Ασθένειες Καναρινι σε κίνδυνο, πεσμένο στον πατο του κλουβιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Qspiros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Qspiros

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2017
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας κ καλως σας βρηκα. εχω ενα καναρινακι εδω κ δυο μηνες το οποιο ειναι 2 χρονών κ κατι!
αυτη τη στιγμη ειναι πεσμένο στον πατο του κλουβιου εχοντας ξαπλωσει στο πλαι κ κανει σαν να πνιγεται κανοντας εναν ηχο που θυμιζει σφυριγμο. εχει περασει απο θεραπεια για ακαρεα τραχειας κ ολη μερα σημερα ηταβ ευδιάθετο εχοντας ξεκινησει δειλα δειλα να κελαιδα. μηπως υπαρχει κατι που να μπορω να κανω να το βοηθησω αυτη τη στιγμη;
 
Καλησπέρα. Τι θεραπεία έκανε ακριβώς; Με ποιο φάρμακο και πότε; Τη γνωμάτευση ποιος την έκανε;
 
Καλησπέρα. Τι θεραπεία έκανε ακριβώς; Με ποιο φάρμακο και πότε; Τη γνωμάτευση ποιος την έκανε;
με pulmosan κ γνωματευση απο το πετ σοπ. εχοντας ομως ολα τα συμπτωματα.. Την προηγουμενη εβδομαδα
 
Εννοείς ότι έκανε τη θεραπεία την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα είναι στην κατάσταση που περιγράφεις;
μαλιστα πριν 5 μερες για την ακρίβεια του εβαλα το φαρμακο οπως λενε οι οδηγιες!
τωρα εχει πεσει στο πλαι κ ειναι με τα ποδια στον αερα και συνεχιζει απλα να κουνα το κεφαλι του
 
Θα έλεγα ότι είναι είτε δηλητηρίαση από το φάρμακο, είτε απόφραξη από τα νεκρά ακάρεα, αν όντως είχε τέτοια εξαρχής, αλλά το διάστημα των πέντε ημερών που μεσολαβεί δεν ταιριάζει στην υπόθεση. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Υπήρξε κάποια επιδείνωση ή βελτίωση από την ημέρα που έβαλες το φάρμακο μέχρι σήμερα;
 
υπηρξε ραγδαια βελτιωση ειδικα σημερα αλλα απο τις 9 κ μετα απλα κατέρρευσε ολοκληρωτικα οπως περιγραφω. μοιαζει σαν να πνίγεται οπως λες κ δειχνει να τελειωνει δυστυχως
 
Όποιος και να είναι ο λόγος, φοβάμαι και εγώ πως είναι αργά για να κάνουμε κάτι τώρα. Δεν ξέρω αν έτυχε σε κάποιον άλλο παρόμοιο περιστατικό και αν έκανε κάτι που βοήθησε, ας μας πει.
 
Αυτόν τον ήχο που λες οτι κάνει... Τον κάνει και τα βράδυα; Τον κάνει για ώρες;η φωνή του είναι βραχνή;
 
ναι ειναι καπως βραχνη κ ναι τον κανει τα βράδια οχι για πολλες ωρες
 
Τώρα είναι ακόμα στον πάτο; Μένει με ανοιχτό το στόμα; θα μπορούσε όντως να είναι ακαρεα και να το έπαθε αυτό απο απόφραξη αν είναι σε προχωρημένο στάδιο...Αλλά γνωμάτευση απο πετ σοπ; Γιατί δεν το πήγες σε κάποιο γιατρό να το εξετάσει το πουλάκι; Μπορεί να μην είναι ακαρεα... Μπορεί να έχει κάτι άλλο που του προκαλεί αυτά τα συμπτώματα και τζάμπα να πήρε το φάρμακο μέσα του και αντί να το βοηθήσει... Του χειροτέρεψε την κατάσταση... Τέτοια συμπτώματα πάντως προκαλεί και η τραχειοβροχίτιδα!
 
Η κατάσταση φαίνεται να μην έχει επιστροφή.
Η προσπάθειά μας να βοηθήσουμε το κατοικίδιό μας ωθούμενη από την άγνοια έχει αυτού του είδους τις συνέπειες.
Ας ελπίσουμε να υπάρξει ανάκαμψη.
 
Εάν προλάβεις, γιατί από ότι κατάλαβα η κατάσταση του είναι πολύ προχωρημένη, πήγαινε το σε κάποιον πτηνίατρο, εξειδικευμένο δηλαδή στα πτηνά κτηνίατρο. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει, αφού νομίζω πως το πουλάκι είναι στα τελευταία του. Μακάρι να επανακάμψει!
 
το πουλακι σημερα σηκώθηκε απροσμενα μετα το χθεσινο κ περπατα φουσκωμενο στον πατο του κλουβιου διχως να εχει φαει τιποτα ουτε να εχει πιει νερο.
 
το πουλακι σημερα σηκώθηκε απροσμενα μετα το χθεσινο κ περπατα φουσκωμενο στον πατο του κλουβιου διχως να εχει φαει τιποτα ουτε να εχει πιει νερο.
Σπύρο βλέπω πως μένεις Αθήνα.. Μην το καθυστερείς άλλο και πήγαινε κλείσε για σήμερα κιόλας ένα ραντεβού με κάποιον πτηνίατρο της λίστας αυτής: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Κάποιος θα είναι κοντά στο σπίτι σου και θα σε βολεύει.. Πάρε πρώτα τηλ πες του την ιστορία και κλείσε ραντεβού!
Μακάρι να τα καταφέρει! Αλλά πρέπει να δράσεις άμεσα και να το δει κάποιος ειδικός!
 
δεν προλαβα δυστυχως να κανω τιποτα παραπανω. το πουλακι μας αφησε το απογευμα!
Ευχαριστώ ολα τα μελη για τις αμεσες απαντησεις!
 
Back
Top