Αναπαραγωγή Κανει να βαζω στα Ζεμπράκια αυγοτροφη καθε μερα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τώρα που έχεις νεοσσό προσφέρεις άφθονη τροφή και ποικιλία. Καθαρό νερό κάθε μέρα.

Τα πτηνά μας είναι κυρίως σποροφάγα αλλά οι νεοσσοί χρειάζονται πρωτεΐνες για να αναπτυχθούν γρήγορα και σωστά.
 
Οκ ειχαμε πει να βαζω αυγοτροφη απλα δεν ηξερα αν πρεπει να εχω συνεχεια. Μεχρι τωρα συνεχεια βαζω αλλα ειπα μηπως τελικα τους κανει κακο...

@YannisK εχουν σπορους versele laga για παραδεισια, μιλλετ κεχρι και αυγοτροφη
 
Σε αυτή την φάση δεν κάνει κακό, την χρειάζονται. Μια καλή πηγή πρωτεΐνης είναι και το ασπράδι του αυγού.
@YannisK εχουν σπορους versele laga για παραδεισια, μιλλετ κεχρι και αυγοτροφη
Ποια αυγοτροφή;
 
versele laga και αυτη για παραδεισια... εχω και για παπαγαλους!:D
Καλές είναι και οι δύο. Δες στα συστατικά το ποσοστό πρωτεΐνης και προτίμησε αυτή με το μεγαλύτερο ποσοστό (εκτός βεβαια αν δεν τους αρέσει...)
 
Κανει να δωσω αυτη που ειναι για τους παπαγαλους; Την εχω αλλα δε την εχω δωσει γιατι δεν ηξεραν τα παιδια αν κανει τη δωσω
 
Γιατί; Εσύ δεν τρως γαρίδες; 😛 Εγώ θα την έδινα, λογικά έχει μεγαλύτερο ποσοστό πρωτεΐνης.
Τα σκουληκάκια είναι άψογα και τα κοχύλια απαραίτητα. Πολλοί ταΐζουν τα εξωτικά με ζωντανά σκουλήκια (αλευροσκώληκες).
 
Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να αλλάξεις τώρα ξαφνικά αυγοτροφή. Αν δεν την δεχτούν; Αν δεν ταίσουν τον μικρό λόγω αυτής της αλλαγής; Δε ξέρω επίφοβη κίνηση... Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή που είχες να τις ανακατεύεις και τις 2 αυγοτροφές και να τις δίνεις μαζί..
 
Συμφωνώ πλήρως με όσα γράφει η Αλίκη.
Ακόμα και να αγοράσεις την ίδια αυγοτροφή που τους έδινες και να τα προμηθεύεις με αυτήν, όσο ο νεοσσός είναι στην ανάπτυξη, ώστε να χτίσει έναν σωστό, δυνατό οργανισμό.
Κι έπειτα βλέπεις.
Τώρα αν τους βάλεις από την νέα και την τρώνε όλη, έχει καλώς.
 
Καλημερα παιδια! Δε θα την βαλω... Οπως ειπα και παραπανω τη σιχενομαι λιγουλακι...
 
Όσον αφορά στη σιχαμάρα, μην κολλάς. Δεν είναι ζωντανά μέσα στην αυγοτροφή, και προφανώς είναι αποστειρωμένα και ξερά. Μάλιστα η ζωική πρωτεΐνη τους είναι φοβερά θρεπτική.
 
Βάσια σαν ιδέα δεν είναι κάπως, είναι αηδία, αλλά συνηθίζεις ή...
, σκέφτεσαι ότι πάνω και μέσα στο σώμα σου κυκλοφορούν τόσα πολλά μικρόβια όσα δεν είναι ο παγκόσμιος ανθρώπινος πληθυσμός
... Εφόσον είπες ότι έχεις παιδιά, τα έχεις αλλάξει άπειρες φορές και όχι μόνο στη φάση που έπιναν μόνο γάλα
... Δουλεύεις σε κρεοπωλείο - θυμάμαι καλα;
Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι συνηθίζεται, δεν βρωμάει και κάνει καλό.
 
Βρε συ, δεν είπα ότι τα παιδιά έχουν σκουλήκια ή τα κρέατα του μαγαζιού. Λέω ότι το να ξεσκατίζεις ή να έχεις επαφή με ωμά κρέατα είναι δουλειές που δεν είναι και τόσο ευχάριστες στην επαφή και όμως τις συνηθίζουμε. Έτσι θα μπορούσες να συνηθίσεις και αυτήν την αυγοτροφή.
 
Back
Top