Γενικά Καπέλα gloster

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nivogr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πολυ καλο μου λυθηκαν και καποιες απορειες που ειχα με τα consort για το φουσκοτο κεφαλι τους νομιζα οτι ειναι καθαροαιμα μονο αυτα που τα πουπουλα πεφτουν ελαφρα στα ματια.
 
Ωραίες φωτογραφίες να σαι καλά που σκέφτεσαι και εμάς τους κολλημένους με τα gloster🙄
πολυ καλο μου λυθηκαν και καποιες απορειες που ειχα με τα consort για το φουσκοτο κεφαλι τους νομιζα οτι ειναι καθαροαιμα μονο αυτα που τα πουπουλα πεφτουν ελαφρα στα ματια.
Άρη εννοείς τα φρύδια. Έτσι είναι το χαρακτηριστικό κεφάλι του consort. Αν παρατηρήσεις και στις φωτό όλα έχουν φρύδια. Gloster Consort που δεν έχει καθόλου φρύδια δεν υπάρχει. Έχω δει σε μαγαζιά προσπαθούν να πουλήσουν λευκά ή κίτρινα consort τα οποία δεν έχουν (ή έχουν ελάχιστα) φρύδια και πρόκειται για ημίαιμα. Ζευγαρώνουν τα gloster με λευκά χρώματος γιατί τα ανοιχτόχρωμα στα πετσοπ πωλούνται ακριβότερα. Το αποτέλεσμα είναι πολύ μεγαλόσωμα (για gloster) πουλιά με ελάχιστα σωστά χαρακτηριστικά (στάση σώματος, φρύδια κλπ.)
 
Οντως οποιος ασχοληθει με τα γκλοστερ θα κολλησει. Μιλαμε για μεγαλη λατρεια. Το κεφαλι των concort γκλοστερ πρεπει να ειναι μεγαλο και στρογγυλο με μια μικρη ανυψωση στο κεντρο του κρανιου και τα φρυδια να ειναι ευδιακριτα. Πολλοι στην προσπαθεια τους να αναπαραγουν ανοικτοχρωμα πουλια δινουν μεγαλυτερη σημασια στο χρωμα απο οτι στον τυπο του πουλιου, με αποτελεσμα να καταληγουν σε μακροσωμα λεπτα πουλια που καμια σχεση δεν εχουν με γκλοστερ. Να μην ξεχνουμε οτι τα συγκεκριμενα πουλια ειναι ρατσα τυπου και στασης και οχι χρωματος, ως εκ τουτου δεν πρεπει να παρασυρομαστε απο τα εντονα χρωματα καποιων πουλιων.
 
Back
Top