Αναπαραγωγή Καναρος με λίπος κι αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_har
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
Καλη σας μερα. Μια ακομη απορια, εχω ενα ζευγαρι που η θυλικια ειναι πολυ πυρομενη κ τιτιβιζει με καθε κελαιδημα, την εβαλα με εναν αρσενικο αλλα τον τσιμπαγε κ. Την εβαλα με πιο μεγαλοσωμο, με αυτον τα παει καλα αλλα αυτη στρωνεται κ αυτος δεν βατευει. Αυτος ο καναρος εχει αρκετο λιπος! Οι αλλοι καναροι ειναι ηδη σε φωλιες, σκευτηκα μηπως την αφησω με αυτον αλλα οταν φτιαξει φωλια της βαλω για λιγη ωρα καποιον απο τους αλλους κ τον επιστρεψω στα μωρα του κ. Αυτην με τον παχουλο :) θα ειναι λαθος; Εχω κυνδηνο για κατι; Απλα δεν. Θελω να ειναι ασπορα...
 
οποιος μπορει ας με βοηθήσει γτ οι μερες περνανε και δεν ξερω αν εχω και πολλα περιθώρια για να κανω δοκιμες :)
 
θα ειναι λαθος; Εχω κυνδηνο για κατι; Απλα δεν. Θελω να ειναι ασπορα...
Κίνδυνος υπάρχει. Μπορεί να πάνε ΟΛΑ καλά, μπορεί όλα στραβά. Φοβάμαι ότι κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά αφού μιλάμε για ένα σενάριο που χωράει τα πάντα.
 
Μπορείς πράγματι να μεταφέρεις έναν κάναρο να βατέψει και μετά να τον επιστέψεις…

Η καλύτερη ώρα για να γίνει αυτό είναι πρωί. Θα πρέπει να το κάνεις κάποιες συνεχόμενες μέρες κάθε πρωί και πάλι πίσω. Μετά οι απόψεις διίσταστε, κάποιοι λένε πως μετά την γέννηση του πρώτου αυγού δεν χρειάζεται να πηγαινοφέρνεις τον κάναρο και άλλοι πως πρέπει μέχρι και την γέννηση του τελευταίου αυγού.

Καλύτερα να απομακρύνεις τον παχουλό κάναρο.
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... αυτο θα κανω μαλλον θα την αφησω να.φτιαξει φωλια και θα της βαλω τον εναν καποια πρωινα μηπως την βατεψει κ πισω στο κλουβι του με την δικη του ζευγαρωμενη. Ελπιζω ολα να πανε καλα... Δεν εχω κ αλλη επιλογη! Οσο για τον παχουλο καναρο λεω να τον αφησω μαζι της κατα το κλωσσημο μπας και την ταιζει οπως και τα μικρα αν τυχον βγουν καποια...
 
Η κανάρα σου τον γνωρίζει τον κάναρο που θα της βάζεις κάθε πρωί και μετά θα τον αποσύρεις; Και θα είναι στο ίδιο κλουβί και ο παχουλός αρσενικός;

Θεωρώ πως όλο αυτό το πάρε-δώσε και όλη αυτή η μετακίνηση μόνο αναστάτωση και εκνευρισμό θα φέρει στα ζευγάρια σου.. Έτσι ούτε οι αρσενικοί θα βατέψουν, ούτε οι θηλυκές θα κάνουν αυγά.. Και αν κάνουν δεν πρόκειται να τα κλωσήσουν.. Άσε τα ζευγάρια στην ησυχία τους.. Αν τα αυγά είναι άσπορα τότε στη δεύτερη γέννα των θηλυκών μπορείς να αλλάξεις τους αρσενικούς. Αλλά όλο αυτό που σκέφτεσαι μην το κάνεις! Είναι λάθος.. Κατά τη δική μου γνώμη φυσικά!
 
Ευχαριστω πολυ :) απλα επειδη τα αλλα ζευγαρια εχουν ηδη αυγα ελεγα μηπως της βαλω καποιον απο τους μπαμπαδες την βατεψει κ τον βγαλω παλι γτ ο δικος της δεν. Παιζει να βγαλει ενσπορα και να τον αδυνατισω σε μια. Βδομαδα απιθανο!
 
Back
Top