Διατροφή Κανει καλο το musli σε παπαγαλακια και καναρινια;

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
πηρα μια συσκευασια που περιεχει


Συστατικα

Αποξηραμενα φρουτα: σταφιδες, μηλα με φλοιο, χουρμαδες, μπανανα, αχλαδια,ροδακινα, δαμασκηνα, βερυκοκα, συκα

Δημητριακα: νιφαδες βρωμης, νιφαδες σιταριου, νιφαδες σικαλης, νιφαδες καλαμποκιου, σποροι σογιας

Ξηροι καρποι: ηλιοσποροι, φυστικια, φυστικια κασιους, φουντουκια, αμυγδαλα, φυσικο αρωμα

αυτα εχει και λεει χωρις ζαχαρη, χαμηλο σε λιπαρα

αυτο κανει καλο στα παπαγαλακια και σε καναρινια; Και ποσο συχνα;
 

Συνημμένα

  • nm.webp
    nm.webp
    55,3 KB · Προβολές: 103
μπορεις να βαλεισ μια φωτο; να το δω γιατι νομιζω οτι εχω παρει και εγω τετοιο η κατι παρομοιο
 
Δινω στον Μαριο συχνα μουσλι που περιεχει: νιφαδες κριθαριου, βρωμης, σικαλης, σταριου και καλαμποκιου, αλλα αφαιρω τις σταφιδες. Γενικα προτιμω να του δωσω σαν επιβραβευση ενα μικρο κομματακι σταφιδας, ξερου συκου η' βερυκοκου, παρα σαν 'διατροφη'.
 
Και στους μεγαλύτερους παπαγάλους (ζακό) επιτρέπεται, χωρίς ζάχαρι όπως λες. (Εμάς τις σταφίδες που περιέχει τις βγάζει έξω - τις πετάει από το μπωλ μόνος του!)
 
Καλησπέρα είναι πολύ ωραίο το σκέυασμα που έχεις πάρει, τα Lovebird θα ξετρελαθούν. Την πρώτη φορά που θα το δούνε θα διστάσουν αλλά μέτα θα τα τσακίσουν, το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ σε παπαγαλοειδή, τα καναρίνια δυστηχώς λόγο κατασκευής ράμφους και διατροφικών αναγκών δεν μπορούνε να τα φάνε!
 
Back
Top