Γενικά Κανει να δινουμε παγωμένο νερο στα πουλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
διαβάζοντας το το θεμα για τον καύσωνα μου ηρθε η εξής απορία,
κανει να δινουμε παγωμένο νερο στα πουλια η θα εχουν πρόβλημα με
της φωνητικές χορδές τους;
 
δροσερο νερο μπορεις να δινεις παρα πολυ παγωμενο οχι.Αλλα αμα αλλαζεις το νερο 2 με 3 φορες την ημερα δεν νομιζω να χρειαζονται πολυ παγωμενο νερο.
 
Πιστευω πως αυτο που σου προτείνει οΑρης ειναι σωστό! Ναι στο δροσερό, οχι στο παγωμένο! Κάποτε μου πρότεινε κάποιος να βάλω παγάκια στο νερό του πουλιου για να ειναι πολύ δροσερό, με αποτέλεσμα το πουλί να χάσει την φωνή του για κανά μήνα... Οπότε προσοχή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Βασικα το προβλημα με τα παγακια και τον παγο δεν ειναι τοσο το κρυο.. Οσο η αναπτυξη μικροβιων-βακτηριδιων... Τα παγακια ειναι μικρες βομβες μικροβιων και... Βακτηριδιων... (εντερικες λοιμωξεις).
 
Oreo ola afto pou diabaso.

ala ego dino ta poulia mou kanonika nero, oute pagomeno oute krio, nero pou exei tin thermograsia meta 2 ores sto domatio.

Giati afto;
To soma tou pouliou exei mia thermograsia pou einai peripou sta 36 bathmous. Afti tin thermograsia kratai to soma oti ginete. An ego dino tora sta poulia nero pou exei px 12 bathmous, to soma exei apo tous sensores pou einai anamesa sti diadromi apo ton ramfos mexri to stomaxi, tin etiposi prepei na sestenete olo to soma gia na menei pali stin thermograsia pou einai fisiko tou. Simenei to pouli sestenete pio poli.

To idio katalabenete an pinete pagomeno nero i anapsiktika, amesos to soma sas ksekinisi na idroni. Afto ginete giati o soma mas selei na kapsei pio poli thermides na sestenete na sfiaxnei meza sto soma mas tin diafora apo tis thermograsies.

Ektos afto xanete to pouli dynami, giati to soma xani energia gia na sestenete.
 
βαζαι μισο μισο (μισο απο βρυσι, μισο απο παγωμενο)οχι παγακια, οσο για τις φωνητικες χορδες το εχω ξανακουσει, αλλα επειδει το πουλι δεν εχει συνιθεισει το παγωμενο ισως κρυωσεικαι ασχημα κιολας..
 
Όχι. Εδώ εμείς αν ποιούμε παγωμένο νερό θα έχουμε πρόβλημα, δεν θα έχουν τα πουλιά;
 
Απ'όσο ξέρω αυτό που λέει ο κύριος Αλέξανδρος ισχύει και για τους ανθρώπους. Δηλαδή το παγωμένο νερό δεν ξεδιψά τόσο όσο αυτό σε θερμοκρασία δοματίου! Βέβαια θερμοκρασία δοματίου δεν θεωρήτε η θερμοκρασία που έχει το σπίτι μας, είναι περίπου 21-22 βαθμούς κελσίου, εαν θυμάμαι καλά. Επίσυς τα πουλιά στη φύση συνήθως θα βρούν τρεχούμενο νερό, δηλαδή νερό δροσερό αλλά όχι ψυγείου ούτε βέβαια σε θερμοκρασίες όπως αυτές μιας ποτήστρας που την χτυπάει ο ήλιος!
 
Back
Top