Ασθένειες Καραφλό καναρίνι στο σημείο του σκούφου

manos ts.

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
76
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα φετινό σκουφάτο καναρίνι 3,5 μηνών από την 2η γέννα.
Έχει αναπτύξει κανονικό φτέρωμα εκτός από το σκουφί στο οποίο είναι καραφλό! Έπλιζα τώρα με την πτερρόροια θα έφτιαχνε, όμως το παρατηρώ κάθε μέρα χωρίς καμία βελτίωση.
Ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων γι αυτό και αν είναι κάτι φυσιολογικό. ;
 
Ξέρεις Μάνο,
κάθε ποικιλία, κάθε ράτσα έχει τα δικά της μυστικά.
Ετσι καλύτερα είναι να απαντάει κάποιος που έχει πείρα απο το είδος
στο οποίο γίνεται αναφορά. Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος
που να ασχολείται συστηματικά με Γερμανικά σκουφάτα για να σου πεί την γνώμη του.
Εγώ εκείνο που ξέρω είναι οτι τέτοιου είδους ανωμαλίες (καράφλα και ακανόνιστο
πτέρωμα στο λαιμό και στο κεφάλι) προέρχονται κυρίως απο λάθη στις διασταυρώσεις
της ποιότητας του πτερώματος, ΣΚΛΗΡΟΠΤΕΡΟ Χ ΣΚΛΗΡΟΠΤΕΡΟ.
Ούτως ή άλλως το σκουφί είναι μια γεννετική ανωμαλία, αν προσθέσουμε σε αυτό ένα λάθος
στην διασταύρωση της ποιότητας του πτερώματος το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κάτι σαν αυτό
που περιγράφεις. Μια καθημερινή παροχή Muta-vit (Orlux) ; ίσως βελτιώσει την κατάσταση.
 
Ξέρεις Μάνο,
κάθε ποικιλία, κάθε ράτσα έχει τα δικά της μυστικά.
Ετσι καλύτερα είναι να απαντάει κάποιος που έχει πείρα απο το είδος
στο οποίο γίνεται αναφορά. Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος
που να ασχολείται συστηματικά με Γερμανικά σκουφάτα για να σου πεί την γνώμη του.
Εγώ εκείνο που ξέρω είναι οτι τέτοιου είδους ανωμαλίες (καράφλα και ακανόνιστο
πτέρωμα στο λαιμό και στο κεφάλι) προέρχονται κυρίως απο λάθη στις διασταυρώσεις
της ποιότητας του πτερώματος, ΣΚΛΗΡΟΠΤΕΡΟ Χ ΣΚΛΗΡΟΠΤΕΡΟ.
Ούτως ή άλλως το σκουφί είναι μια γεννετική ανωμαλία, αν προσθέσουμε σε αυτό ένα λάθος
στην διασταύρωση της ποιότητας του πτερώματος το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κάτι σαν αυτό
που περιγράφεις. Μια καθημερινή παροχή Muta-vit (Orlux) ; ίσως βελτιώσει την κατάσταση.
Ευχαριστώ Μάκη.
 
Back
Top