Γενικά Κανει να χαιδευω το λοφιο του κοκατιλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας ειμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω. Κανει αν χαιδευω το κοκατιλ μου στο λοφιο του γτ φοβάμαι μήπως του πέσουν τα φτερα από το λοφίο και ότι με αφήνει να του χαϊδέψω μόνο το λοφίοαλλά δεν ανεβονει πάνω στο χερι μου. Τι να κανω;
 
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι το φιλαρακι σου!

Δεν εχω παπαγαλο οποτε δεν θα σου απαντησω με σιγουρια, αλλα εφοσον σε αφηνει να χαιδεψεις το λοφιο δεν νομιζω να εχει θεμα. Τα φτερα δεν πεφτουν ετσι ευκολα, εκτος αν του τα τραβηξεις, που δεν νομιζω να το κανεις!

Το να ανεβει πανω στο χερι σου ειναι μια πιο δυσκολη διαδικασια. Θα το κανει μονο οταν νιωσει εντελως ασφαλης μαζι σου και μετα απο αρκετη υπομονη και προσπαθεια!
Ενδεικτικα μπορεις να διαβασεις διαφορα θεματα στην εκπαιδευση παπαγαλων.
 
Βαλε λιγο κεχρι-λιχουδιτσες- κατι που του αρεσει στο χερι σου και βαλτο κοντα του ετσι καποια στιγμη θα φαει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Flock
Για Α μάθω το κοκατιλ μου να ανεβαινει στο χερι μου πρέπει να το βγάλω έξω και να το βάλω σε ένα stand
 
Το σημαντικοτερο να σταματησει να φοβαται τα χερια.. Οποτε οχι αποτομες κινησεις με τα χερια ειδικοτερα μεσα στο κλουβι.. Μπορεις να αφηνεις το χερι σου μεσα στο κλουβι για 10-15 λεπτα με τον καιρο θα αρχισεις να πλησιαζεις με κεχρι στο χερι που αυτο που θελεις ειναι να ερθει αυτο σε σενα και οχι να πας εσυ (οχι μεγαλο κομματι κεχρι γτ λογικα θα τρομαζει)Με τον καιρο σιγα σιγα θα δεις αποτελεσματα. Το ποσο καιρο θα γινει αυτο μπορεις να ρωτησεις τον φιλο/η σου 😛
 
Γεια σας ειμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω. Κανει αν χαιδευω το κοκατιλ μου στο λοφιο του γτ φοβάμαι μήπως του πέσουν τα φτερα από το λοφίο
ο μονος λογος να μην του χαιδευεις το λοφιο ειναι αν φοβασε μην του χαλασεις το χτενισμα🙄
 
Back
Top