Αναπαραγωγή Καναρος προσπαθει να βατεψει την καναρα ενώ ειναι στη φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyriako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyriako

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
116
Πόλη
Πτολεμαΐδα
μωλις σκασανε μυτι 2 απο τους 4 μεχρι αυριο πρεπει να βγουν και οι υπολυποι εχω προβλημα με τον καναρο προσπαθει να βατεψει ενω η καναρα ειναι στην φωλια 😕 τι να κάνω;
 
(1)ναι σε ζευγαρωστρα ειναι. (2) εδω και δυο τρεις μερες. (3) τον εβγαλα γιατι δεν σταματουσε να προσπαθει
 
Δεν νομιζω πως η απουσια του θα ειναι επωδινη για τα μικρα, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος... Τουλαχιστον εχετον διπλα στην καναρα...
 
μωλις ηρθε και ο τριτος :D εμηνε ενας ακομη και η καναρα ταιζει κανονικα ελπιζω να πανε ολα καλα
 
πρεπει να χωρισεις τον αρσενικο. Βαλε χωρισμα στη ζευγαρωστρα και ασε την καναρα να μεγαλωσει μονη της τους νεοσσους. Δεν θα εχει κανενα προβλημα.
 
τα μικρα ειναι 6 ημερων και ολα πανε καλα. Εκτος απο την ωρα φαγητου κοιμουντε συνεχεια ειναι φυσιολογικο να κοιμουνται τοσο πολλες ωρες;
 
πρεπει να χωρισεις τον αρσενικο. Βαλε χωρισμα στη ζευγαρωστρα και ασε την καναρα να μεγαλωσει μονη της τους νεοσσους. Δεν θα εχει κανενα προβλημα.


Ωχ αλήθεια; Μου ΄χει τύχει κ ΄μενα κάτι παρόμοιο.Βασικά
σε ένα ζευγάρι μου ο κάναρος χάλαγε την φωλιά της κανάρας,
τελικά τον έβγαλα όταν έκανε τα αυγά κ τον ξαναέβαλα τώρα
που σκάσαν κ αρχικά πήγαινε κ πείραζε την κανάρα
συνέχεια στην φωλιά, αλλά έβλεπα κ να την ταΐζει κ αυτή με την
σειρά της να ταΐζει τους νεοσσούς κ τους έβλεπα πιο φαγωμένους
από όταν την είχα μόνη της. Τι λες να κάνω;
 
συνηθως ξαναβαζουμε μεσα τον καναρο εφοσον τα μικρα φτασουν 23-25 ημερων και μπορουν να απογαλακτιστουν(εννοω να χωριστουν απο τους γονεις με το χωρισμα και οχι να πανε σε αλλο κλουβι) γιατι με αυτο που εκανες εσυ μπορει και να ειναι επιθετικος προς τα μικρα. Εφοσον ομως ο δικος σου ταιζει την καναρα και δεν ειναι επιθετικος προς τα μικρα αφησε τα μαζι. Καλο ειναι ομως να παρατηρησεις αρκετη ωρα τη συμπεριφορα του για να μην τσιμπαει τα μικρα.
 
εγω αφησα μονη την καναρα και μεχρι τωρα τα ταιζει κανονηκα. Τον καναρο δεν θα τον ξαναβαλω γιατι πηστευω πως φτανει για φετος
 
Back
Top