Αναπαραγωγή Κανω κατι λάθος κι έχω γέννες με λίγους νεοσσούς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
Καλημέρα. Θα ηθελα την γνώμη σας γιατί δεν κρίνω ως τυχαιο αυτό που θα αναφέρώ. 2 χρόνια ασχολούμαι με την εκτροφη σκοτς φάνσυ. Οι γεννητορες μου είναι πολύ καλοί, νεαρα πουλιά. Περσι και φετος ακολούθησα την καταλληλα διατροφικη προετοιμασία 2 μήνες πριν την αναπαραγωγή. Ενώ οι καναρες κάνουν 5 ως 6 αυγά παντα έκαναν 2 πουλάκια. Αποκορυφωμα η προσφατη γέννα με 1 νεοσσο σε 5 αυγά. Ειναι τυχαιό λέτε; Δεν αποζητώ πολλους νεοσσους αλλά μου κάνει εντυπωση το γεγονός.. Τα μικρά ωστόσο είνάί ύγίή πάντα. Κανω κατι λάθος στην προετοιμασία ισως; Ευχαριστώ.
 
Περσι και φετος ακολούθησα την καταλληλα διατροφικη προετοιμασία 2 μήνες πριν την αναπαραγωγή.
Θα ξεκινήσω από αυτό... είναι κάτι που χρόνια "φωνάζω".
Η προετοιμασία των πουλιών για αναπαραγωγή ξεκινά από τη μέρα που γεννήθηκαν.
Οι διάφορες φάσεις της ζωής των πουλιών έχουν διαφορετικές διατροφικές απαιτήσεις.
Δηλαδή.. αν ένα πουλί δε βγει όπως πρέπει από την πτερόρροια δεν θα μπει όπως χρειάζεται στην δύσκολη φάση συντήρησης του χειμώνα και ούτω καθ' εξής.
Συνεπώς χρειάζεται απόλυτη και σε μεγάλη διάρκεια υγεία στα πουλιά που θα αναπαράγουμε.
Οι γεννητορες μου είναι πολύ καλοί, νεαρα πουλιά.
Γιώργο αυτό από μόνο του είναι πλεονέκτημα...
Πλεονέκτημα όμως που επηρεάζεται κι από τις συνθήκες διαβίωσης των πουλιών, το χώρο κλπ...
Αν μάλιστα είναι σε εσωτερικό χώρο.. Τότε η συζήτηση δεν καλύπτεται σε μερικές σειρές.
Ενώ οι καναρες κάνουν 5 ως 6 αυγά παντα έκαναν 2 πουλάκια. Αποκορυφωμα η προσφατη γέννα με 1 νεοσσο σε 5 αυγά.
Ασφαλώς αυτό είναι κάτι που μπορεί να σε βάλει σε σκέψεις.. αλλά να είσαι σίγουρος πως ως δείγμα.. είναι απείρως ελάχιστο για να βγάλεις συμπεράσματα για το τι φταίει.
Μπορεί να είναι από εντελώς τυχαίο.. μέχρι και να οφείλεται σε σοβαρές διατροφικές ή οργανικές ελλείψεις.
θα αναφέρώ. 2 χρόνια ασχολούμαι με την εκτροφη σκοτς φάνσυ.
Σαν μετάλλαξη είναι δύσκολα αυτά τα πουλιά;
Έχουν πολλές ή δύσκολες απαιτήσεις στη διατροφή ή στην επιλογή των ζευγαριών;
 
Σαν μετάλλαξη είναι δύσκολα αυτά τα πουλιά;
Όχι
Έχουν πολλές ή δύσκολες απαιτήσεις στη διατροφή
Όχι
στην επιλογή των ζευγαριών;
Σίγουρα πρέπει να είσαι προσεκτικός στην επιλογή μιας και ζητάς συγκεκριμένα αποτελέσματα, το βάρος είναι στο σωστό σωματοτυπο και στάση σε συνδυασμό με την επιλογή φτερωματος δεν θέλεις να σου ξεφύγει και πολύ προς το μπαφ/ χιονε μιας και πρόκειται για ένα αδύνατο λεπτό πουλί, καμία φορά για να διορθώσεις τα πράγματα χρειάζεται να έχεις στο κοπάδι σού διπλό έντονο πουλί ! Επόμενος οι εναλλακτικές στην επιλογή ζευγαριών και εφόσον δεν έχεις πολλά πουλιά είναι μηδαμινές!
Με λίγα λόγια μπορεί να έχεις κάνει την τέλεια επιλογή ζευγαριού και να μην δένουν τα πουλιά μεταξύ τούς, εσύ όμως θέλεις να πάρεις αποτελέσματα από αυτό το ζευγάρι επόμενος η δυσκολία μεγαλώνει
 
Τα υπόλοιπα αυγά είναι άσπορα ή με νεκρούς νεοσσούς που δεν εκκολάπτονται για κάποιο λόγο;

Μήπως έχει λίπος το αρσενικό?

Τα έχεις "κουρέψει";
 
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φροντίζω την διατροφή τους όλο τον χρόνο μιας και είναι σημαντικό και αυτό.. Μπορώ μα μιλήσω με σιγουριά για αυτό εκτός από τις θηλυκές που ήρθαν μεταγραφή τον χειμώνα..ίσως είναι τυχαίο. είναι εύκολη ράτσα πάντως, όπως είπε και ο σταμάτης.. Φροντίζουμε φυσικά την διασταύρωση των μαλακόπτερων με έναν κατάλληλο παρτενερ. ίσως παρουσιάσω μερικά πουλάκια στην φετινή παννατική για την χαρά της κρίσης..
να συμπληρώσω πως δεν τα έχω κουρέψει τα αρσενικά, δεν έχουν λίπος και τά ασπορα είναι πάντα κλούβια, χωρίς νεκρούς νεοσσους..
 
δεν έχω κουρέψει ποτέ αρσενικό.. Θα το δοκιμάσω την επόμενη σεζόν. Για φέτος τέλος η αναπαραγωγή μάλλον.
 
ίσως αλλη μια γέννα σε ένα ζευγάρι.. Το ζήτημα είναι πως όλες οι κανάρες έχουν κάνει ήδη 2 γεννες..
 
να συμπληρώσω πως δεν τα έχω κουρέψει τα αρσενικά
Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται στην συγκεκριμένη ράτσα! Για τα άσπορα αβγά συντελούν πολύ λόγοι και αφού έχουμε απόκλιση το βασικότερο "σωστή και καλή προετοιμασία " ψάχνουμε τις λεπτομέριες, ακόμα και μια πατηθρα να βάλουμε σε λάθος σημείο μπορεί να έχουμε αρνητικά αποτελέσματα, Επίσης σπάνια αναφερόμαστε σε ιδιοτροπίες που έχουν τα πουλιά, κληρονομικότητα κτλ . Αυτό είναι πιο εύκολο να το καταλάβεις όταν έχεις πολλά πουλιά και θα βλέπεις ότι κάποια σου κάνουν 5 στα 5 , 2 στα 3 , 3 στα 5 κτλ, ακόμα πιο εύκολα το αντιλαμβάνεσαι όταν στο ξεκίνημα σου έχεις αποκτήσει πουλιά από διαφορετικούς εκτροφείς, εσύ θα κρατάς τις σημειώσεις σου και με το πέρασμα του χρόνου θα σου λύνονται οι απορίες!
στην φετινή παννατική για την χαρά της κρίσης..
; Ο Θεός να βάλει το χέρι Του!
 
Back
Top