Ασθένειες Καναρινι ενάμιση μήνα δεν κάνει ούτε καν τσίου

theos1979

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2013
Μηνύματα
15
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αρχικά θα ήθελα να πω καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα μου έδωσε ένας φίλος ένα καναρίνι Από τις γέννες που πήρε. είναι κοντά ενάμιση μηνών Και είναι σαν ζαλισμένο, λιγάκι τσιμπάει στις βιταμίνες και στην τροφή που του έβαλα. Αλλά κόμα δεν κάνει καμία φωνή ούτε καν το κλασικό τσίου! 🙄 οκ είναι μικρό και δεν θα ακούσω τα κελαηδίσματα του ακόμα, αλλά έστω ενα τσίου Δεν έπρεπε να κάνει; Αυτό το λέω μην είναι τπα άρρωστο.☹
 
Αρχικά θα ήθελα να πω καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα μου έδωσε ένας φίλος ένα καναρίνι Από τις γέννες που πήρε. είναι κοντά ενάμιση μηνών Και είναι σαν ζαλισμένο, λιγάκι τσιμπάει στις βιταμίνες και στην τροφή που του έβαλα. Αλλά κόμα δεν κάνει καμία φωνή ούτε καν το κλασικό τσίου! 🙄 οκ είναι μικρό και δεν θα ακούσω τα κελαηδίσματα του ακόμα, αλλά έστω ενα τσίου Δεν έπρεπε να κάνει; Αυτό το λέω μην είναι τπα άρρωστο.☹
Μόλις σήμερα έφυγε από τους γονείς του, από το περιβάλλον που γεννήθηκε και μεγάλωσε είναι σε ένα ξένο περιβάλλον που τίποτα δεν του είναι γνώριμο προφανώς δεν κάνει ούτε τσίου! Τώρα που είναι μικρό μίλα του γλυκά και τρυφερά, πήγαινε κοντά του και πέρνα ώρα μαζί του ώστε να σε μάθει.. Μπορείς αν θες πιο μετά να προσπαθήσεις να το εξημερώσεις, αν όντως είναι 1μιση μηνών.. Προς το παρόν ήρεμες κινήσεις, δεν μετακινείς το κλουβί και το αφήνεις να εξοικειωθεί με το περιβάλλον. Το έχεις μέσα ή έξω;
 
Το έβγαλα στο μπαλκόνι για 2 με 3 ώρες και τώρα το έβαλα μέσα. Δεν ξερω τι να το κάνω και πως να το φερθω☹
 
Το έβγαλα στο μπαλκόνι για 2 με 3 ώρες και τώρα το έβαλα μέσα. Δεν ξερω τι να το κάνω και πως να το φερθω☹
Μη στεναχωριέσαι! Γι αυτό είμαστε εμείς εδώ! 😉

Λοιπόν καταρχήν θα το έχεις μόνο σε ένα σημείο είτε μέσα είτε έξω αλλά θα το έχεις μόνιμα εκεί δε θα το μπαινοβγάζεις και πρέπει να προσέξεις μερικά πράγματα... Αν το βγάλεις έξω πρέπει να το βάλεις σε σημείο που να μην το χτυπάει ο αέρας και να είναι προστατευμένο από καιρικά φαινόμενα (βροχή κτλ) αλλά και προφυλαγμένο από τα αρπακτικά! Πολλά μέλη εδώ μέσα όπως και εγώ έχουμε χάσει πουλάκια από άγρια πουλιά! Όπου κι αν μένεις ακόμη και να το βάλεις σε σημείο που δεν υπάρχει περίπτωση να το δει κάποιο πουλί που πετάει μπορεί να του επιτεθούν! Ιπτάμενοι κίνδυνοι! Προστασια απο αρπακτικα Εχθροί των καναρινιών και λύσεις για την προστασία τους Οπότε πρέπει να πάρεις τις προφυλάξεις σου που δεν είναι τίποτα! Ένα δίχτυ προστασίας και λίγος χρόνος μέχρι να φτιάξεις μια κατασκευή! Αν αποφασίσεις πως θες να το έχεις μόνιμα μέσα (όχι στην κουζίνα ή στο μπάνιο) πρέπει να είναι σε μέρος ήσυχο χωρίς πολύ φασαρία, ή με καπνούς και ρεύματα αέρα, και θα πρέπει να κοιμάται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή.. Εσύ θα αποφασίσεις που είναι το καλύτερο γι αυτό να το βάλεις.. Εγώ θα σου πω ότι σε εξωτερικό χώρο θα είναι πιο υγιεινό για το ίδιο (καθαρός αέρας) αλλά επειδή είναι μόνο του και πολύ μικρό μέσα στο σπίτι θα έχει παρέα και δε θα νιώθει μοναξιά! Όπου και να το βάλεις καλό θα ήταν τουλάχιστον η μια πλευρά του κλουβιού να είναι καλυμμένη για να νιώθει ασφάλεια και να βάλεις το κλουβί στο ύψος των ώμων σου ώστε και να έρχεται κοντά και όταν φοβηθεί να ανέβει στο πιο ψηλά κλαδάκι!

Αυτά από την διαμονή! Για διατροφή τώρα! Κάθε μέρα φρέσκο νεράκι, σπόρους καλό θα ήταν συσκευασμένη ( Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; ) που κάθε μέρα θα πρέπει να φυσάς τα τσόφλια... Και περίπου μια φορά την εβδομάδα θα πετάς και θα βάζεις νέα σποράκια! Επειδή είναι μικρό καλό θα ήταν κάθε μέρα να του βράζεις για 12' ένα αυγό να το κόβεις στη μέση και να το βάζεις σε μία εσωτερική μικρή ταίστρα.. Αν έχεις χρόνο και θες να του προσφέρεις κάτι παραπάνω φτιάξτου μια συνταγή αυτή εδώ: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή εγώ αυτή τους κάνω και της εξαφανίζουν! Και επειδή είναι μικρό σίγουρα θα πάει να τσιμπήσει και να δοκιμάσει! Είναι πολύ θρεπτική! Και φυσικά φρουτάκια και λαχανικά μέρα παρά μέρα φρέσκα και καλοπλυμμένα και καλοστεγνωμένα φυσικά! Λαχανικά και φρούτα που μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας

Τέλος όσον αφορά την καθαριότητα μια φορά την εβδομάδα θα καθαρίζεις τα κλαδάκια με νεράκι και τον πάτο του κλουβιού και θα αλλάζεις το χαρτί κουζίνας! Ούτε μισή ώρα δουλειά! Μπορείς και μια φορά τον μήνα να καθαρίζεις την ποτίστρα με μια παλιά οδοντόβουρτσα και τις ταίστρες με λίγο νεράκι, αλλά μετά να τις στεγνώνεις καλά γιατί αν μείνει νερό μπορεί να χαλάσει τους σπόρους που θα βάλεις!

Αυτά για αρχή! Από κει και πέρα διάβασε στο φόρουμ, έχουμε πολλά θέματα με πολλές πληροφορίες και διαφορετικές απόψεις! Διάβασε και αυτό: Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
Back
Top