Γενικά Καποιες ερωτησεις για την αγορα παπαγαλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosrey
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panosrey

PB New Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Ξάνθη
Γεια σας ειμαι νεο μελος και ενδιαφερομαι να παρω παπαγαλο που να μιλαει και να μαθω σιγα - σιγα να τον φροντιζω. Θελω να μαθω τιμες κλουβια, πουλι τροφες κτλ. Ευχαριστω εκ'των προτερων.
 
Καταρχην καλως ηρθες Πανο. :)

Νομιζω πως πρωτα πρεπει να ενημερωθεις για τις αναγκες ενος παπαγαλου και μετα, αν πιστευεις οτι μπορεις να τις καλυψεις (αυτο πολλες φορες συμπεριλαμαβανει κι αλλους ανθρωπους εκτος απο εσενα), να προβεις σε μια τετοια αγορα που αφορα μια συμβιωση εφ ορου ζωης διοτι οι μεγαλοσωμοι παπαγαλοι μπορουν να ζησουν σχεδον "για παντα" με την απαραιτητη φροντιδα βεβαια.
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου

Ανεφερες ως κριτηριο την ομιλια οποτε σκεφτηκα οτι αναφερεσαι στα μεγαλοσωμα ειδη, αν ειναι ετσι μηπως να ξεκινουσες με κατι μικροτερο και πιο ευκολο; Δες κι ενα παρομοιο θεμα σε εξελιξη... 😉
https://community.petbirds.gr/threads/Απορίες-για-την-επιλογή-παπαγάλου.16013/
 
Μηπως ειναι καλα να παρω ενα κοκατιλ τι λες; Ειναι ευκολο στην εξημερωση;
 
Μηπως ειναι καλα να παρω ενα κοκατιλ τι λες; Ειναι ευκολο στην εξημερωση;
Αμα διαβασες αυτο που σου εστειλε ο Ανεστης και πιστευεις οτι μπορεις να τα καταφερεις, γιατι οχι;τα κοκατιλ ειναι εξαισια πουλια και ειναι σχετικα ευκολη η εξημερωση τους.
Εγω θα σου προτεινα να παρεις εξημερωμενο ηδη,ταισμενο στο χερι, πιστευω πως ειναι πιο ευκολη η εξημερωση τους 😉
 
Θεωρώ δύσκολη την εξημέρωση ενός μη ταϊσμένου από άνθρωπο παπαγάλου η οποία προϋποθέτει εμπειρία χρόνο και τεράστια υπομονή με άγνωστα αποτελέσματα. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα μωρό μόλις απογαλακτισμένο να τρώει μόνο του δηλαδή και να χαίρεσαι τη παρέα του. Υπάρχουν εκτροφείς η ρώτα σε πετ της πόλης σου να σου φέρουν ήμερο. Ένα κοκατίλ μωρό μόλις απογαλακτισμένο είναι καλή αρχή.
 
Αποφασισα με τους γονεις μου οτι θα ηταν μια καλη ιδεα να παρουμε ενα κοκατιλ γιατι ειναι καταρχην ευκολο πουλι αποτι ακουσα για αρχαριους και ειναι και παιχνιδιαρικο. Ειμαι διατεθημενος να δωσω απο 120-150E . Πιστευετε οτι θα μπορεσω να καλυψω τις αναγκες ενος κοκατιλ για αρχη με αυτα τα χρηματα;
 
Για ηρεμο κοκατιλ οχι γιατι σκεψου και 100 ευρω να βρεις το πιο οικονομικο βαλε το κλουβι τις τροφες και αλλα πολλα! Δεν τις καλυπτουν πληρως βαλε κατι παραπανω... 😉
 
Αμα θελω ενα αγριο και να το εξημερωσω εγω; Προσπαθω να αποφυγω τα πολλα εξοδα γιατι τα εξοδα αγορας ειναι αποκλειστικα δικα μου. Κλουβι θα παρω οτι πιο μεγαλο βρω στο πετ τωρα για τον παπαγαλο θα παρω εναν αγριο για να τον εξημερωσω μονος να δω και την ΕμπειριΑ ;)
 
αν θες να προσφέρεις στο πουλί όλα όσα χρειάζεται ένα 200αρι πιστεύω το θέλεις
 
οκ θα ρωτησω και στο πετ τιμες κτλ και θα σας πω τιμες αλλα απο την αλλη εβδομαδα γιατι διανυω τις διακοπουλες μου τωρα... Προς το παρω



Οκ θα ρωτησω στο πετ και θα σας πω απο τηνεπομενη εβδομαδα γιατι τωρα δυανιω τις διακοπουλες μου προς το παρων θα ψαξω στο φοριυμ να μαθω οσα περισσοτερα γντ για τους παπαγαλους κοκατιλ
 
γιατι όχι; Μπορεις να πας σε οποιοδήποτε πετ σοπ και να τους ζητήσεις να σου φέρουν εξημερωμένο,υποχρέωση τους είναι να το κανουν 🙂
 
Θα ρωτησω οπως σου ειπα την επομενη εβδομαδα κα θα σας ενημερωσω αμεσως.
 
Με τα χρήματα που διαθέτεις μόνο πολύ μικρό πουλάκι μπορείς να πάρεις και να το ταίζεις εσύ (έτσι έκανα και εγώ) είναι λίγο μπελαλίδικα με τα ταίσματα του αλλά είναι φοβερή εμπειρία να το βλέπεις να μεγαλώνει στα χέρια σου. Αμα είσαι αποφασισμένος με λίγο διάβασμα, χρόνο και τη βοήθεια απο τα παιδιά εδώ θα τα καταφέρεις σίγουρα.
 
Με τα χρήματα που διαθέτεις μόνο πολύ μικρό πουλάκι μπορείς να πάρεις και να το ταίζεις εσύ (έτσι έκανα και εγώ) είναι λίγο μπελαλίδικα με τα ταίσματα του αλλά είναι φοβερή εμπειρία να το βλέπεις να μεγαλώνει στα χέρια σου. Αμα είσαι αποφασισμένος με λίγο διάβασμα, χρόνο και τη βοήθεια απο τα παιδιά εδώ θα τα καταφέρεις σίγουρα.

το θεμα ειναι απο τον Αυγουστο του 2009! Επισης θα διαφωνησω με την αποψη παιρνω ενα μικρο πουλακι να το ταιζω οταν δε γνωριζει καποιος! Αν δεν εχεις καποιος τα χρηματα θεωω καλυτερα να περιμενει μεχρι να μπορει να παρει το πουλακι που θελει!
 
Back
Top