Διατροφή Κανει να δινω Egg Food-Orlux, Versele Laga στους παπαγαλους

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Σημερα το πρωι ηταν αφιερωμενο στους παπαγαλους μου.
Κατεβηκα πειραια με τον αδερφο μου και πηραμε ενα ομορφο κλουβακι για το Μικα οπου και προσπαθει τοση ωρα να το συνηθισει κοιταζοντας το.
Πηρα βιταμινουλες για τα κοκατιλ μου ετσι ωστε αν αυτα τα αυγα τους δεν ειναι γονιμοποιημενα, με τις βιταμινες αυτες να δυναμωσουν και ισως να δουμε και μικρα.
Αυτο το οποιο με κανει να ανοιξω θεμα ειναι η παραπανω αυγοτροφη που αγορασα, ετσι ωστε να βαζω λιγη σε ολα τους, στα κοκατιλακια, στην κονουριτσα του Νικου και στο caique μου. Την ανοιξα και μεσα ειδα αποξηραμενα μικρα ψαρακια ( ; ) ακομα και γαριδουλες!
Ειναι σωστο να τους το δινω λοιπον; 🙄
 
Τη συγκεκριμενη αβγοτροφη δεν την ξερω Ιωαννα αλλα εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι η αβγοτροφη ειναι παχυντικη και καλο ειναι να μην τη δινουμε τακτικα παρα μονο για ζευγαρωμα! Διορθωστε με αν κανω λαθος!
 
Αυτο το οποιο με κανει να ανοιξω θεμα ειναι η παραπανω αυγοτροφη που αγορασα, ετσι ωστε να βαζω λιγη σε ολα τους, στα κοκατιλακια, στην κονουριτσα του Νικου και στο caique μου. Την ανοιξα και μεσα ειδα αποξηραμενα μικρα ψαρακια ( ; ) ακομα και γαριδουλες!
Ειναι σωστο να τους το δινω λοιπον; 🙄

Η συγκεκριμένη αυγοτροφή ενδεικνύται για παπαγάλους, και είναι η καλύτερη στην κατηγορία που αναφέρεται. Μην ξεχνάμε οτι στη φύση τα πουλιά δεν τρώνε μόνο σπόρια, αλλά έντομα, λάβρες εντόμων κτλ. Είναι μια πλούσια πηγή πρωτεινών και ιχνοστοιχείων.

Τη συγκεκριμενη αβγοτροφη δεν την ξερω Ιωαννα αλλα εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι η αβγοτροφη ειναι παχυντικη και καλο ειναι να μην τη δινουμε τακτικα παρα μονο για ζευγαρωμα! Διορθωστε με αν κανω λαθος!

Στην περίπτωση της Ιωάννας που μιλάμε για ένα πουλί λίγων μήνών επιβάλεται σε αυτή την ηλικία να τρέφεται σωστά το πουλί. Όταν υπάρχει σωστό πρόγραμμα διατροφής, και με παράλληλη άσκηση, τότε δεν υπάρχει λόγος παχυντικών ουσιών.
 
Καλημερα Γρηγορη.
Καθε ποτε ομως μπορω να την χρησιμοποιω αυτη την τροφη; Σε καθημερινη βαση;
 
Δεν ειναι βασική τροφή αλλά συμπλήρωμα της βασικής τροφής, οπότε όλα εξαρτώνται απο την διατροφή που τρώει καθημερινά. 2 φορές την εβδομάδα είναι αρκετά καλά, χωρίς φυσικά να αφαιρείται η βασική τροφή απο το κλουβί (αυτονόητο οτι πρέπει να υπάρχει όλο το 24ωρο μέσα στο κλουβί η βασική τροφή)
 
Ναι το γνωριζω οτι πρεπει να δινεται σε συνδιασμο με το φαγητο του.
Απλα δεν ηξερα καθε ποτε να του το συμπληρωνω στα σπορακια (παντως τις γαριδουλες και τα ψαρακια τα αφαιρω).
 
(παντως τις γαριδουλες και τα ψαρακια τα αφαιρω).
μα. Γιατι; Εκτός το ότι είναι extra πρωτείνη, που τη χρειάζεται το μωρό, η τροφή αυτή, εχει γίνει βασει ερευνών, σε ειδικά διατροφικά κέντρα για παπαγάλους... Δε νομιζω να γνωρίζουμε εμείς καλύτερα απο αυτούς... Κι αν γνωρίζουμε΄και είμαστε σίγουροι, τότε τι...ρωτάμε;
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Σοφία, το οποιοδήποτε διατροφικό συμπληρωμα ή μείγμα, έχει γίνει βάση μελετών συμφωνα με την διατροφική ανάγκη του κάθε πουλιού. Είναι σα να λέμε δίνω μείγμα αλλά αφαιρώ τους ηλιόσπορους.
 
... Εχετε δικιο!
Απλα τωρα κακα τα ψεματα, με το που το ειδα μεσα τρομαξα.
Την αλλη αυγοτροφη που ειχα αγορασει (Σοφια ξερεις) την κρατησε ο πατερας μου για τα καναρινακια του και ετσι σε ενα μαγαζι που πηγα μου εδωσαν την συγκεκριμενη.
Μπορω να την χρησιμοποιησω και στα κοκατιλ?
Περιμενω απο την επομενη εβδομαδα να δω μωρα εαν ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα τους.
 
Ιωάννα, την έπαιρνα κι εγώ αυτή την τροφή, αλλά ο μούργος δεν την έτρωγε... είναι τσακωμένος με το αβγό γενικώς. Μη βγάζεις τίποτα από μέσα... είναι μια χαρά. Και οι γαριδούλες μια χαρά είναι. Εγώ του δίνω και κοτόπουλο και ψάρι όταν έχουμε για φαγητό. Του αρέσουν πολύ.
 
Back
Top