Αναπαραγωγή Κανενα απο τα ζευγαρια μου δεν εχει κανει αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Για να μην ανείξω νέο θέμα...

Εχω 2 ζευγάρια κανάρια. Τα έχω βάλει μαζί για αναπαραγωγή εδω και 30 ημέρες, έχοντας κάνει προετημασία. Το θέμα είναι ότι:
Κανενα απο τα ζευγαρια δεν εχει κανει αυγα... Τα παρατηρω οτι κοιμουνται διολα διπλα, κλπ κλπ.. Τους εχω βαλει φωλιά εξωτερική & νήμα αλλα τίποτα...


Πρεπει να κάνω κατι διαφορετικό?
 
και εγω περσι ετσι ημουν και δεν εβγαλα ουτε ενα.υπομονη κανε μακαρι να κανουν πουλακια
 
Για να μην ανείξω νέο θέμα...

Εχω 2 ζευγάρια κανάρια. Τα έχω βάλει μαζί για αναπαραγωγή εδω και 30 ημέρες, έχοντας κάνει προετημασία. Το θέμα είναι ότι:
Κανενα απο τα ζευγαρια δεν εχει κανει αυγα... Τα παρατηρω οτι κοιμουνται διολα διπλα, κλπ κλπ.. Τους εχω βαλει φωλιά εξωτερική & νήμα αλλα τίποτα...


Πρεπει να κάνω κατι διαφορετικό?

Βασίλη καλησπέρα. Εχω κάποιες ερωτήσεις
πρίν σου πώ την γνώμη μου.
Ακούς τα αρσενικά να κελαηδάνε;
Οταν λες προετοιμασία τί ακριβώς έκανες; Την έκανες μαζί
ή ξεχωριστά σε κάθε πουλάκι;
Τα έβαλες μαζί γιατί είδες κάποια δείγματα απο τα θηλυκά
οτι ενδιαφέρονται να φτιάξουν φωλιά;
 
δεν εχω πολλα να σου πω βιταμινες,υπαρχουν ειδικες στα καταστηματα που εχουν πουλια αυγο βρασμενο καλα και υπομονη οπως με συμβουλεψαν και εμενα οι φιλοι που εχου πειρα και ξερουν πιο πολλα,ΥΠΟΜΟΝΗ
 
Βασίλη καλησπέρα. Εχω κάποιες ερωτήσεις
πρίν σου πώ την γνώμη μου.
Ακούς τα αρσενικά να κελαηδάνε;
Τα αρσενικα κελαηδούσαν πριν μπουν μαζι στο ιδιο κλουβί. Ενας μαλιστα κελαηδουσε, στην αρχη μονο, οταν μπήκε και η θηλυκιά.

Οταν λες προετοιμασία τί ακριβώς έκανες; Την έκανες μαζί
ή ξεχωριστά σε κάθε πουλάκι;
Την εκανα ξεχωριστά σε καθε πουλάκι, και την συνεχισα για λιγο οταν τα εβαλα μαζί. Η "προετοιμασια" είχε αυγό βραστο ή αυγοτροφή, βιταμινη στο νερο, μηλο. Βεβαια, αυτα ειναι σχεδον καθημερινα για τα πουλακια μου, χωρις βεβαια την βιταμινη στο νερο.
Τα έβαλες μαζί γιατί είδες κάποια δείγματα απο τα θηλυκά
οτι ενδιαφέρονται να φτιάξουν φωλιά;
Ειχα δει οτι τα θηλυκα τραβαγαν το λαστιχο απο την σακοιυλα που εβαζα & το χαρτι απο τον πατο του κλουβιου
 
Εκείνο που χρειάζεσαι, εκτός απο υπομονή,
που ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς
είναι να συνεχίσεις την διατροφή προετοιμασίας.
Θα σου πρότεινα να χωρήσεις (με το χώρισμα) τα πουλιά
ώστε να μπορείς να δίνεις βιταμίνη Ε στα αρσενικά
και ασβέστιο στα θηλυκά. Εννοώ στο νερό τους.Αυτό το
χώρισμα πιθανόν να δράσει ευεργετικά και στο συντομότερο
" πύρωμα " των πουλιών. Οταν ξεκινήσουν τα θηλυκά να
κτίζουν φωλιές(αυτό θα γίνει, μην αμφιβάλεις), τότε μπορείς
να αφαιρέσεις τα χωρίσματα.
Ολα αυτά βέβαια αν μιλάμε για απολύτως υγιή πουλιά.
 
δηλαδη, να τα χωρίσω; και οταν δω το θυληκό να χτίζει φωλιά να βάλω τον αρσενικό στο ίδιο κλουβί;
 
δηλαδη, να τα χωρίσω; και οταν δω το θυληκό να χτίζει φωλιά να βάλω τον αρσενικό στο ίδιο κλουβί;

Εγώ σου πρότεινα το χώρισμα, στην ζευγαρώστρα.
Aν δεν έχεις τα πουλιά σε ζευγαρώστρες θα έχεις πρόβλημα
στην διαχείρισή τους και τώρα, και μελλοντικά.Αν μπορείς να διαθέσεις ένα μικρό ποσόν
γύρο στα 50 ευρώ μπορείς να βρείς δυο κινέζικες ζευγαρώστρες(με χώρισμα)
που είναι αρκετά καλές απο άποψη κατασκευής και ευκολιών.
 
Συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο Μακης.
Ακόμη κάνε μια δοκιμή πριν χωρίσεις το ζευγάρι στην ίδια ζευγαρώστρα με το χώρισμα να τα βάλεις σε δύο χωριστά κλουβιά και να τα έχεις για λίγο σε μακρινή απόσταση αλλά όμως να βλέπονται.
Τότε πρέπει εάν ο αρσενικός είναι έτοιμος (πυρωμένος), βλέποντας την θηλυκιά να κάνει σαν τρελός στο κλουβί του να κελαηδά συνέχεια και να χτυπιέτε στα σύρματα του κλουβιού του.
Εάν είναι απαθείς τότε θέλει ακόμη και άλλη προετειμασία για να πυρώσει.
 
Back
Top