Ασθένειες Καναρινι το οποιο κελαιδαγε, σταματησε τις τελευταιες μερες

dimitris133

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα παιδια... Πριν 3 βδομαδες μου εφερε ο πεθερος μου ενα καναρινι... Το οποιο κελαιδαγε.. Αλλα τισ τελευταιες μερεσ εχει σταματησει... Τι συμβαινει;
 
πιθανοτατα ξεκινησε η πτερροροια. Βλεπεις πουπουλα τριγυρω αυξημενα;
περιεγραψε αν ειναι κινητικο. Πες μας επισης αν ακους καποιο ηχο να βγαινει απο το πουλι σαν να σπαει σπορια.υπαρχει αλλο πουλακι σπιτι σου; αν ναι,θηλυκο ή αρσενικο;
 
αρσενικο ειναι.. Δεν παρατηρησα πουπουλα κατω... Πρωτα χαλαγε τον κοσμο και τωρα τιποτα...
 
το φυλο το ρωτησα για το αλλο πουλακι, αν υπηρχε βεβαια ηδη σπιτι σου.η παρουσια ενος θηλυκου ή ενος αρσενικου που κελαηδουσε πιο εντονα απο τον καινουργιο φιλο σου ειναι λογοι (διαφορετικοι)να σταματησει το κελαηδησμα
 
βασικα ο γειτονας μου εχει πολλα πουλια καθωσ και ο απεναντι εφερε τωρα ενα τα οποια χαλανε τον κοσμο... Τι μου προτεινετε να κανω
 
κυριως προσεχε μηπως δεις ανησυχιτικα σημαδια στην υγεια του πουλιου(κακοκεφο, καθεται με φουσκωμενα πουπουλα την ημερα, ακουγεται ηχος σαν να σπανε σπορακια απο μεσα του κλπ). Κατι διαφορετικο στη συμπεριφορα περα απο το σταματημα του κελαηδησματος. Αν μπορεις αλλαξε του θεση να μην εχει επαφη με τα αλλα αν και η αποσταση που εχουν δεν νομιζω να το επηρεαζει. Ανεφερε ξανα οτι παρατηρησεις
 
οχι δεν εχω παρατηρησει τιποτα και κινητικο ειναι και τρωει αλλα περιεργο ηχο δεν εχω ακουσει(οπως να σπανε σπορακια απο μεσα του). Δεν εχει οπτικη επαφη με τα αλλα, αλλα τα κελαιδηματα τα ακουει... Μηπως θελει καμια βιταμινη η κατι αλλο;αυτος ο ηχος που λες σαν να σπανε σπορακια μεσα του τι ειναι΄;
 
αυτος ο ηχος τον κανουν οταν εχουν ακαρεα της τραχειας που σε αυτη την περιπτωση δεν πυστευω να ειναι κατι τετοιο μαλλον ειναι που προετοιμαζετε για πτερρορια.
 
αμα προετοιμαζετε για πτερρορια παρτου ποληβιταμινες για το νερο και αμα ειναι θα σου κελαιδησει οταν την περασει αυτη τη φαση.
 
αν η αιτια ειναι η επερχομενη πτερροροια(το ευχομαι ) τοτε δινε του μισο (κομμενο στη μεση με το τσοφλι) βραστο (12 λεπτα) αυγο στην αυγοθηκη καθε δευτερη μερα. Μην το αφηνεις πανω απο 5 ωρες στην αυγοθηκη για να μην αλλοιωθει. Δινε του μπανακι καθε μερα και πιο συχνα αν εχει πολυ ζεστη. Μην το αφηνεις πανω απο μιση ωρα γιατι μετα ισως πινει απο το λερωμενο νερο. Αν βρεις σπορο περιλλα βαλε προσθεσε 5% στο μιγμα σου

http://www.robharvey.com/animage/white-perilla.jpg
 
ευχαριστω παιδια... Να σας ρωτησω και κατι αλλο..σκεφτομαι να παρω και ενα θυλυκο για να το ζευγαρωσω αργοτερα.. Αν ολα πανε καλα... Τι λετε΄; Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με τα πουλια κα δεν το κατεχω και πολυ
 
καλητερα το θυληκο παρτο απο σεμτεμβρη που φερνουν φετινα πουλια και θα το εχεις ενα μηνα καραντινα μακρια απο το αλλο πουλι που εχεις και του χρονου την ανοιξη μπορεις να τα ζευγαρωσεις.
 
Back
Top