Ασθένειες Καναρινι εχασε την ουρα του μεσα σε δυο μερες. Πτεροροια ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ένας φίλος μου έχει ένα καναρι ενός έτους και κάτι. Μαδάει φυσιλογικά τα πουπουλά του, αλλά προχθές είδα μερικά φτερά στον πάτο του κλουβιού. Σήμερα το πρωί δεν είχε ουρά! Κάτω από τα φτερά του έχει και λίγο αίμα. Δεν του είχα δώσει τίποτα για την πτερόποια. Σκέφτομαι να του δώσω αυτό της tafarm την πτεροφινη. Έχω βάλει και άμμο και κάτι σποράκια από ένα petshop μου είχα πάρει. είναι όντως πτερόροια ή κάτι άλλο πιο σοβαρό?
Το πουλακι αυτο, όπως και το δικό μου, τα έχω πάρει από τον ίδιο άνθρωπο. Έχουν διαφορά 5-6 μήνες και είναι και τα δύο αρσενικά. Μένουν μέσα στο σπίτι και τα δύο. Εγώ φοβάμαι να το βγάλω στο μπαλκόνι και έτσι περνάει τον περισσότερο χρόνο του στο δωμάτιο μου. Το άλλο βγαίνει συχνά στο μπαλκόνι και το βράδυ μένει στο σαλόνι. Δίνω περίσσότερα φρόυτα και λαχανικά στο καναρινι μου, ενώ το άλλο είναι περισσότερο με τροφή, sticks και αυγοτροφή του εμπορίου. Γιατί το δικό μου δεν έχει εμφανίσει πτερόροια τόσο έντονη; Δεν βρίσκω και πολλά πουπουλα. Το άλλο το καημένο, απορώ πως και δεν είναι καραφλό!
 
Νομίζω πως δεν υπάρχουν σημάδια ανησυχίας. Λογικά είναι πτερόρροια η οποία δείχνει να είναι πολύ γρήγορη... Ίσως για κάποιους λόγους καθυστέρησε να μπει σε πτερόρροια και άρχισε τώρα. Υπομονή μερικές μέρες... Ολα θα πάνε καλά
 
Ουφφφφ... Ευχαριστώ πολύ κόντεψα να τρελαθω!😕 Να του δωσω αυτο της Tafarm? Έχω ηδη ξεκινησει να δινω στο δικο μου 10 σταγοντες στα 100ml. Τόσο πρεπει και σε αυτο;

Να περιμενω κατι τετοιο και απο το δικο μου καναρινι; Ζουν παρόμοια, μπορει να ειναι και "αδερφια" (λέω για τυχον κληρωνομικους παραγοντες - αν ισχυει κατι τετοιο). Υπάρχει περιπτωση να εμφανισει τόσο εντονη πτεροροια; Μέχρι τωρα δεν εχει χασει και πολλα πουπουλα... Ή αυτη η πτεροφινη που του δινω θα βοηθησει;
 
Ίδια δοσολογία. Το κόκκινο που σε ανησύχησε στα φτερά του πουλιού είναι η συγκέντρωση αίματος που προηγείται της δημιουργίας του στελέχους του καλαμιού των μεγάλων κατευθυντήριων φτερών (ουρά, φτερούγες) του πτηνού.
Όλα θα πάνε καλά.

Να περιμενω κατι τετοιο και απο το δικο μου καναρινι; Ζουν παρόμοια, μπορει να ειναι και "αδερφια" (λέω για τυχον κληρωνομικους παραγοντες - αν ισχυει κατι τετοιο). Υπάρχει περιπτωση να εμφανισει τόσο εντονη πτεροροια; Μέχρι τωρα δεν εχει χασει και πολλα πουπουλα... Ή αυτη η πτεροφινη που του δινω θα βοηθησει;

Κάθε πτηνό είναι ξεχωριστός οργανισμός και αντιδρά διαφορετικά. Μπορεί να πέρασε ή να περνά πιο ομαλά την πτερόρροια.
 
Ίσως για κάποιους λόγους καθυστέρησε να μπει σε πτερόρροια και άρχισε τώρα
Επειδή τα πουλιά μπαινοβγαίνουν σε δωμάτια, σαλόνια, αλλάζουν θερμοκρασίες συνεχώς, αλλάζουν διάρκεια φωτισμού μιας και δεν σβήνουμε τα φώτα πάντα όταν μπει το κλουβί στο δωμάτιο κ. Α. Τα πουλιά δεν ενοχλούνται από το κρύο, αρκεί να είναι καλυμμένα από τα ρεύματα αέρα.

Η καλύτερη εναλλακτική είναι, να υπάρχει αρκετός φυσικός φωτισμός, να μην λειτουργεί καθόλου τεχνητός φωτισμός στον χωρο που βρίσκονται, για να μπορούν να αντιλαμβάνονται τις εναλλαγές των εποχών χωρίς να εμφανίζουν προβλήματα προσαρμογής.
 
Αυτο το προσπαθώ, αλλά μενω σε διαμερισμα και φοβαμαι να το εχω στο μπαλκονι. Θα παρω σιτα τωρα, αλλά μεχρι τοτε... Είναι στο δωματιο και νυχτωνει σχετικα νωρις. Το σκεπαζω με ενα πανι οταν αναβω το φως και προσπαθω να μην το αφηνω ανοιχτο το βραδυ. Αφου παω για υπνο το ξεσκεπαζω για να ειναι ενταξει με την ανατολη. Μπορω να κανω κατι άλλο; (Δηλαδη το φως επειρεαζει την περιοδο και διαρκεια της πτεροροιας;)

Να ρωτησω και κατι ακομα για τη πτεροφινη; Διαβασα οτι η Αidonine οταν ειναι για προληπτικους λογους να χορηγηται στη μιση δοση (αντι για 6 σταγονες/100ml, 3 σταγονες). Για το δικο μου πουλακι να του δινω την πτεροφινη αντι για 10 σταγονες 5? και μετα οταν φτασει η ωρα της aidonine, 3 σταγονες αντι για 6? Αλλαζω το νερο καθε μερα σωστα;
Και το αλλο καναρινι που εχει προβλημα να δινω κανονικα 10 πτεροφινη και μετα 6 aidonine?
Να του δινω και κατι αλλο, απο βοτανα και λαχανικα; (Δινω ηδη αμμο και κατι σπορακια για την πτεροροια)
 
Να ρωτησω και κατι ακομα για τη πτεροφινη; Διαβασα οτι
Η δική μου άποψη είναι ότι σε σχετικά μικρές εκτροφές που φροντίζονται στοιχειωδώς σωστά, τα συγκεκριμένα προϊόντα δεν είναι απαραίτητα.
Μπορω να κανω κατι άλλο; (Δηλαδη το φως επειρεαζει την περιοδο και διαρκεια της πτεροροιας;)
Διάβασε προσεκτικά:

Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας
H πτερόρροια των πουλιών και η διαχείρισή της
 
Ναι αλλα το εχω δωσει ηδη στο καναρινι μου, να το σταματησω;
Όχι, δεν βλάπτει. Άπλα δεν λύνει προβλήματα αν φτάσουν στο σημείο να εμφανιστούν.
 
Γεια σας! Σημερα μου πηρε τ' αυτια με το τραγουδι του, αυτο σημαινει πως ειναι καλα, έτσι;
Θέλω να ρωτησω και κατι για το φαρκμακο. Πρέπει να αλλάζω κάθε μερα το νερο και να ξαναπροσθέτω τις σταγονες; Και στα δυο 10 σταγονες ανα 100ml. Δεν το πινουν ολο φυσικα, οπότε μηπως ειναι και σπατάλη, ή έτσι πρέπει;
 
Να προτείνω να αφήσετε τα φάρμακα και να δώσετε λίγο περισσότερο φυσικές τροφές, μήλο, μπρόκολο, γλυκιά πιπεριά καλοβρασμένο σφικτό αυγό λίγο περισσότερο περίλλα κλπ. Είναι "χαζό" όταν υπάρχουν αυτά ως φυσικές πηγές βιταμινών, πρωτεϊνών, σακχάρων και ιχνοστοιχείων να μένουμε στα διάφορα σκευάσματα. (Πιστεύω πως κι αυτά είναι χρήσιμα αλλά σε ανάγκη)
 
Συμφωνο και εβαλα ηδη χθες αυγο. Σκεφτόμουν να αφήσω την πτεροφινη στο δικό μου και να αρχισω πιο φυσικα προιοντα. Δεν θα παθει τιποτα αν κοψω στη μεση την "θεραπεια" , ούτε χρειαζεται να δωσω την aidonine. Αυτο που εχει ο uci δεν θεωρητε ανάγκη;
 
Αν δεν έχει άλλα προβλήματα υγείας σίγουρα δεν τη χρειάζεται. Δεν χρειάζεται τίποτε κατά τη γνώμη μου. Άλλωστε δεν υπάρχει ιδιαίτερη βιασύνη... έχουμε ζεστές μέρες ακόμη μπροστά μας δεν μας πιέζει ο χειμώνας
 
Ωραία οπότε κόβω τα φαρμακα και ξεκινανω με "υγειηνη διατροφη'' :). Αφού δεν χρειάζονται και αυτην την aiodonine ειμαστε μια χαρα και γλυτωνω και τα εξοδα 😛. Ευχαριστω πολυ. Καλό βράδυ
 
Back
Top