Γενικά Καναρινι τρώει απο τον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης redbird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

redbird

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Το καναρινάκι μου το πράσινο έχει τη συνήθεια να τρώει απο τον πάτο του κλουβιού αρκετές φορές την ήμερα. Μήπως ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο να του τη κόψω τη συνήθεια; Ευχαριστώ!
 
Εγω θα σου προτεινα να καθαριζεις το κλουβι του καθε μερα η τοσο συχνα ωστε να μην μαζευεται τροφη κατω. 😉
 
Το κλουβί σου εχει αποσπόμενο πάτο ή ενσωματωμένο;
 
Αυτό που σου προτήνει ο Ανέστης,ίσως να μετριάσει κάπως την παρουσία του στον πάτο. Πρέπει όμως να πούμε οτι πρόκειται (το ψάξημο,το "σγάρλεμα" κάτω) για μια συμπεριφορά γραμμένη στο DNA
των πουλιών, που έρχεται απο πολύ μακρυά. Οι πρόγονοί του βλέπεις, έψαχναν για σπόρους και σκουλήκια στο χώμα.Αν υπάρχει η σωστή
περιποίηση και καθαριότητα, έχω την γνώμη οτι αυτό, δεν πρέπει να σε ανησυχεί.
Υ. Γ μη παραλήπεις να του δήνεις σε μιαν αυγοθήκη, γκρίτ ή σπασμένα
όστρακα.
 
O πάτος είναι αποσπόμενος! Σπασμένα όστρακα του δίνω. Το γκρίτ τι είναι;
 
Εγω νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι οτι πρεπει να υπαρχη σχαρα πριν τον πατο που μαζευει τα σκουπιδια κουτσουλιες ωστε να μην μπορει το πουλι να τρωει απο κει για να μην υπαρχουν προβληματα.
 
Εγω νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι οτι πρεπει να υπαρχη σχαρα πριν τον πατο που μαζευει τα σκουπιδια κουτσουλιες ωστε να μην μπορει το πουλι να τρωει απο κει για να μην υπαρχουν προβληματα.
... Και φυσικα η αναλογη αποσταση απο την σχαρα εως τον πατο.
 
Αυτο που σου ειπε ο γιωργος, ανεβασε τη σχαρα πιο πανω, προκειμενου να μεγαλωσει η αποσταση και να μη φτανει κατω τοπουλι. Μπορεις να δοκιμασεις και ταιστρα που μαζευει τα φλουδια, ειδα στη γειτονια μου 3,50 ευρω.
 
Αυτο που σου ειπε ο γιωργος, ανεβασε τη σχαρα πιο πανω, προκειμενου να μεγαλωσει η αποσταση και να μη φτανει κατω τοπουλι. Μπορεις να δοκιμασεις και ταιστρα που μαζευει τα φλουδια, ειδα στη γειτονια μου 3,50 ευρω.
Tι ακριβως ειναι αυτο Κατερινα. Αν θελεις εξηγησε μας. Αν υπαρχει και δυνατοτητα φωτο, ακομα καλυτερα.
 
βαζε τροφή μονο στις ταιστρες, να τις γεμίζεις μεχρι την μεση έτσι ώστε να μηνν μπορει να ρίξει τους σπόρους κατω.
 
Γιωργο θα βαλω φωτο,τις πηρα αλλα ακομα δεν τις δοκιμασα, μου εκανε εντυπωση οτι στο πετ που τις ειδα σε εφαρμογη κραταει τα φλουδια ξεχωριστα, πεφτουν λιγ αλιγα σπορακια και τρωνε ολους τους σπορους τ απουλια ετσι.χωρανε σε ποσοτητα 6 ταιστρες κανινικες.
 
ταιστρες

Kαλημερα! Δεν μπορω να βρω το ποστ που ειχα υποσχεθει φωτο απο τις ταιστρες, δεν ειναι και τιποτα συγκλονιστικο, αρκει που μαζευει υποτιθεται τ αφλουδια καπου ξεχωριστα. Το εβαλα χτες στα πουλια αλλα δεν μπορουσαν να καταλαβουν πως δουλευει κι ειχαμε σοου, προσπαθουσαν να τσιμπησουν εξω απο το πλαστικο, καλου κακου εβαλα και 2 κλασσικες μεσα στο κλουβι, μην πανε απο ασιτια, μονο αυτο μας εμεινε! Αν εχω αποτελεσματα θα ενημερωσω!:D
 

Συνημμένα

  • taista 001.webp
    taista 001.webp
    20,9 KB · Προβολές: 79
  • taista 002.webp
    taista 002.webp
    14,4 KB · Προβολές: 70
Κατερίνα θα μπορούσες να βαλεις και μια φωτογραφία με την ταίστρα στο κλουβί; Δεν καταλαβα από την φωτογραφία αν είναι εσωτερική ή εξωτερική ταίστρα... Εφαρμόζει σε όλα τα πορτακια; Τι ποσότητα φαγητού χωράει και από τις προμηθεύεται κανείς😕
 
Καλησπέρα. Το καναρινάκι μου το πράσινο έχει τη συνήθεια να τρώει απο τον πάτο του κλουβιού αρκετές φορές την ήμερα. Μήπως ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο να του τη κόψω τη συνήθεια; Ευχαριστώ!
Εμενα τρωει κανονικα το φαι του αλλα εδω και δυο μερες βλεπω να τρωει το χαρτι. Τι σημαινει αυτο μηπως χρειαζεται βιταμινες. Απο κελαηδημα ειναι τελειο!
 
Το κλουβί σου έχει σχάρα; Αν οχι, μάλλον καλά θα ήταν να έβαζες μία ή να παρεις ενα κλουβι με σχάρα αποσπώμενη.
Ένα καλό υπόστρωμα ειναι και ο Ζεόλιθος υψηλής κοκκομετρίας.
 
Back
Top