Διατροφή Καρβουνακι για παπαγαλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Αγορασα για πρωτη φορα καρβουνακι για το budgie μου, καθως εχω ακουσει πως ειναι καλο να υπαρχει στο κλουβι. Δεν αναγραφεται ομως καποια περιγραφη, οποτε θα ηθελα να μου δωσετε οσοι γνωριζετε καποιες πληροφοριες για το συγκεκριμενο προιον(σε τι ακριβως χρησιμευει, αν χρειαζεται να το εχω μονιμα στο κλουβι, αν το αναμειγνυω με καποιους σπορους κτλ) :)
 

Συνημμένα

  • IMG_20150902_005746_920.webp
    IMG_20150902_005746_920.webp
    15,1 KB · Προβολές: 589
Σημερα βρηκα τον μικρουλη με μαυρισμενο κεφαλι(ειχε κανει βουτια στην αυγοθηκη οπου εχω βαλει το καρβουνακι)Αργοτερα τον βρηκα παλι να χει χωθει μεστην αυγοθηκη.Αυτο σημαινει απαραιτητα πως εχει φαει κατι τοξικο ή απλως μπορει να "παιζει";
 
Να σου πω ν μενα το γκριτ (που εχει καρβουνακι) το τρωνε ολα με μανια. Αν θες μπορεις να το βαζεις 2 3 φορες την εβδομαδα.
 
Εγώ τους έχω μόνιμα κάρβουνο στα κλουβιά. Το δικό σου τρώει μετά μανίας ίσως επειδή είναι αρχή.
Και τα δικά μου πάντως δείχνουν να τους αρέσει πολύ. Βάζε τους μικρές ποσότητες μαζί με το γκριτ δηλ 1 μέρος καρβουνάκι προς 4-5 μέρη γκριτ
 
Δηλαδη το καρβουνακι κανει και μπορουμε να το βαλουμε και εκτος απο αυτο σε τι ωφελει δεν καταλαβα
 
Δηλαδη το καρβουνακι κανει και μπορουμε να το βαλουμε και εκτος απο αυτο σε τι ωφελει δεν καταλαβα
Καλο ειναι να υπαρχει στη διαθεση των πουλιων. Βοηθαει σε πεπτικα προβληματα και το τρωνε οποτε κρινουν εκεινα.
 
Δηλαδη το καρβουνακι κανει και μπορουμε να το βαλουμε και εκτος απο αυτο σε τι ωφελει δεν καταλαβα

ωφελεί στο ότι απορροφά-''τραβάει'' τις τοξίνες από τον οργανισμό των πουλιών, ναι σε μικρές ποσότητες μπορείς να το βάζεις
 
Σημερα βρηκα τον μικρουλη με μαυρισμενο κεφαλι(ειχε κανει βουτια στην αυγοθηκη οπου εχω βαλει το καρβουνακι)Αργοτερα τον βρηκα παλι να χει χωθει μεστην αυγοθηκη.Αυτο σημαινει απαραιτητα πως εχει φαει κατι τοξικο ή απλως μπορει να "παιζει";
Τώρα που το βρήκε το τσακίζει. Μόλις χορτάσει θα δοκιμάζει περιστασιακά. Δεν σημαίνει ότι έχει φάει κάτι ιδιαίτερα τοξικό. Πολλοί σπόροι είναι ελαφρά τοξικοί και κατά την χώνεψη τους παράγονται τοξίνες.
Το ''καρβουνάκι'' είναι ενεργός άνθρακας. Ο ενεργός άνθρακας είναι το ίδιο με τον απλό άνθρακα αλλά πιο δραστικός λόγω της πολύ μεγαλύτερης επιφάνειας. Δεσμεύει τις διάφορες τοξίνες και γενικά αντιδρά εύκολα με άλλες ουσίες στον αέρα ή στο νερό.
 
Παιδια, μια απορια:πως καθαριζει ο παπαγαλος μετα απο μια βουτια σε.. Καρβουνακι; Μπηκε μεσα ολοκληρος σημερα και εχει γινει ολομαυρος... Του εβαλα να κανει μπανακι και εφυγε λιγο το χρωμα απ το σωμα, αλλα το κεφαλι του κατραμι! Καμοια ιδεα; 😛
 
Μια δυο μέρες να κάνει μπανάκια και θα... Ξεκαρβουνιάσει😛... Υπάρχει και ''η λύση του Γιάννη'', δεν πιστεύω όμως πως υπάρχει λόγος για τέτοια διαδικασία. Καθαρισμός φτερώματος καναρινιών
 
Ας μείνει για λίγες μέρες μουντζούρης...
Άλλωστε συμβαίνει τακτικά στα καναρίνια μου... όπως όταν βάλω καρότο... Που τα λευκά γίνονται μια πορτοκαλί βρωμοκατάσταση ή με τις κόκκινες πιπεριές που τα ράμφη τους παραμένουν κόκκινα για μέρες κλπ...
 
Εχω μείνει πίσω... Τι είναι το καρβουνακι και τι το γκριτ;
 
Το πρώτο είναι το καρβουνάκι, το χρησιμοποιούμε βάζοντάς το πάγια (εκτός περιόδου χορήγησης αντιβίωσης) σε ξεχωριστή αυγοθήκη με λίγη άμμο υγείας ή γκριτ. Είναι ενεργός άνθρακας και βοηθάει τα πουλιά να απαλλαγούν από τυχόν τοξικές ουσίες που έχουν καταναλώσει από ακατάλληλη τροφή, από κομματάκια μπογιάς που ξεφλουδίζουν από τα κάγκελα ή σκουριάς κτλ.
Το γκριτ είναι εμπλουτισμένα πετραδάκια με ιχνοστοιχεία ωφέλιμα για την υγεία των πουλιών και επιπλέον βοηθάει στην χώνεψη.
Η μάρκα είναι ενδεικτική, όλες οι μάρκες έχουν σκευάσματα, πολλά των οποίων (τουλάχιστον ως προς το γκριτ) είναι καλύτερα από αυτά. Το καρβουνάκι, καρβουνάκι είναι, φτάνει να μην έχει τραβήξει υγρασία.
images
upload_2016-1-4_5-53-39.webp
 
Υπάρχει γκριτ το οποίο αποτελείται από θρυμματισμένα όστρακα. Αυτό κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο. Φαίνεται πως είναι πλήρως αφομοιώσιμο από τον οργανισμό των πουλιών.
 
Μερικοί έχουν αμφιβολίες για το γκριτ.. μαζί τους κι γω..
https://canaries.gr/2010/11/05/προσοχή-στο-grit/
Εγω παντα εχω διαθεσιμο μεσα στο κλουβι περιπου ενα κουταλακι του γλυκου. Αλλα πουλια δεν τ αγγιζουν και αλλα το εξαφανιζουν σε 1 ημερα. Ισως ειναι στο καθε πουλι αν τ θελει..
 
Μερικοί έχουν αμφιβολίες για το γκριτ.. μαζί τους κι γω..
Ναι, το έχω διαβάσει και από τον κ. Μάκη ως αμφισβητούμενο για τα καναρίνια.
Στους παπαγάλους δίνουμε :) είναι πιο "σκληρόπετσα".
 
Back
Top