Αναπαραγωγή Καναρος "τσαμπουκας"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας

Ενα απο τα ζευγαρια που εχω βαλει δειχνει να ειναι ετοιμο. Ο καναρος ειναι πολυ πυρωμενος (επαφη δεν εχω δει ακομα αλλα δεν ειμαι και ολη την ωρα εκει). Η καναρα κανει φωλια αλλα ο κυριος πηγαινει και την χαλαει. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;

Και κατι αλλο. Χθες βρηκα την κοπελια (βλεπε φωτο) να εχει κτυπηθει. Αιμορραγουσε κατω απο το ματι ευτυχως οχι κατι σοβαρο. Για να τιμωρησω τον κυριο τον εβγαλα απο το κλουβι. Τι ηθελα να το κάνω; Πρωτη φορα εχω δει καναρινι να θελει να "φαει" τα σιδερα για να βγει. Χτυπιοταν και σφηνωνε το κεφαλι του μεσα απο τα καγκελα προς το μερος της. Προσπαθουσε με το ραμφος να σηκωσει το πορτακι! Μπηκα αναμεσα στα δυο κλουβια για να του κοψω την θεα και ορμαγε προς το μερος μου να με τσιμπησει. Καταλαβα οτι τρελλαθηκε που τον χωρισα απο την συμβια του και τον ξαναβαλα πραγμα που τον ηρεμησε αμεσως. Αν ομως το ξανακανει τι γινεται;

Ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • Εικόνα001.webp
    Εικόνα001.webp
    25,8 KB · Προβολές: 92
Αν έχουν ζευγαρώσει και η κανάρα κάθεται στ' αυγά της δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.
Πριν ξεκινήσει η διαδικασία για την δεύτερη γέννα θέλει προσοχή.
Αυτό που βλέπω στην φωλιά είναι επικίνδυνο. Εξηγούμαι...
Το πλαστικό καλαθάκι και η χαροπετσέτα, ή το χαρτί κουζίνας που μεσολαβεί μεταξύ φωλιάς και νήματος, δεν έχουν συνοχή. Με το μέσα - έξω της κανάρας μπορεί να παρασυρθεί ολόκληρη η φωλιά ή να περιστραφεί ακόμα και 90 μοίρες, με αποτέλεσμα τα
αυγά να πέσουν κάτω ή στο πλαστκό της φωλιάς. Τώρα μάλλον δεν μπορείς να επέμβεις,
αλλά στην επόμενη γέννα, στην θέση του χαρτιού βάλε τσόχα και ράψ' την επάνω στο πλαστικό.
 
Αγαπητε φιλε μπορω να επεμβω διοτι η καναρα παροτι καθεται στην φωλια δεν εχει κανει ακομη αυγα

Ευχαριστω
 
Back
Top