Ασθένειες Καναρινι με ασταθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zoe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zoe

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
9
Πόλη
Λευκάδα
γεια σας εχω ενα καναρινι μου το εφεραν πριν ενα μηνα εχειδυο μερες τωρα που δεν ειναι καλα εχθες το πρωι ετσι ξαφνικά σαν να μην μπορουσε να σταθει πανω στο ξυλακι του εγερνε συνεχεια προς τα αριστερα και παλι ορθιο σαν να ειχε σπασμενο ποδι το σε ενα pet δεν ηταν σιγουρος τι ειχε μου εδωσε κατι σταγονες να τις βαλω στο νερο ostex solution για το σχηματισμο των οστων σημερα ειναι πιο ασχημα (εδω δεν εχουμε πτηνιατρο) εχει σταματησει να γερνει και να ξαναεπανερχετε και εχει κατσει στο πατο του κλουβιου μαζεμενο με κλειστα ματια κοιτοντας συνεχομενα προς τα δεξια τι να κανω υπαρχει ελπιδα; στο κλουβι του εχω σπορους βιταμινες και μηλο
 
Γεια σου και εσενα.

Το σκευασμα που σου δοθηκε ειναι υγρο ασβεστιο, δεν ξερω για ποιο λογο ακριβως και με ποιο σκεπτικο στο εδωσαν.

Μπορεις σε παρακαλω να μας πεις, φαινεται να εχει κατι στο ποδι του και γερνει; Η απλως εχει ασταθεια;

Η εικονα που μεταφερεις με τον πατο του κλουβιου και τα κλειστα ματια δεν μπορω να πω οτι με ενθαρρυνει. Πτηνιατρο μπορει να μην εχετε, αλλα κτηνιατρο θα εχετε οποτε αυριο πρωι πρωι θα πας εκει, σιγουρα εχει μεγαλυτερο κυρος η γνωμη ενος γιατρου.

Μπορεις να μας βαλεις καποιες φωτογραφιες να δουμε σε τι κατασταση ειναι; Επισης πες μας τωρα, τρωει; Πινει νερο; Τι διατροφη του εχεις αυτο το μηνα που το εχεις; Συσκευασμενη τροφη ή χυμα; Και οι βιταμινες που λες, τι βιταμινες ειναι;
 
Λυπάμαι που υπάρχει αυτή η κατάσταση...
Πιστεύω πως δεν υπάρχει επαναφορά... και θεωρώ πως σύντομα θα "φύγει"...
Εύχομαι να έχω λάθος...
 
Λυπάμαι που υπάρχει αυτή η κατάσταση...
Πιστεύω πως δεν υπάρχει επαναφορά... και θεωρώ πως σύντομα θα "φύγει"...
Εύχομαι να έχω λάθος...

μηπως ξερετε απο τι; Παντως ευχαριστω πολυ
 
Το ότι έχει πέσει στον πάτο με κλειστά μάτια είναι όντως κακό σημάδι.
Χίλιες φορές να σου έδινε κάποια αντιβίωση το pet shop παρά αυτό. Δεν είμαι υπέρ των αντιβιώσεων αλλά σε αυτήν την φάση κακό δεν θα του έκανε.
Μακάρι να είναι ζωντανό αύριο το καημένο και να το παλέψετε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zoe
Γνωρίζω από πείρα πως τέτοιες καταστάσεις, σπάνια έχουν επαναφορά... λυπάμαι...

θα συμφωνήσω με τον Γιάννη αλλά ας το παλέψουμε αν φυσικά ζει ακόμα.

Απάντησε στις ερωτήσεις της Μιράντας.
 
Εγώ υποθέτω εγκεφαλικό... ή αυτό το έπαθε απ΄το υπερβολικό στρες... Ηλεκτρολύτες για αρχή ή νερό με ζάχαρη για να πάρει ενέργεια! Πραγματικά εύχομαι να το ξεπεράσει και να γίνει καλά!
 
δυστυχώς δεν το πρόλαβα και τώρα είμαι στην τσίτα μη μου αρρωστήσει και κανένα άλλο
 
Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρχάρια προσπάθησα 2 φορές να στείλω φωτογραφίες κ δεν ερχόταν λόγο μεγάλης ανάλυσης λέει.

Όχι λίγο το αρσενικό σήμερα καθόταν στο πάτο του κλουβιού για αρκετή ώρα κ φοβήθηκα το παρακολουθουσα συνέχεια αλλά μάλλον ήταν λόγο ζέστης

Πάντως είμαι σε επιφυλακή
 
Εννοειται πως θα εισαι σε επιφυλακη... Μπορει να ηταν μεμονωμενο περιστατικο αλλα μην εφησυχαζεις! Ελπιζω να μη σου ξανατυχει...
 
Ανεβασε αν θες φωτο οταν βρισκονται κατω.. η ζεστη δεν προκαλει τετοια συμπτωματα.. αν θες και μια φωτο του κλουβιου.. Τι τροφη τους παρεχεις;

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου... ☹
 
Ανεβασε αν θες φωτο οταν βρισκονται κατω.. η ζεστη δεν προκαλει τετοια συμπτωματα.. αν θες και μια φωτο του κλουβιου.. Τι τροφη τους παρεχεις;
Λυπάμαι δεν μπορώ να στείλω το αρχείο είναι λέει πολύ μεγάλο μήπως πέφτουν τα φτερά του; τα άλλα 2 που έχω είναι πιο δραστήρια από αυτόν δεν είναι όμως συνέχεια έτσι κ νερό πίνει κ σπόρους τι να πω
 
Λυπάμαι δεν μπορώ να στείλω το αρχείο είναι λέει πολύ μεγάλο
Ίσως αν ακολουθήσεις τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ Να σου φανεί πιο εύκολο την άλλη φορά...
Δοκίμασε.
 
Back
Top