Ασθένειες Καναρινι καθεται στο ενα ποδι

Dimitris_thess

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2014
Μηνύματα
70
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, παρατηρώ το καναρίνι μου ότι τώρα τελευταία κάθεται στο ένα πόδι περισσότερες ώρες και κελαηδάει, αλλά διακρίνω στο ένα πόδι στο δάχτυλο το μεγάλο έχει ψηλό πρηστεί να το πω και είναι άσπρο σαν μικρός κάλος να το πω κ αυτό.Αλλά βλέπω ότι το κλαδάκι δεν το πιάνει κ το αφήνει ανοιχτό, μάλλον τον ταλαιπωρεί κάτι αλλά δεν το γνωρίζω.
Πήγα να τον πιάσω αυτές τις ημέρες για να το δω και να βγάλω φώτο αλλά δεν μπόρεσα γιατί είναι επιθετικός πολύ και μου τσιρίζει λες κ θα τον σφάξω.😛 (Λόγο πτερόροιας μάλλον)
Δεν έχει μελάνωμα, δεν έχει πύον.
Η συμπεριφορα του στο κλουβι ειναι εντελως φυσιολογικη,τρωει, πινει, πηδαει, κελαηδαει αλλα βλεπω μικρη ενοχληση στο δακτυλακι του.

Καναρινι_στο_ενα_ποδι.webp Καναρινι_στο_ενα_ποδι_2.webp Καναρινι_στο_ενα_ποδι_3.webp
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να χρησιμοποιήσεις την epithol για καθημερινή επάλειψη και πολύ καλό μασάζ - τρίψιμο των δακτύλων του.
Σε πολύ λίγες μέρες και ο άσπρος "κάλος" θα φύγει... αλλά και τα πόδια του θα αποκτήσουν νεανική εμφάνιση.
 
Καλημέρες παιδιά!Χαίρομαι που πάντα ανταποκρίνεστε σε θέματα μου!
Το μεσημεράκι ή όταν είναι έτοιμο το βίντεο θα ανεβάσω και αυτό που φαίνεται λίγο καλύτερα από ότι στις φωτογραφίες που πρόσθεσα στην αρχική μου δημοσίευση.
Edit: Είναι το αριστερό ποδαράκι όπως βλέπουμε την φωτογραφία.
 
Δεν βλέπω σοβαρό πρόβλημα στο πόδι. Νομίζω ότι θα πρέπει να το πιάσεις και να ελέγξεις το πόδι από την κάτω πλευρά. Επίσης, να κοιτάξεις προσεκτικά την κοιλιά του και αν με δεις ύποπτα σημάδια, τότε ανέβασε φωτογραφίες και της κοιλιάς.

Διαφορετικά, κάνεις αυτό που σου είπε ο Γιάννης.
 
Σταύρο στην αρχική έβαλα βίντεο και μόλις τώρα τον έπιασα μετά βίας καθώς πάλευε με το χέρι μου κ χάσαμε μερικά φτερά από πίσω.
Στην πατούσα δεν έχει κάτι από κάτω, είδα τώρα μικρο αιμάτωμα, μάλλον λόγο τις πάλης όπως ανέφερα παραπάνω.😱
Έβγαλα και την κοιλίτσα του φωτογραφία. Ελπίζω να τα έκανα σωστά γιατί πρώτη φορά κάνω αυτήν την διαδικασία.

Καναρινι_στο_ενα_ποδι_4.webp Καναρινι_στο_ενα_ποδι_5.webp Καναρινι_στο_ενα_ποδι_6.webp
 
Και η κοιλιά δείχνει εντάξει, με μια μικρή υποψία που έχω για το σημείο που δείχνει η φωτογραφία που παρέθεσα. Δεν είναι εύκολο να καταλάβω εάν πρόκειται για σκιά η για αιμάτωμα. Ελπίζω να είναι σκιά από τη φωτογραφία.

σκιά.webp

Κατά τα άλλα, τα πόδια του χρειάζονται περιποίηση. Πρώτα πρώτα χρειάζεται να κοπούν τα νύχια και στη συνέχεια εφόσον θέλεις, να τα καθαρίσεις με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο. Είναι λίγο μεγάλο και λέει πολλά περιττά ίσως, αξίζει όμως το δείτε.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τέλος, καλό θα ήταν να αλλάξεις τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές. Εδώ μπορείς να δεις και κάποιες προτεινόμενες διατάξεις πατηθρών.
 
Σταύρο σκιά πρέπει να είναι, αλλιώς θα το έβλεπα το αιμάτωμα.
Όσο για τα νύχια, χρειάζονται όλα αυτά που δείχνει στην φωτογραφία; Τι ακριβώς είναι;
Πλαστικές πατήθρες στρογγυλές δεν κάνουν; Γιατί διάβασα ότι είναι δύσκολα στο καθάρισμα τα ξύλινα.
Η διάταξη μου είναι λάθος,έχω μεσαίο κλουβί, οπότε συστήνεται να βάλω μια βέργα στο άνοιγμα τις πόρτας και δυο βέργες πιο ψηλά, αλλά να απέχουν από τα πλαϊνά 8 και ύψος 10 πόντους από ότι κατάλαβα..
 
Γιατί διάβασα ότι είναι δύσκολα στο καθάρισμα τα ξύλινα
Όταν γίνεται τακτική καθαριότητα, τα οφέλη της ξύλινης είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα της. Αυτό που αναφέρεις ισχύει, όταν το πουλάκι ζει μέσα στην μπίχλα και επειδή το ξύλο από τη φύση του είναι πορώδες υλικό, (προσφέρει περισσότερες "κρυψώνες" στους επιβλαβείς μικροοργανισμούς σε συνθήκες μπίχλας), συσσωρεύει ακόμη περισσότερες εστίες μόλυνσης, από αυτές που υπάρχουν ήδη στον περιβάλλοντα χώρο που ζει.

Όταν γίνεται τακτική καθαριότητα με βάση τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, τότε το μικροβιακό φορτίο είναι ούτως ή άλλως χαμηλό, οπότε παραμένουν μόνο τα οφέλη της ξύλινης πατήθρας στο πάτημα, τη στήριξη και τη φυσική αίσθηση που προσφέρει στα πουλιά.
 
και μένα κάθονται στο ένα πόδι αλλά όταν κοιμούνται.
Τρέλανε μας τώρα και ότι όταν κοιμάται βάζει και το κεφαλάκι του στο φτερό του!;



Τεσπα, μπήκαν 3 καβίλιες ξύλινες, κοπήκαν τα νυχάκια του,έβαλα επιθολ για 7 ημέρες.
Και τελικά μετά την θεραπεία του μασάζ έσπασε το νυχάκι του και έμεινε το πιο χοντρό μέρος του νυχιού, να σημειώσω πως υπήρχε νεύρο εκεί που έσπασε αλλά δεν είδα παραμικρή σταγόνα αίματος.
Να συνεχίσω την θεραπεία;
Βάζω και φωτογραφία που ακριβώς κόπηκε.
 

Συνημμένα

  • Καναρινι_στο_ενα_ποδι_6.webp
    Καναρινι_στο_ενα_ποδι_6.webp
    11 KB · Προβολές: 103
Τεσπα, μπήκαν 3 καβίλιες ξύλινες, κοπήκαν τα νυχάκια του,έβαλα επιθολ για 7 ημέρες.
Και τελικά μετά την θεραπεία του μασάζ έσπασε το νυχάκι του και έμεινε το πιο χοντρό μέρος του νυχιού, να σημειώσω πως υπήρχε νεύρο εκεί που έσπασε αλλά δεν είδα παραμικρή σταγόνα αίματος.
Να συνεχίσω την θεραπεία;
Βάζω και φωτογραφία που ακριβώς κόπηκε.
Εγώ Δημήτρη μου δεν κατάλαβα... έτσι είναι το πόδι του τώρα κι μας ρωτάς αν θα πρέπει να συνεχίσεις τη θεραπεία με επιθόλ ή όχι;
 
... Και τελικά μετά την θεραπεία του μασάζ έσπασε το νυχάκι του και έμεινε το πιο χοντρό μέρος του νυχιού, να σημειώσω πως υπήρχε νεύρο εκεί που έσπασε αλλά δεν είδα παραμικρή σταγόνα αίματος.
...

Κάτι δεν φαίνεται να είναι απόλυτα φυσιολογικό με αυτό το δάχτυλο αλλα δεν μπορώ να προσδιορίσω τι.
 
Καλυτερα βαλε μια φωτογραφια μετα τη χρηση της επιθολ να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται τωρα.
 
Εγώ Δημήτρη μου δεν κατάλαβα... έτσι είναι το πόδι του τώρα κι μας ρωτάς αν θα πρέπει να συνεχίσεις τη θεραπεία με επιθόλ ή όχι;

Το νύχι του!

Κάτι δεν φαίνεται να είναι απόλυτα φυσιολογικό με αυτό το δάχτυλο αλλα δεν μπορώ να προσδιορίσω τι.

Και εγώ αυτό προσπαθώ να δείξω αλλά δεν έχουμε καλή φωτογραφική...

Καλυτερα βαλε μια φωτογραφια μετα τη χρηση της επιθολ να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται τωρα.

Με τόση μαυρίλα που έχει ο καιρός εδώ δεν βγαίνει με τίποτα καθαρή φωτογραφία και τζάμπα τον ταλαιπωρώ.
 
Σαν συμπεριφορά πως είναι το καναρινάκι; Ζωηρό? Κινητικό? Τρώει πίνει;
 
Back
Top