Γενικά Καναρινι Carpodacus Mexicanus

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Σημερα πηγα σε ενα pet shop και ειδα ενα πολυ ομορφο καναρινι. Μου ειπαν οτι λεγεται Carpodatus Mexicanus. Ξερει καποιος φιλος αν ειναι πραγματικα καναρινι και αν ναι αν εχει καλη φωνη. Το χρωμα του ηταν προς το μαυρο. Ευχαριστω!
 
Ανοίκουν στα - finches -
Το αρσενικό έχει κοκκινοπό χρωματισμό στο κεφάλι
και στο ορροπύγιο, πολλές φορές και στο στήθος.
Το θηλυκό και τα ανόρημα πουλιά είναι σαν θηλυκά σπουργίτια.
 
Mερικές φωτο για να δούμε αν μηλάμε
για το πουλάκι που είδες. Μαύρο δεν βλέπω να έχει κάπου.
 

Συνημμένα

  • hf1.webp
    hf1.webp
    14,6 KB · Προβολές: 164
  • hf2.webp
    hf2.webp
    16,9 KB · Προβολές: 158
  • hf3.webp
    hf3.webp
    13,7 KB · Προβολές: 198
  • hf4.webp
    hf4.webp
    13,8 KB · Προβολές: 162
Κυριε Σταυρο το χρωμα του ηταν μαυρο με λιγες κοκκινες πινελιες. Εμοιαζε απολυτα με τα καναρινια. Το χρωμα μου εκανε αισθηση. Κοστιζε 50 ευρω. Πιστευετε πως αξιζει να το αγορασω;
 
Κυριε Μακη ηταν το ιδιο της φωτο αλλα λιγο πιο σκουρο.
 
Αν λοιπόν αναγνωρίζεις σ' αυτές τις φωτό
το πουλάκι που είδες, καλόν θα είναι να περιμένεις
να σου απαντήση κάποιος που ασχολείται με
καρποντάκους για το τί πουλιά είναι. Τί χαρακτήρα έχουν,
και αν πρέπει να ασχοληθεί κάποιος πρωτάρης με αυτά.
Κάνε λίγο υπομονή πρίν αγοράσεις, ελπίζω θα πάρεις
απαντήσεις γι' αυτά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Λευτέρη, καλησπέρα.
Έχω στην κατοχή μου τα τελευταία 2,5 χρόνια έναν Καρποντάκο (δαχτυλιδωμένο, εξωτερικού) ακριβώς όπως στην 1η & 4η φωτογραφία του Μάκη.
Τα χαρακτηριστικά τους είναι όπως περιγράφεται στο άρθρο της Georgina.
(G, έγινες αιτία να μάθω ότι υπάρχουν σε ελεύθερη κατάσταση στην Ελλάδα!)
Ξέρω ότι γίνεται μία προσπάθεια εκτροφής-στην Αθήνα κυρίως. Μάλιστα με πολλές μεταλλάξεις αυτών.
Η μόνη ένσταση (όσον αφορά το δικό μου) είναι για το κελάϊδημα. Τον 1ο χρόνο δεν κελαϊδησε καθόλου(παρότι ζευγάρωσε-παράδοξο!), τον 2ο πολύ λίγο. Φέτος αρκετά καλύτερα, τώρα που πύρωσε. Μάλιστα πριν 2 μέρες τον έβαλα για ζευγάρωμα.
Στη διατροφή δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό πουλί. Δεν παχαίνει, όπως & οι ελληνικοί σπίνοι.
Στη διαμονή επίσης δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, το χειμώνα είναι σε κλούβα με άλλα άγρια. Φοβόμουν κυρίως την συμπεριφορά των σπίνων μου(ελληνικών), γιατί είναι κυριαρχικά πουλιά. Κανένα πρόβλημα από καμιά πλευρά.
Ζευγαρώνει 2 χρόνια με κανάρες, φέτος για τρίτη χρονιά. Μάλιστα με κανάρες κίτρινες.
Πέρυσι μου έσπασε κάποια αυγά & ήτανε λίγο επιθετικός στο ζευγάρωμα.
Τα πουλιά που βγάζουν, έχουν πολύ ωραίο σωματότυπο, δεν έχω καταφέρει να τους δώσω ιδιαίτερο κόκκινο(με φυσικό τρόπο).
Επιβλητικά, μαγαλόσωμα με ασταμάτητο κελάϊδημα.
Σαν μία γενική εικόνα θα σου πω ότι είναι ένα ήπιο (από κάθε άποψη) αγριοπούλι.
Υπόθέτω ότι αυτό που βρήκες θα είναι & εκτροφείου(μέχρι σήμερα δεν γνώριζα για άγρια) οπότε ακόμα λιγότερα τα προβλήματα.
Καλή τύχη, σε όποια σου απόφαση.
 
Χαρη καλησπερα. Ειναι πραγματι εκτροφειου. Ειναι πολυ ομορφο πουλακι. Ενθουσιαστηκα μολις το ειδα. Ομως, η ενσταση σου για το κελαϊδημα με προβληματησε. Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου.
 
Λευτέρη, αυτό αν όντως συμβαίνει, είναι σοβαρό.
Δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό του είδους.
Εγώ το είχα σαν ψιλοδεδομένο (δεν το 'χω ψάξει παραπέρα), εφόσον είναι μακρινά ξαδέλφια του δικού μας σπίνου.
Του οποίου έχω... Τρελή αδυναμία, αν & κελαϊδάνε μόνο την άνοιξη!
Το πουλί αυτό δεν ήταν & στις άμεσες προτεραιότητές μου.
Όμως εφόσον σου άρεσε ως φαινότυπο, ψάχτο περισσότερο.
Είναι όντως όμορφα & περήφανα πουλιά
Αξίζει τον κόπο!
 
Θα συμφωνήσω με τον Χάρη και να συμπληρώσω οτι οι Καρποντάκοι έχουν την συνήθεια να ''σηκώνουν'' εύκολα φωνές (τα δικά μου ζευγάρια λένε κοτσύφι). Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι εκτροφείς είναι τα ''χτυπήματα'' των αυγών πράγμα το οποίο μας ενδιαφέρει έμεσα (δεν ξευφεύγουμε από τον άγριο φαινότυπο) αλλά με προσπάθεια ξεπερνίεται εύκολα.

Φιλικά
 

Σχετικά θέματα

Back
Top