Ασθένειες Καναρινι με βραχναδα στη φωνή, ασταθεια και έλλειψη όρεξης

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Καλημέρα.Λοιπόν ένα απο τα καναρίνια μου αρσενικό 4 χρόνών τις τελευταιες 3 βδομαδες έχει βραχναδα στην φωνή ασταθεια(καθεται στον πάτο του κλουβιού)και γενικά δεν έχει πολύ όρεκση. Εχει λίγο καταπτωση στα φτερά(κουραση δηλαδή εγω το βλέπω)όχι φούσκιασμα. Του κάνω super διατροφή δλδ αυγό μηλαρακι και σταγόνες multi- vit ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ. Διαφορά δεν διακρίνω. Καποια συμβουλή;
 
Υπάρχει περίπτωση να σου κρύωσε από κάποιο aircondition?
 
Γιώργο μετα την παρέλευση των ημερών παρατηρείς κάποια διαφορά στο πουλάκι;
Μήπως αντί να καταφύγεις στην λύση των αντιστρες σκευασμάτων να επικοινωνουσες αρχικά με ενα ειδικο γιατρο;
 
Georgina το πουλάκι δεν είναι αρωστο κατα την γνώμη μου... Κουτσουλιές ειναι οκ καρινα δεν εχει λιπος είναι οκ... Το μονο που μου δίχνει τις ώρες που το παρακολουθώ είναι stres. Κρύβεται... Καθεται στον πάτο.. Μένει ακινητο όταν πηγαίνω κοντά του. Στοιχεία μόνο stresarismatos. Οχι αρρώστειας.Syro δεν έχουμε πτηνιατρο.. 😡
 
Kαλά, για άλλο πουλάκι μιλάς τώρα;
Το μήνυμα δεν λέει "Καναρινι με βραχναδα στη φωνή, ασταθεια και έλλειψη όρεξης"
Η έλλειψη όρεξης, η βραχνάδα, και η αστάθεια είναι στρεσάρισμα;
 
Του κάνω super διατροφή δλδ αυγό μηλαρακι και σταγόνες multi- vit ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ. Διαφορά δεν διακρίνω. Καποια συμβουλή;


Αυτα τα κανεις απο τοτε που το ειδες αρρωστο;
Αυτη πρεπει να ειναι παντα η διατροφη του κι οχι μονο...
 
Αυτα τα κανεις απο τοτε που το ειδες αρρωστο;
Αυτη πρεπει να ειναι παντα η διατροφη του κι οχι μονο...
με εξαιρεση τις πολυβιταμινες ομως που δεν πρεπει να μπαινουν καθε 2 μερες,
αλλα καθε 2 μηνες :)
 
Κυριε Μάκη βράχνιασμα-ασταθεια είχε την πρώτη βδομαδα μετά που εντώπισα το πρόβλημα και το πρόσεχα το πουλί έφυγαν αυτα τα συμπτώματα.. Το πουλί δεν έχει τώρα αυτά τα συπτώματα.στο πρώτο μήνυμα γράφω 3 εβδομαδες και μέσα σε 1 μήνυμα τα έβαλα κάπως όλα μαζι.Φάμπιο έχω 280 καναρινια και πολυβιταμίνες δεν βάζω καθημερινά.. Δεν χρειάζονται καθημερινά ουτε αυγό ουτε μήλο γιατί θα έπαιζαν SUMO.Eπίσης γενικά διακρίνω στην σελίδα πολλούς που μιλάνε απότομα και ότι όλα εκεινη Τα κάνουν σωστά, ακόμα και ο πιο ξερόλας καποια στιγμή θα ρωτίσει... Και που ξέρω και το πιο απλό και σιγουρος να ειμαι θέλω αλλη μία άποψη, δεν είναι κακό μόνο έτσι πας μπροστά γιαυτό ειναι το forum ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ + το διάβασμα.
 
με εξαιρεση τις πολυβιταμινες ομως που δεν πρεπει να μπαινουν καθε 2 μερες,
αλλα καθε 2 μηνες :)

Η μαρκα που χρησιμοποιω(bogena multi vit)
χρησιμοποηται 5 φορες τον μηνα, αν και εγω το χρησιμοποιω 2 φορες τον μηνα!
Το παντα το ειπα σαν γενικοτερη εννοια, οτι βαζουμε ολο το χρονο πολυβιταμινες! 🙂


Φάμπιο έχω 280 καναρινια και πολυβιταμίνες δεν βάζω καθημερινά.. Δεν χρειάζονται καθημερινά ουτε αυγό ουτε μήλο γιατί θα έπαιζαν SUMO.

Goutaki syros δεν γραφω σε κανενα ποστ οτι πρεπει να τα χορηγεις καθημερινα! 🙂
 
Back
Top