Ασθένειες Καναρίνι είναι στον πάτο του κλουβιού και παραπατάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους
σημερα το πρωι και ενω ολα ηταν καλα μεχρι χτες το απογευμα ενα καναρινι που εχω ειναι στον πατο του κλουβιου και συνεχεια κανει σαν να παραπαταει δηλαδη παει να σηκοθει στα ποδια και ολο πεφτει συνεχεια αυτο. Το επιασα και το κοιταξα λεπτομερος αλλα δεν ειδα κατι που να μπορεσει να εξηγησει τι μπορει να εχει
το μονο που ειδα ειναι οτι τα ''γονατα του'' ειναι πιο κοκκινα σαν να ειναι ματωμενα
του εβαλα μπεταντιν του εδωσα και λιγο νερο με πολυβιταμινες με μια συριγγα και το ξαναεβαλα στο κλουβι μαζι με νερο διπλα του
το περιεργο ειναι οτι μολις το πιανω στα χερια ηρεμει λιγο και σταθεροποιειτε αλλα μολις το βαζω παλι μεσα ξανα κανει σαν να ξεψυχαει
τι αλλο να κανω παιδια αν μπορει κανεις να με βοηθησει

ευχαριστω
 
δεν νομιζο κατι αλλο ειναι και το κακο ειναι οτι φευγω ταξιδι αυριο μ την δουλεια κοιταξα και για ακαρεα αλλα δεν εχει στιγματα ειναι πεντακαθαρο το πουλι δεν ξερω τι αλλο να κανω απλα το κοιταω σημερα ολη μερα
και σκεφτομαι να το παρω μαζι μου αυριο στο ταξιδι
 
... Και συνεχεια κανει σαν να παραπαταει δηλαδη παει να σηκοθει στα ποδια και ολο πεφτει συνεχεια αυτο.

Μια απο τις πιο συνηθισμένες ασθένειες που προκαλεί παράλυση των ποδιών και των φτερούγων είναι η Σαλμονέλωση.
Θέλει μικροσκοπική-μικροβιολογική εξέταση για να επαληθευτεί
και μια αντιμετώπισή της γίνεται με το Furazolidon + της Chevita.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
καλησπερα παιδια, εχω ενα παρομοιο προβλημα. Ενα καναρινακι 15ημερων καθεται στον πατο. Δεν μπορει να ανεβει στα κλαδακια και αν παει να περπατησει πεφτει στο πλαι, τι μπορει να εχει; Οι γονεις και τα αδερφακια ειναι μια χαρα..
 
παιδια επειδη νομιζω οτι τα πουλια μοιαζουν μεταξυ τουσ και χωρισ να θελω να σασ αγχωσω,τα ιδια ακριβως συμπτωματα ειχ και το Lovebird μου. Του δωσα ζαχαρονερο το οποιο ηπιε με δυσκολια και μετα απο κανα δυο ωρες συνηλθε(επιφανειακα οπωσ φανηκε)δυο μερες μετα το ξαναπαθε και πλεον δε μπορουσα να το συνεφερω με τιποτα.6ωρεσ μετα απεβιωσε.σασ συμβουλευω να το πατε σε κτηνιατρο και να προσεξετε αν τρωει πραγματικα. Οχι αν πηγαινει στην ταιστρα αλλα αν τρωει. Ελπιζω να πανε ολα καλα κ θα σε συμβουλευα να μη το αφησεισ μονο του..
 
καλησπερα παιδια, εχω ενα παρομοιο προβλημα. Ενα καναρινακι 15ημερων καθεται στον πατο. Δεν μπορει να ανεβει στα κλαδακια και αν παει να περπατησει πεφτει στο πλαι, τι μπορει να εχει; Οι γονεις και τα αδερφακια ειναι μια χαρα..


κοιτα τα ποδαρακια του νεοσσου.υποψιαζομαι οτι καποιο εχει παρει λαθος θεση οταν ηταν στη φωλια και δεν μπορει να στηριχτει.
 
τελικα γυρισε το ποδαρακι του αναποδα. Τι μπορω να κανω. Μπορει να επανελθει στη κανονικη του θεση
 
Back
Top