Ασθένειες Καναρινι με πολλη εντονη φαγουρα και διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
καλησπέρα και απο καβαλα. Παιδια θελω την βοηθεια σας. Το ενα καναρινι μου εδω και περιπου 1 μηνα εχει παρα πολλη εντονη φαγουρα ξυνεται συνεχως κελαηδαει τρωει και πινει κανονικα. Αλλα εχει περιπου 1 εβδομαδα που οι κουτσουλιες του ειναι πολλη υγρές σχεδων ειναι ζουμι τωρα εδω και κανα 2 μερες εκει που καθεται ξαφνικά αρχιναει να φτερουγιζει παρα πολλη έντονα και χτυπιέται μεσα στο κλουβι σαν τρελο μετα ξαναησυγαζει του εχω βαλει ψυροσκονη αλλα τιποτα τον εχω αλλαξει και κλουβι αλλα το προβλημα παραμενη ξερει κανεις να μου πει τι μπορει να εχει;
 
ειναι υγρο η σκονη;το εχουν τα pet shop? γιατι χτυπιεται ποναει λες; Μηπως μου κολισει και τα αλλα πουλια τον εχω σε κλουβι μονο του να μην τον πηγαινω κοντα στα αλλα κλουβια;
 
Eιναι σπρέι για ψείρες που το χρησιμοποιούμε σε σκυλιά.

Να μην το βάλεις με άλλα πουλάκια γιατί θα γεμήσεις ψείρα.

Θα το βρεις σε Petshop.

Και πολυ καλό καθάρισμα τα πάντα στο κλουβί. (Οταν λέμε καλό... Ενοούμε καλό.)
 
Είναι βαρύ φάρμακο, μην το ψεκάσεις στο πρόσωπο και να τηρήσεις τις οδηγίες μην το παρακάνεις από την ανησυχία σου :)
 
και οι κουτσουλιες που ειναι ζουμι απο τις ψειρες ειναι;
 
η ψειροσκονη δεν κανει τιποτα τζαμπα την πουλανε... Καποτε ειχα και την πεταξα
 
Εγώ όταν τα δικά μου έπιασαν ψείρες τα έπιασα κ τα έκανα κυριολεκτικά μπάνιο με chevitren της chevita(μη βάλεις μπάνιο για 2 μέρες). Το βάζεις σ ένα καθαρό καινούργιο κλουβί και το παλιό το ψεκαζεις με ardap όπως και όλον τον χώρο που ήταν το κλουβί και το πουλί.. Φυσικά το πουλί στο καινούργιο του κλουβί θα είναι σε άλλο χώρο γιατί είναι πολύ ισχυρό παρασιτοκτόνο! Μετά από 24 ώρες από την εφαρμογή του ardap μπορείς να επιστρέψεις το κλουβί και το πουλί εκεί που ήταν..

Εγώ προληπτικά θα έκανα την ιδια διαδικασία σε όλα μου τα πουλιά τώρα που είναι νωρίς κ έχουμε κανά δίμηνο ως την αναπαραγωγή. Εγώ έτσι ησύχασα από ψείρες..

Η ψειροσκονη φυσικά και κάνει, αλλά μόνο προληπτικά!

Σιγουρέψου πρώτα ότι έχεις κόκκινη ψείρα... Αν είναι πάνω στα φτερα(που μάλλον αυτή είναι για να ξυνεται όλη μέρα) μαύρα ζουζούνια τοτε πρόκειται για μαύρη ψείρα που είναι εύκολο ν απαλλαγεις. Για να δεις αν έχεις κόκκινη ψείρα βάλε ένα λευκό σεντόνι στο κλουβί το βράδυ. Αν το πρωί δεις κόκκινα στίγματα έχεις κόκκινη ψείρα..

Σε τι θερμοκρασία τα έχεις τα πουλακια; Ελενξε το πουλάκι μήπως έχει τίποτα άλλο κ ξυνεται τόσο πολύ! Γιατί και οι κουτσουλιες δεν είναι καλό που είναι ζουμί.. Μήπως δίνεις πολλά λαχανικα;

Άστρο μόνο του στο κλουβακι για καραντίνα..
 
εδώ έχουμε και έντονη διάρροια ως δεύτερο σύμπτωμα και μάλιστα ανησυχητική
 
καμια ιδεα γιατι εχει διαροια;τι μπορω να κανω για την διαροια;
 
Για αρχή χορήγησε μόνο σπόρους και όχι αυγοτροφή ή λαχανικά. Και παρακολούθησε την εξέλιξη.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι πρέπει να κάνεις εφαρμογή με κάποιο σκεύασμα σε όλα τα πουλιά και με κάποιο άλλο κατάλληλό σκεύασμα σε κλουβιά και χώρο εκτροφής. Να προσέξεις αν το σκεύασμα για τα πουλιά απαιτεί να «βρέξεις» τα καναρίνια να μην κρυολογήσουν.
 
λοιπον παιδια πηρα τελικα ενα σκευασμα για ψειρες που ειναι για πουλια μονο. η μαρκα του ειναι pinex και η ψυροσκωνη που εχω ειναι ηδια μαρκα.ψεκαζεις 3-4 φόρες επανω στο πουλι απο αποσταση 40cm και το κλουβι και ολα τα εξαρτήματα του κλουβιου μαζι και μετα κανεις ξανα επαναλήψεις μετα απο 15μερες έριξα σε ολα τα καναρηνια και στα κλουβια τους και περιμενω να δω τι γινετε. Αλλα η δυαροια στο αλλο το καναρινακι παραμενει εχει καποιο σκευασμα να του δοσω;του εχω πολυβιταμινες στο νερο και μονο αμμο και τρωφη.Αν ξερει κανεις καποιο φαρμακο να του δοσω για την διαροια ας μου πει ευχαριστω πολλη για τις απαντησεις σας
 
ενοειτε εβγαλα τα φαγητα και τα νερα επλεινα ολα τα εξαρτηματα με καυτο νερο και μετα τα ψεκασα και το πουλι το εβαλα ξανα μεσα μετα απο 5 ωρες
 
το frontline χρησιμοποιητε σε σκυλους και γατες. Παρ'ολα αυτα ειναι οτι πιο ισχυρο για τα καναρινια μας και το χρησιμοποιουν κατα καιρους ολοι οι εκτροφεις. Ειναι σε μορφη σπρευ και αρκει ενα ψεκασμα στην πλατη του πουλιου. Μερικοι εκτροφεις ανοιγουν το μπουκαλι και με μια συριγγα βαζουν 0,5ml στο δερμα του πουλιου παλι στην πλατη λιγο πανω απο το σπυρι. Αυτο γινεται για λογους οικονομιας, μιας και ειναι ακριβο το σκευασμα.λογω της ισχυροτητας του φαρμακου αφηνουμε να περασει αρκετος καιρος μεχρι την επομενη θεραπεια αν και μονο αν εχουν παραμεινει οι ψειρες.
οσον αφορα το chevitren ειναι φαρμακο το οποιο ειναι ακινδυνο για τα καναρινια (παντα στις ποσοτητες που λεει ο κατασκευαστης) και μπορεις να ψεκασεις με αυτο ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Οι πιο πολλοι εκτροφεις συμφωνουνε οτι το συγκεκριμενο σκευασμα ειναι μονο για προληψη. Παρόλα αυτα ο κατασκευαστης αναφερει στις ιδιοτητες του φαρμακου οτι σκοτωνει τις ψειρες, αν υπαρχουν.
Οσον αφορα την ψειροσκονη και συγκεκριμενα της Pinex εμενα μου εχει σωσει πουλακια και για αυτο μονο καλα λογια μπορω να πω. Η πρωτη μου επαφη με ψειρα ηταν ενας νεοσσος που δεν ειχε βγαλει σε ολο το κορμι του πουπουλα, το κοιταξα και επαθα πλακα. Παντου ψειρα. Του εβαλα τη σκονη 2 φορες ανα 3 μερες και ολα καλα. Τη σκονη αρκετοι την προτιμουνε στον πατο του κλουβιου (οταν υπαρχει σχαρα παντα) και ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες ως προληψη και οχι μονο.
 
Back
Top