Ασθένειες Καναρινι φουσκωμένο στον πάτο του κλουβιού

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα παιδιά, έλειψα για δυο μερες κ πριν λιγο που γυρισα ειδα ενα απο φετινά μικρά μου, φουσκωμένο στον πάτο του κλουβιού με καρινα κ μαύρες κουτσουλιές, του έδωσα ζαχαρονερο αλλα κάθε λεπτό ειναι κ χειρότερα.

rsz_img_0597.webp rsz_img_0598.webp rsz_img_0599.webp
 
Καλησπέρα παιδιά, έλειψα για δυο μερες κ πριν λιγο που γυρισα ειδα ενα απο φετινά μικρά μου, φουσκωμένο στον πάτο του κλουβιού με καρινα κ μαύρες κουτσουλιές, του έδωσα ζαχαρονερο αλλα κάθε λεπτό ειναι κ χειρότερα.

View attachment 33955 View attachment 33956 View attachment 33957
Νομίζω πως τα μαύρα περιττώματα πως παρουσιάζονται όταν υπάρχει εσωτερικό αιμορραγικό πρόβλημα. Θα σε συμβούλευα άμεσα να το δει ειδικός... Φοβάμαι για κοκκίδια...
 
Νομίζω πως τα μαύρα περιττώματα πως παρουσιάζονται όταν υπάρχει εσωτερικό αιμορραγικό πρόβλημα. Θα σε συμβούλευα άμεσα να το δει ειδικός... Φοβάμαι για κοκκίδια...
Δεν άντεξε κ γιαννη πριν 20 λεπτά πέθανε, ευχαριστω πολυ πάντως, ηταν μαζί με αλλα δυο αδερφάκια του σε μια κλούβα πτήσης κ προχθές που τα φρόντισα δεν έδειξε κατι, χθες τους άλλαξε νερο η γυναίκα μου κ δεν κατάλαβε κατι εγω γυρισα απο το χωριό σημερα το απόγευμα κ αυτο μέσα σε λίγες ώρες πέθανε. Να ανησυχώ για τα υπόλοιπα; Τους έκανα έναν έλεγχο κ η κοιλιτσα τους κ το στήθος ηταν εντάξει
 
Αν αυτό που αναφέρθηκε ειναι κολλητικο απολυμανε το κλουβακι και άλλαξε τα σκεύη σύντομα να μην κολλησουν τα αλλά πουλακια! ☹
 
Και ιδιαίτερα αν μιλάμε για κοκκίδια που κολλάνε από τις κουτσουλιές.
 
Οπότε ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ... Κρίμα για το πουλακι αλλά μην τα παρατας έχει τα αλλά να φριντισεις... ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
 
Οπότε ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ... Κρίμα για το πουλακι αλλά μην τα παρατας έχει τα αλλά να φριντισεις... ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
Αυτο έκανα, τα απολύμανα όλα, αλλα ηταν μαζί όλες αυτές τις μερες
 
κατσε επειδη δεν καταλαβα ειναι μωρακια; αν ναι.. Αν τρωνε και ειναι δραστηρια δεν εχουν κατι! Εκανες ο,τι καλυτερο μπορουσες και η απολυμανση ηταν το σημαντικοτερο! Θα δουμε πως θα παει και να μας κρατας ενημερους :)
 
κατσε επειδη δεν καταλαβα ειναι μωρακια; αν ναι.. Αν τρωνε και ειναι δραστηρια δεν εχουν κατι! Εκανες ο,τι καλυτερο μπορουσες και η απολυμανση ηταν το σημαντικοτερο! Θα δουμε πως θα παει και να μας κρατας ενημερους :)
Δεν ειναι μωρά, ειναι 2 μηνών απλά τα είχα μαζί κ τα τρια σε μια μεγάλη κλούβα
 
εε και 2 μηνων μωρακια ειναι.. ενταξει δεν εμεινε τιποτα αλλο να κανεις.. Θα δουμε την προοδο τους αλλα αν τρωνε και ειναι ζωηρα ειναι καλα
 
Λυπάμαι για το μικράκι.. ☹ Παρατήρηση πολύ στενή και πιο συχνό έλεγχο της κοιλιάς των υπολοίπων. Με καθαριότητα και σωστή διατροφή να μη φοβάσαι τίποτα! 😉
 
Back
Top