκε η ερινα.
Δεν φοβηθηκα αυτο...Αυτο που φοβαμαι εγω ειναι, οτι εκατονταδες χρηστες καθημερινα διαβαζουν τα ποστ, που με τοση ''ανωρημοτητα'' ποσταρουμε (και αναφερομαι σε ολους μας)χωρις να σκεφτομαστε τις επιπτωσεις! 🙂Αν ενα παιδι 10 11 12 χρονων διαβασει ενα τετοιο θεμα, το πιο πιθανο ειναι να παρει λαθος μηνυμα!
Τα θεματα αυτα ειναι πολυ λεπτα...
Να συζητησουμε τι ακριβως; Αν πρεπει να παρει τα αυγα απο το σπουργιτι και να τα βαλει σε καναρινι; Αυτο ειναι εγκλημα! Τι σημασια εχει αν η προθεση ειναι αγνη,(σαν του φιλου μας)!

Και το ερωτημα ειναι ";
καναρινια ελευθερα στη φυση η σπουργιτια αγρια στο κλουβι;

ΥΓ.φιλικα 😉
 
παιδια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια σκεψη που εχω κανει για να μου πειτε την γνωμη σας. στην αυλη του γειτονα ανακαλυψα μια φωλια απο σπουργιτια και πριν 2 μερες η σπουργητινα εκανε κ το τελευταιο αυγο και αρχισε να κλοσαει τα αυγα. λοιπον ενα απο τα ζευγαρια καναρινιων που εχω γεννησε το τελευταιο αυγο σημερα και εκανα την σκεψη να αλλαξω τα αυγα της σπουργητινας με αυτα τις καναρας μου. τι πιστευετε υπαρχει περιπτωση αν κανω κατι τετοιο μπορει τον αλλο μηνα να εχω καναρινακια στη γειτονια ελευθερα; Εννοειται οτι τα αυγα τις σπουργητινας θα τα βαλω στην καναρα.
θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα. αν πιστευετε οτι δεν ειναι σωστο να μου το πειτε να μην προχωρησω... Ειναι σημαντικο να ακουσω την αποψη σας...

Καλημέρα
πέρα από τα ζητήματα "ηθικής" σχετικά με τις ανταλλαγές των αυγών κλπ κλπ, θα ήθελα να σταθώ σε ένα σοβαρό θέμα και ελπίζω στο τέλος να σε προβληματίσω και να σε αποτρέψω να κάνεις την ανταλλαγή των αυγών.
Το σπουργίτη είναι τελείως διαφορετικό πουλί από το καναρίνι. Το καναρίνι είναι σποροφάγο πουλί και το σπουργίτη είναι "παμφάγο".
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το καναρίνι δεν ταίζει ποτέ έντομα, σε αντίθεση με το σπουργίτη που ταίζει τα πάντα και ιδιαίτερα έντομα και μάλιστα πολλές φορές ολόκληρα. Το σπουργίτη ταίζει απευθείας από το ράμφος σχεδόν αμάσιτη τροφή, ενώ το καναρίνι από τη γκούσα (τροφή ελαφρά πολτοποιημένη).
Είναι δύο "συστήματα" ταίσματος τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.
Άρα είναι πρακτικά αδύνατο το σπουργίτη να μεγαλώσει καναρίνι και το καναρίνι να μεγαλώσει σπουργίτη. Ακόμη και αν το εγχείρημα πετύχει τα μικρά που θα μεγαλώσουν θα έχουν να αντιμετωπίσουν προβλήματα (ειδικά τα σπουργιτάκια) λόγο λάθος διατροφής.
 
καλημερα
αρχικα θελω να σας πω οτι δεν ηξερα πως το συγκεκριμενο θεμα εχει ξανασυζητηθει στο forum. αν προσεξατε στο τελος το θεματος εγραψα οτι θα ηθελα την γνωμη σας γυρω απο το θεμα και οτι ειναι συμαντικο να ακουσω την αποψη σας για το αν θα προχορισω η οχι. Νομιζω οτι μερικοι με κρεινατε πολυ αυστηρα για κατι που δεν ειπα οτι θα κανω, αλλα που ηθελα να ακουσω την γνωμη μερικων που γνωριζουν περισσοτερα πραγματα απο εμενα...☹. Φυσικα και δεν θα κανω κατι τετοιο τωρα που ξερω οτι θετει σε κυνδυνο την ζωη των πουλιων...
 
αλεξη δεν αμφισβητω τις ρομαντικες σου προθεσεις απλα το ιδιο ρομαντικα σκεφτηκε και ο φιλος. Αυτο θελω να σου δειξω. Δεν θελω καν να ξεκινησω θεμα για καρδερινες εκτροφης ή αγριες που φοβηθηκε η ερινα. Αυτο ειναι αλλο θεμα και εχει δικο του ποστ και μαλιστα μακροσκελεστατο:)το θεμα της παρεμβασης σχολιασα. Και συ παρεμβαση δηλωνεις οτι θελεις να κανεις με απελευθερωση καρδερινων εκτροφης.σε πρωτη φαση ετσι ενθουσιωδης που ειμαι και του λογου μου θα επεφτα πανω σου να σε καταφιλησω. Αλλα εχεις σκεφτει αν οι κεκτημενες συνηθειες στο κλουβι των εκτροφης περνουσαν με το ζευγαρωμα στις αγριες;αν και δεν πιστευω οτι κατι θα γινοτανε γιατι δεν νομιζω να υπαρχουν πουλια εκτροφης πανω των10 γενιων εκτος απο εξαιρεσεις(και πολυ λεω) ωστε να εχουμε αλλαγη περασμενη σε γονιδια..
χαιρομαι που μου απαντησες με εντελως διαφορετικο υφος σε σχεση με τον αγγελο και ελπιζω να τον κατανοησες τωρα και κεινον

Δημητρη σε θεωρητικο επιπεδο εχεις δικιο (και κυριως το πρωτο σου μηνυμα).
Στην πραξη ομως ετσι που το θετεις δυο πραγματα μπορει να γινουν. Η ανοιγουμε ολοι τις πορτες των κλουβιων μας και δεν ξαναυπαρχει πουλι σε κλουβι η κανουμε οτι μας ερθει στο κεφαλι και δεν σκεφτομαστε τιποτα.
 
καλημερα
αρχικα θελω να σας πω οτι δεν ηξερα πως το συγκεκριμενο θεμα εχει ξανασυζητηθει στο forum. αν προσεξατε στο τελος το θεματος εγραψα οτι θα ηθελα την γνωμη σας γυρω απο το θεμα και οτι ειναι συμαντικο να ακουσω την αποψη σας για το αν θα προχορισω η οχι. Νομιζω οτι μερικοι με κρεινατε πολυ αυστηρα για κατι που δεν ειπα οτι θα κανω, αλλα που ηθελα να ακουσω την γνωμη μερικων που γνωριζουν περισσοτερα πραγματα απο εμενα...☹. Φυσικα και δεν θα κανω κατι τετοιο τωρα που ξερω οτι θετει σε κυνδυνο την ζωη των πουλιων...

Αγγελε δεν εχει σημασια αν θα το εκανες τελικα η οχι.
Ολα αυτα δεν τα ειπαμε για να σε προσβαλουμε.
Ομως εδω μιλαμε για ενα δημοσιο φορουμ που ο καθενας μπορει να διαβασει.
Εσυ μπορει να εκρινες τελικα οτι δεν ειναι σωστο και δεν θα το κανεις, ομως μπορει καποιος αλλος να παρει ιδεες και να αρχισει τους πειραματισμους με τα ζωντανα.
 
Back
Top