Αναπαραγωγή Καναρινι με ασθμα, θα επηρεασει το φαρμακο τη γεννα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας

Θα παρακαλουσα για τις γνωσεις / εμπειριες σας πανω στο συγκεκριμενο θεμα που μου προεκυψε.

Εχω ενα καναρο στην ζευγαρωστρα πολυ καλο πουλι.

Για να καταλαβετε σας λεω μονο οτι μετα την αρση του χωρισματος ζευγαρωσε στα τρια πρωτα λεπτα!

Ειναι πολυ αφοσιωμενο στην φωλια. Με το που σηκωνεται η καναρα να φαει και να ξεμουδιασει πηγαινει παντα στην φωλια και στηνεται (δεν καθεται) πανω απο τα αυγα. Την ταιζει και καποιες φορες. Το πρωι αρχιζει πρωτος απο ολους το τραγουδι.

Τρωει και συμπεριφερεται κανονικοτατα σαν να μην συμβαινει τιποτε.

Παρ ολα αυτα την τελευταια εβδομαδα παρατηρησα θορυβο στην αναπνοη και εκπνοη του. Σαν λιγο να δυσκολευεται αλλα δεν ανοιγει το στομα.

Η συμπεροφορα του στο κλουβι και την θηλυκια συνεχιζεται κανονικη οπως περιεγραψα. Αρχισα τις 5 τελευταιες μερες χορηγηση aviomicyn (3 - 4 σταγονες στην ποτιστρα την ημερα). Το κελαηδημα του τωρα ειναι λιγο πιο βραχνο. Μεχρι τωρα δεν εχω δει ουτε χειροτερευση αλλα ουτε και η αναπνοη του εχει καθαρισει

Επηρεαζει το φαρμακο την γεννα το αλλο πουλι και τους νεοσσους που ισως προκυψουν;

Τι πρεπει να κάνω;

Ευχαριστω

😕
 
η δικια μου γνωμη ειναι να τον βαλεις μονο του. Αν ριχνεις το φαρμακο στην ποτιστρα θα πιει και η καναρα και κατα συνεπεια οι νεοσσοι, αυτο μπορει να τους δημιουργησει προβλημα. Ποσων ημερων ειναι οι νεοσσοι;
 
Δεν εχουν σκασει ακομα τα αυγα (ειναι μιας εβδομαδας) και για να πω την αληθεια δεν τα κοιταω για να μην ανησυχησω το θηλυκο.

Εχω πικρη εμπειρια απο ενα αλλο θηλυκο που κοιταξα την φωλια καπως ατσαλα και αυτο παρατησε το κλωσσημα.

Το aviomycin ενδεικνυται για το ασθμα;

Υπαρχει τιποτε καλυτερο σαν φαρμακο;

Ευχαριστω
 
δεν γνωριζω αν κανει για το ασθμα, ουτε αν ειναι καλο. Ποιος σου το προτεινε; Παντως εφοσον ακολουθεις θεραπευτικη αγωγη παρε τον καναρο απο τη ζευγαρωστρα και η καναρα σου θα τα μεγαλωσει μονη της τα μικρα της.
 
καλυτερα να βγαλεις το αρσενικο μη κωλησει κ το θυλικο για να εισαι συγουρος κ τοτε κανεις τη χορηγειση
 
Το ίδιο ακριβώς διαπίστωσα κ γώ στο θυληκό κάνει τον περίεργο ήχο αν το ακούσεις στην ανάσα του το θυληκό όμως,
Μπορεί κάποιου είδους πρόβλημα που οφείλεται σε αυτό που ακούω να το εμποδίση να προχωρήση σε αναπαραγωγή είναι ήδη αρκετά πυρωμένη αλλα όπως έχω γράψει ξανα σε άλλα post δεν γινεται κάτι περαιτέρω,Ξέρει καποιος αν αυτό μπορει να οφείλεται σε αυτό που άκουσα ή καμία σχέση;
 
Επειδή και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά σε κανάρα με άσθμα, και δοκίμασα τα πάντα και απο γιατρό, και απο γνώμες πεπειραμένον, είδα ότι δεν υπάρχει γιατρεία με τα φάρμακα, απλά ταλαιπωρείς το πουλάκι και μόνο, συνήθως το άσθμα είναι κουσούρη απο κάποια πνευμονία που είχε περάσει.. Με λίγα λόγια, πρόσεχε την διατροφή του, δίνε του βιταμίνες και θα είναι μια χαρά, εμένα τουλάχιστον βελτιώθηκε σταδιακά με την σωστή διατροφή και μόνο, κι τωρα είναι μια χαρά, και μάνα κι όλας! Ας το να βοηθήσει την θυληκιά στο μεγάλωμα των νεοσων, το άσθμα δεν είναι κολητικό.
 
Εφοσον δεν παρατηρω κατι ανησυχητικο και βλεπω οτι η συμπεριφορα του προς το θηλυκο ειναι υποδειγμα μελλοντα μπαμπα, και με βαση τα λεγομενα σας οτι το ασθμα δεν κολλα θα τον αφησω να βοηθησει και αυτος σε περιπτωση που βγουν νεοσσοι αλλα και για δευτερη - τριτη γεννα

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
 
ακαρεα;

σιγουρα εχει ασθμα; Αν εχει ακαρεα αεροσακων θα χαλασεις και τα μικρα
 
Back
Top