Γενικά Καρβουνιάρης (Νταίζη)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariad

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2014
Μηνύματα
26
Η αίτια να ασχοληθώ με τα εντομοφάγα ήταν αυτό το πουλάκι...

Καρβουνιάρης_ Νταίζη.webp

ήταν άγριο πουλάκι που απλά ερχόταν στο μπαλκόνι κ τσιμπολογούσε τα ψίχουλα που πετούσα... Κάποια στιγμή για να την φέρω πιο κοντά μου άρχισα να της δίνω mealworms.. κ σε μόλις δυο ημέρες έτρωγε από το χέρι μου.. Έμπαινε από το παράθυρο της κουζίνας μέσα στο σπίτι, έτρωγε το σκουλήκι κ έβγαινε από την μπαλκονόπορτα! Την έπιασα για να την δαχτυλιδώσω κ αφού την ελευθέρωσα από την καπάτσα, έκατσε δίπλα μου στο μαντράκι σαν να μη συνέβαινε τίποτα, έφαγε σκουλήκι πάλι από το χέρι μου κ πέταξε στο συνηθισμένο στέκι της (αναπαδογυρισμένη βάρκα στην παραλία). Κάθε φορά που την φώναζα μιμούμενη το χαρακτηριστικό ήχο που βγάζει, ερχότανε ΠΑΝΤΑ να πάρει το μεζεδάκι της... Ερχότανε για 3 χρόνια μέσα Οκτώβρη κ έφευγε περίπου τέλη Μαρτίου.

Καρβουνιάρης_ Νταίζη_2.webp Καρβουνιάρης_ Νταίζη_3.webp Καρβουνιάρης_ Νταίζη_4.webp
 
ήταν άγριο πουλάκι που απλά ερχόταν στο μπαλκόνι
Μαρία @mariad , αυτό από μόνο του θα ήταν αρκετό για να προβούμε σε συνοπτικές διαδικασίες με βάση τις αρχές του φόρουμ.

Βλέπω ότι έχετε αναπτύξει μια πολύ όμορφη σχέση, δεν σου κρύβω όμως ότι παρ όλα αυτά αισθάνομαι πολύ άβολα.

Σε καλωσορίζω ευχόμενος ότι δεν κάνω λάθος. :)
 
Σταύρο δεν κατάλαβα. Γιατί αισθάνεσαι άβολα; Το πουλάκι γεννήθηκε κ πέθανε ελεύθερο στη φύση...
 
Μαρία @mariad , αυτό από μόνο του θα ήταν αρκετό για να προβούμε σε συνοπτικές διαδικασίες με βάση τις αρχές του φόρουμ.

Βλέπω ότι έχετε αναπτύξει μια πολύ όμορφη σχέση, δεν σου κρύβω όμως ότι παρ όλα αυτά αισθάνομαι πολύ άβολα.

Σε καλωσορίζω ευχόμενος ότι δεν κάνω λάθος. :)
΄

Είναι αυτό που λέμε ''όποιος έχει καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι'' 😎 2η φορά που το γράφω σήμερα...
 
Είναι ανοιχτού τύπου. Αν δεν κάνω λάθος, ξανά. :)

ακρίβως όπως το λέει ο Σταύρος... Είναι ανοιχτού τύπου... Το κλείσιμο είναι στο πίσω μέρος κ δεν φαίνεται...
 
πολυ ομορφο πουλακι και φανταστικες φωτογραφιες!
τι πουλακι ειναι; Καρβουνιαρης λεγεται; Και γιατι του εβαλες δαχτυλιδι, σε τι εξυπηρετει δηλαδη; Για να το αναγνωριζεις;
 
Θα το ξαναπώ... άνθρωποι σαν την Μαρία δίνουν αξία στο φόρουμ μας! Μαρία είσαι bird whisperer!

Τι όμορφη ιστορία! Μακάρι να ζήσω κι γω κάτι τέτοιο κάποια μέρα!
 
Την επόμενη χρονιά ήρθε κ ένας αρσενικός καρβουνιάρης (ο άντρας της 😉... Προσπάθησα να τον εξημερώσω αλλά δεν με εμπιστεύτηκε ποτέ όσο η Νταίζη! Παρόλα αυτά ερχότανε να πάρει σκουλήκι από το χέρι μου... Πιστεύω ότι τα εντομοφάγα εξημερώνονται πολύ πιο εύκολα...
100B5794.jpg

100_5573.jpg

100_5498.jpg


Πίσω στο βάθος δεξιά φαίνεται η αναποδογυρισμένη βάρκα που καθότανε η Νταίζη...

100_5510.jpg

100_5508.jpg
 
Εγώ λέω (γιατί βλέπω θαλασσίτσα μπροστά από το σπίτι της Μαρίας), να κανονίσουμε μια έξοδο (Ι.Χ.) για καφέ στην Κόρινθο, με επίσκεψη (γλυκό κουταλιού έχεις;) στο σπίτι της Μαρίας... Να δούμε από κοντά τι κάνει και τα γοητεύει-γητεύει...
 
Εγώ λέω (γιατί βλέπω θαλασσίτσα μπροστά από το σπίτι της Μαρίας), να κανονίσουμε μια έξοδο (Ι.Χ.) για καφέ στην Κόρινθο, με επίσκεψη (γλυκό κουταλιού έχεις;) στο σπίτι της Μαρίας... Να δούμε από κοντά τι κάνει και τα γοητεύει-γητεύει...
Την Μαρία την ρώτησες;:D
 
Να κανονίσετε όποτε θέλετε. Γλυκά πολλά.. Καφέ-μεζέ... μόνο που η θέα αυτή μας τελείωσε...☹ πονεμένη ιστορία... Εκεί είμασταν με ενοίκιο... Τώρα είμαστε στο δικό μας... Θέα δεν έχουμε, αλλά έχουμε όσα πουλιά κ ζώα θέλουμε... Κ έχουμε πολλά. 🙂
 
Έννοια σου. Έχω το ελεύθερο :D... Κι αν ακόμη δεν μπορεί ούτε εκείνη, ούτε ο Βασίλης (άλλος αφανής εκτροφέας με γνώση και πείρα), θα τους δούμε και μετά για σουβλάκι στο σταθμό η στις νεροτσουλήθρες..
 
Εισαι πολυ τυχερη που γνωρισες αυτα τα αγρια πουλια απο τοσο κοντα και που σε εμπιστευτηκαν. :) Οταν εμενα στην πολη ειχαμε κι εμεις ενα ζευγαρι καρβουνιαρηδων που ερχονταν στο μπαλκονι κι ετρωγαν τους στρογγυλους καρπους απο ενα φυτο σε γλαστρα.
asparagus.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariad
αχα.. Έχεις έρθει στη γειτονιά μας. 🙂 άσε τις νεροτσουλήθρες... Καφέ-γλυκό-junk food στη βεράντα... Με παρέα τον Ακίρα (τον μακάο), σκυλιά. Γατιά... Κουνέλι.. Πουλιά... Κ κότες 😀...

κ για να μην ξεφεύγουμε απ το θέμα μας. 🙂 ένας καρβουνιάρης διαφορετικός απ τους άλλους (μετάλλαξη στη φύση)..
Albinophoenicurusochruros.jpg
 
Back
Top