Ασθένειες Καποια πουλια μου κανουν σαν να εχουν ακαραια της τραχειας

ANASTASIS1

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Βόλος
Καλησπερα παιδια πριν ενα μηνα ενα καναρινι ξεκινησε να κανει χρου-χρου αυτο που λεμε (χροιπα) χορηγησα ενα ελαφρυ σχετικα φαρμακο που μου συστησαν erythromicin για 5 μερες μετα δεν εδωσα σημασια περασαν 3 εβδομαδες και σημερα βλεπω καποια πουλια να κανουν ξανα και ειδικα το ενα πολυ εντονα τι να κανω ειναι ακαραια της τραχειας η οχι τι να χορηγησω πειτε μου γρηγορα παιδια για να προλαβω το κακο επεισης θελει και απολυμανσεις η απλα με φαρμακα και τι;(ευχαριστω εκ των προτερων)
 
Καλώς ήρθες Αναστάση.
Περιγράφεις ένα πρόβλημα που έχει απασχολήσει για πολλά χρόνια την ομάδα μας.
Πριν φτάσουμε να μιλάμε για φάρμακα πρέπει πρώτα να ενημερωθούμε όσο γίνεται καλύτερα...
Θα χρειαστεί λίγος χρόνος διάβασμα προκειμένου να ενημερωθούμε όλοι μας για τα Ακάρεα και καναρίνια
Υπάρχουν πολλές παρόμοιες συζητήσεις, που διαβάζοντας τις απαντήσεις μπορείς να "συγκλίνεις" προς τη μια ή την άλλη αιτία.
Κάποιος φίλος μίλησε για Περιεργος ηχος απο το καναρινι μου, σαν να τρωει σπορους κάποιος άλλος αναρωτιέται Τι γινεται τελικα με τα ακαρεα της τραχειας; κλπ.
Αν είναι ακάρεα της τραχείας τότε θα πρέπει να οδηγηθείς στο Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για τη Χρηση pulmosan και την Επαναληπτική χορήγηση Pulmosan
Φυσικά υπάρχει κι αυτό SCATT κατά των ακάρεων της τραχείας αλλά δύσκολα θα το βρεις στην Ελλάδα...
Μπορείς να δεις επικουρικά και το video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
καθώς και μια σειρά από παρόμοια περιστατικά που κάποιος φρόντισε να συγκεντρώσει για μας
PetBirds - YouTube
 
Πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς πως πρόκειται για ακαρεα της τραχειας και όχι για αναπνευστικό πρόβλημα.. Τα συμπτώματα αν όχι. Είναι ίδια, μοιάζουν πάρα πολύ! Οπότε προσοχή με. Τη χρήση του pulmosan που το βάλουν όλοι λες και είναι πανακεια! Δεν το λέω για σένα @ANASTASIS1! :)
 
εχω δοκιμασει erythromicin και δεν ειχα αποτελεσμα αρα τι σημενει αυτο; λογικα ειναι ακαραια ή καποιο αλλο προβλημα αλλα τι μπορει να ειναι;
 
Κάποιο video ή φωτογραφίες ίσως βοηθήσουν αυτούς που γνωρίζουν να βγάλουν κάποια συμπεράσματα.
Αν φυσικά δεν υπάρχει κάποιος πτηνίατρος; - κτηνίατρος γιατρός να εντοπίσει με ασφάλεια τη νόσο.
 
Back
Top