Ασθένειες Καναρινι με τσιμπημα κουνουπιου στο ποδι και ασχημη διαθεση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariapax
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariapax

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2014
Μηνύματα
10
πηρα ενα καναρινι περυσι και ενω μεχρι πριν κανα 2 βδομαδες ηταν μια χαρα το τσιμησε κατι στο μεσαιο ακρο του ενος ποδιου πρήστηκε και τον φαγουριζε. τον πηγαμε στον κτηνιατρο και μας ειπε να του βαζουμε μπεταντιν και κρεμα για 7 μερες. το καναμε κ εγινε καλυτερα. κ ενω ειχε μια χαρα ορεξη εχει περιπου 2-3 μερες που καθεται φουσκωμενος κ δεν πολυτρωει. τρωει λιγο αγγουρι κ ενω πηγαινει στους σπορους του δεν βλεπω τσοφλια κατω. επισης κοιμαται αρκετα δηλαδη χθες κοιμηθηκε απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 11 το πρωι κ κανει σαν ν τρεμει κ σαν να κλαιει. τα φτερα του οταν καθεται ειναι σαν ξεμαλλιασμενα. τον ξαναπηγαμε στον κτηνιατρο κ μας ειπε οτι την δευτερα θα κανουμε εξεταση κοπρανων. Ομως δεν ξερω αν θα αντεξει 2 μερες ακομη. καμια συμβουλη;
 
Αν θες ανέβασε μια φωτογραφία του ποδιού, των κουτσουλιων και της κοιλιάς του. Σήμερα κιόλας γιατί έστω και τα λεπτά στην περίπτωση σας είναι πολύτιμα! Δες και αυτά θα σε βοηθήσουν:
  1. http://www.kiklos.info/ges-check.html
  2. kiklos.info/kot-check.html
Γιατί κοιμήθηκε στις 9; Κανονικά θα έπρεπε να κοιμάται με το που νυχτώνει και να ξυπνάει με την ανατολή.. Που το έχεις το πουλάκι!? Αγγούρι μη του δίνεις.. Βράσε καλύτερα ένα αυγό για 12-15 λεπτά, καντο κομματάκια με το πιρούνι και βάλτο σε μια αυγοθήκη. Επίσης βάλτο σε πολύ ζεστό(30+ βαθμούς) και ήσυχο μέρος(χωρίς φασαρία ή καπνούς ή πολύ κόσμο) και δωστου νερό με ζάχαρη να πάρει ενέργεια. Αν στο σπίτι έχετε ηλεκτρολυτες (ανθρώπινο φάρμακο, εγώ τους δίνω το amoral plus) και διάλυσε ένα φακελάκι σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό και βάλτο στην ποτίστρα. Αν δεν πίνει πιαστο με το χέρι και δωστου εσύ με το ζόρι.

Οι εξετάσεις κοπρανων κάνουν 2 μέρες να βγουν τα αποτελέσματα οπότε θα πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα και θα καταφέρεις να το σώσεις! Δεν το λέω για να σε αγχώσω αλλά για να σε προετοιμασω. Ψυχραιμία και μακάρι να πάνε όλα καλά!
 
σχεδον ποτε δεν κοιμαται πιο νωρις. Δεν μπορω ν ανεβασω τις φωτογραφιες μου βγαζει οτι τα αρχεια ειναι πολυ μεγαλα κι ας τα μετετρεψα. καποιο μαιλ για να τα στειλω;
τωρα τον εβαλα στο δωματιο και εχω κλεισει πορτες κ παραθυρα για να μην εχει κρυο.
ποση ζαχαρη στο νερο;
περιμενω καποιο μαιλ για να δειτε τις φωτογραφιες ευχαριστω
 
σευχαριστω, δεν μπορουσα να τον βγαλω καλυτερα τρομαξε απο το κινητο
 

Συνημμένα

  • rsz_20140920_185158.webp
    rsz_20140920_185158.webp
    30,7 KB · Προβολές: 212
  • rsz_20140920_190130.webp
    rsz_20140920_190130.webp
    23,3 KB · Προβολές: 192
  • rsz_120140920_190201.webp
    rsz_120140920_190201.webp
    21,4 KB · Προβολές: 215
Πρέπει να το πιάσεις με τα χέρια σου, να βρεξεις τα πούπουλα της κοιλιάς και να μας βγάλει φώτο την κοιλιά του και το στερνο του όπως στο λινκ που σου έστειλα. Έτσι σίγουρα βλέπουμε ότι απλά το καναρινακι είναι άρρωστο. Αναλογία νερού με ζάχαρης δε ξέρω ακριβώς... Οπότε μη σου πω κάποιο λάθος..

Γιατί δεν κοιμάται πιο νωρίς; Το έχετε μέσα στο σπίτι σε χώρο με φώτα και φασαρία;
 
Δεν ξέρω γενικα δν κοιμαται παρα πολυ μπορει επειδή τον συνηθισαμε ετσι τ χειμωνα π διαβαζα γ πανελλήνιες. Θα τον βγαλω αυριο κ θα σας στειλω φωτο. Τιποτα άλλο που να μπορω να κάνω; Τι λέτε εχει ελπιδες; Δεν θελω με τιποτα ν παθει κακο τον υπεραγαπαω
 
Νομίζω πως πρέπει για αρχική βοήθεια να διαχωριστούν προς το παρόν οι δύο καταστάσεις του πτηνού και στην πορεία ίσως επανασυνδεθούν.
Αυτό με το εξόγκωμα στο πόδι μπορείς να το παλέψεις διαβάζοντας εδώ . Χρησιμοποίησε αν θέλεις και betadine σε μορφή αλοιφής...
Τώρα για την κακή διάθεση του πτηνού μπορεί να φταίει η ίδια αρρώστια σε άλλη μορφή η ποία είναι αρκούντως επικίνδυνη και πολλές φορές θανατηφόρα.
Το ίδιο εύκολα μπορεί να είναι και κάτι άλλο.
Καλό είναι λοιπόν να προσπαθήσεις να βάλεις κάποιες επιπλέον φωτογραφίες μήπως υπάρξει βοήθεια για σήμερα που είναι αργία αλλά να φροντίσεις να επισκεφτείς κάποιον πτηνίατρο. Σε τέτοια θέματα καλά είναι να μιλούν οι ειδικοί.
 
Λοιπον αυριο εχω ραντεβου στον γιατρό οπότε για σήμερα του χω βαλει αβγο και almora plus. Θα του βαλω και μπεταντιν. Παντως αυτο στο ποδι του το εχει εδω και τρεις βδομαδες και ηταν πολυ χειρότερα πριν αρχισουμε κρεμα. 3-4 μέρες εχει π ειναι κακοκεφος πριν ηταν μια χαρα

Σημερα οι κουτσουλιές του ειναι σκετο ασπρο
 
Μαρία εύχομαι περαστικά, αν θές πές μας τα νέα όταν επιστρέψεις από τον γιατρό.
 
Δεν τον προλαβα.. Πεθανε τα ξημερώματα. :'(
 
Αχ Μαρία μου κρίμα! Λυπάμαι πάρα πολύ για το πως εξελίχθηκαν τα πράγματα! Έκανες ο,τι μπορούσες για να το σώσεις αλλά δυστυχώς τα αγαπημένα μας καναρινακια είναι πάρα πολύ ευαίσθητα και όταν φτάσουν στο σημείο να κοιμούνται και να είναι φουσκωμένα την ημέρα δύσκολα τα προλαβαίνεις... Έχω χάσει κι γω καναρινακια και ξέρω πως αισθάνεσαι... ☹ να θυμάσαι τις στιγμές που περάσατε μαζί και να μην τον ξεχάσεις ποτέ.. Και πάλι συλλυπητήρια...
 
Δεν ξέρω από που είσαι... αν βρεις τρόπο να το παραλάβεις από το Βόλο... μπορώ να σου χαρίσω ένα καναρίνι. Έδειξες αγάπη και προσπάθησες να το κρατήσεις στη ζωή. Κι αυτό εμένα μου αρέσει πολύ! Απλά θα μου δώσεις δυο βδομάδες περίπου χρόνο...
 
Είμαι απο Θεσσαλονίκη και μετακομιζω γιαννενα απο βδομαδα. Σ ευχαριστώ πολυ αλλα εκτος του ότι ειναι μακρια και δεν θελω να παιδευτει το καημενο αν και το θελω καλύτερα να μην παρω αλλο μην παθει τα ιδια κ κλαιω παλι γιατι δεν αντεχεται
 
Όπως θες... Πάντως δεν θέλουμε να σε χάσουμε από το forum. Καλό είναι όταν πας εκεί να βρεις ένα. Για παρέα... Ξέρεις άλλωστε... είναι μοναδικά! Η ζωή και ο θάνατος για τα ζώα είναι συνυφασμένα... σε μας τους ανθρώπους είναι το πρόβλημα. Η πρόταση ισχύει μέχρι να φτάσεις Γιάννενα και να το ξανασκεφτείς. Καλή εγκατάσταση
 
Back
Top